W minioną niedzielę, podczas Mszy Świętej w Svicie, słowaccy skauci przekazali Betlejemskie Światło Pokoju polskim harcerkom i harcerzom, a ci rozwieźli je po całej Polsce. Harcerski patrol zgorzeleckiego hufca przywiózł Światło także do Zgorzelca. We wtorek przekażą je burmistrzowi Zgorzelca , a ten – tradycyjnie już – podzieli się nim z burmistrzem Görlitz, Dziekanem Dekanatu Zgorzeleckiego ks. Janem Kułyną oraz polskimi i niemieckimi parafiami. Wszystkich, którzy chcieliby uczestniczyć w tym wydarzeniu zapraszamy na most Staromiejski, we wtorek (18 grudnia), na godzinę 15.30. Ci, którzy chcieliby zabrać Światło do swoich domów, ale nie będą mogli o 15.30 pojawić się na moście, wzorem lat ubiegłych będą mogli otrzymać je w parafiach św. Jadwigi i św. Bonifacego.
Związek Harcerstwa Polskiego organizuje Betlejemskie Światło Pokoju od 1991 r. Tradycją stało się, że ZHP otrzymuje Światło od słowackich skautów. Przekazanie Światła odbywa się naprzemiennie raz na Słowacji, raz w Polsce, a każdej wędrówce symbolicznego płomienia towarzyszy przesłanie. W tym roku brzmi ono: "Światło, które łączy". Polska jest jednym z ogniw betlejemskiej sztafety. Harcerki i harcerze przekazują Światło dalej na wschód: do Rosji, Litwy, Ukrainy i Białorusi, na zachód do Niemiec, a także na północ – do Szwecji.
Historia zaczyna się w Betlejem, mieście położonym w Autonomii Palestyńskiej, które przez lata było w centrum napięć politycznych, konfliktów zbrojnych oraz ataków terrorystycznych. Właśnie tam ponad dwa tysiące lat temu narodził się Jezus Chrystus.
W Grocie Narodzenia Pańskiego w Betlejem płonie wieczny ogień. To właśnie od niego co roku odpala się jedną malutką świeczkę, której płomień niesiony przez skautów w wielkiej sztafecie przez kraje i kontynenty obiega świat.
Sam moment odpalania Światła w Betlejem jest wyjątkowy. Dla tej idei ludzie potrafią na chwilę się zatrzymać, powstrzymać złość i gniew. W 29-letniej historii Betlejemskiego Światła Pokoju, w zmieniających się warunkach politycznych, nigdy nie zdarzyło się by Światło nie wyruszyło z Betlejem w swoją drogę. To czyni ze Światła znak pokoju, poświadczenie wzajemnego zrozumienia i symbol pojednania między narodami.
Jak to się zaczęło…
Betlejemskie Światło Pokoju zorganizowano po raz pierwszy w 1986 roku w Linz, w Austrii, jako część bożonarodzeniowych działań charytatywnych. Akcja nosiła nazwę „Światło w ciemności” i była propagowana przez Austriackie Radio i Telewizję (ORF). Rok później patronat nad akcją objęli skauci austriaccy.
Każdego roku dziewczynka lub chłopiec, wybrani przez ORF odbierają Światło z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem. Następnie Światło transportowane jest do Wiednia za pośrednictwem Austrian Airlines. W Wiedniu ma miejsce ekumeniczna uroczystość, podczas której Płomień jest przekazywany mieszkańcom miasta i przedstawicielom organizacji skautowych z wielu krajów europejskich.
Takim darem skauci z całej Europy, a wśród nich harcerki i harcerze ZHP pragną podzielić się ze wszystkimi. Niosąc lampiony ze Światłem do parafii, szkół, szpitali, urzędów i domów, dzielą się radosną nowiną i krzewią największe uniwersalne wartości braterstwa i pokoju.