NaStyku.pl

Od stycznia uruchomione zostanie nowe połączenie transgraniczne między Zgorzelcem i Gӧrlitz

Nowe połączenie będzie obsługiwać gӧrlitzka linia autobusowa A, której trasa zostanie wydłużona na teren Zgorzelca. Zmienia się też rozkład jazdy, oznakowanie przystanków i numeracja linii autobusowych w Zgorzelcu.
fot. Shutterstock
fot. Shutterstock

Nowa transgraniczna linia autobusowa i nowy bilet to kolejny krok naszych miast w stronę integracji i pierwszy zrealizowany punkt strategii budowania wspólnej komunikacji łączącejZgorzelec i Gӧrlitz. Przekształcając gӧrlitzką linię autobusową A w linię transgraniczną grupa pracująca nad tym projektem postawiła na optymalne na obecną chwilę rozwiązanie, które wiąże komunikacje miejskie w obu miastach, zachowując przy tym ich integralność. Już od stycznia 2023 autobusy linii A będą regularnie jeździć po trasie prowadzącej przez centrum Zgorzelcazatrzymując się na czterech przystankach: 1. Partyzantów/Dom Kultury, 2. Zgorzelec Centrum (ul. Dąbrowskiego)gdzie będzie możliwość przesiadki do autobusów linii 3, 4 i 5, 3. Sienkiewicza/Poczta, 4. Piłsudskiego/Granica. Przebieg trasy dla linii A na terenie Gӧrlitz nie zmieni się, a głównym punktem przesiadkowym pozostanie przystanek przy Demianiplatz, gdzie można się przesiąść do linii tramwajowych 1 i 2 oraz do autobusu linii B. 

Noworoczne zmiany

Od 1 stycznia 2023 roku zgorzeleckie linie autobusowe otrzymają nową numerację: 3, 4 i 5oraz nowy rozkład jazdy (ostatnia strona biuletynu)Rozkłady są skonstruowane tak, aby można było przemieszczać się wygodnie po mieście i docierać wszędzie tam, gdzie dotąd. Rozkłady jazdy wszystkich linii uzupełniają się, dlatego warto przejrzeć je z uwagą.  

Wszystkie miejskie linie są całotygodniowe, ale w weekendy autobusy będą kursować z mniejszą częstotliwością (patrz: rozkłady jazdy). Podobna zasada dotyczy transgranicznej linii A, która od poniedziałku do piątku w godzinach od 6.00 do 19.00 i w soboty w godzinach od 7.00 do 14.00 będzie kursować co 30 min., a w soboty w godzinach od 14.00 do 19.00 i w niedziele w godzinach od 8.00 do 19.00 co 60 minut. 

Od nowego roku zmieni się też oznakowanie przystanków (patrz zdjęcie). Pojawią się nowe, lokalizacjach: Zgorzelec Centrum (przesiadkowy) przy ul. J. DąbrowskiegoLubańska – Dworzec Miasto (po obu stronach ulicy Lubańskiej) oraz Lubańska Arena. Przystanek, który dotąd funkcjonował pod nazwą Tuwima PKP od stycznia będzie nosił nazwę TuwimaDworzec Miasto.  

TRASY LINII MIEJSKICH:

Linia nr 3E. Orzeszkowej - Bolesławiecka kursuje na trasie: ul. Bolesławiecka - ul. Lubańska - ul. T. Kościuszki - ul. W. Broniewskiego - ul. J. Poniatowskiego - ul. R. Traugutta - ul. J. Tuwima - ul. Armii Krajowej - ul. E. Plater  ul. J. Dąbrowskiego - ul. Warszawska - ul. Łużycka - ul. E. Orzeszkowej

Linia nr 4: Tylice - Krańcowa kursuje na trasie: ul. Wł. Reymonta - ul. Łużycka - ul. E.Orzeszkowej - ul. Łużycka - ul. Warszawska  ul. J. Dąbrowskiego - ul. Langiewicza - ul. Poniatowskiego - ul. Broniewskiego - ul. Kościuszki - ul. Lubańska - ul. Zamiejsko-Lubańska - ul. Krańcowa

Linia nr 5: Bolesławiecka – Wł. Reymonta - Bolesławiecka (pętla) kursuje na trasie: 

ul. Bolesławiecka - ul. Lubańska - ul. T. Kościuszki - ul. Wł. Broniewskiego - ul. J. Poniatowskiego - ul. R. Traugutta - ul. J. Tuwima - ul. Armii Krajowej  ul. E. Plater - ul. J. Dąbrowskiego - ul. Warszawska - ul. Łużycka - ul. E. Orzeszkowej - ul. Łużycka - ul. Wł.Reymonta - powrót  samą trasą na ul. Bolesławiecką.

Nowy bilet Europa-Miasta

Od stycznia mieszkańcy Zgorzelca i Gӧrlitz będą mogli poruszać się po mieście z nowymbiletem Europa-Miasta Zgorzelec/Gӧrlitz, który będzie wydawany w formie:

- biletów jednorazowych-czasowychważnych przez 60 min. od skasowania, uprawniających do przejazdu między dowolnym przystankiem komunikacji miejskiej w Zgorzelcu, a dowolnym przystankiem komunikacji miejskiej Gӧrlitz

- biletów całodziennychważnych od chwili nabycia do godziny 4.00 następnego dnia, uprawniających do dowolnej ilości przejazdów autobusami wszystkich linii komunikacji miejskiej Zgorzelca i Gӧrlitz

- biletów miesięcznych w cenie normalnej 46 Euro i ulgowej 34 Euro, ważnych od skasowania do tego samego dnia następnego miesiąca, uprawniających do dowolnej liczby przejazdów wszystkimi autobusami komunikacji miejskiej Zgorzelca i Gӧrlitz. Bilety miesięczne bez zniżki nie mają charakteru imiennego, więc można je odstępować innym osobom.  

Uwaga! Ceny i miejsca sprzedaży biletu Europa-Miasta zostaną podane na stronie urzędu. Bilety będą też dostępne w biletomatach, w które wyposażone są autobusy linii A. Urządzenia przyjmują gotówkę (monety) lub płatność kartą Visa, MasterCard i kartami debetowymi, ale wyłącznie w walucie Euro.

Do przejazdów komunikacją miejską uprawniają ponadto

- bilety jednorazowe: w cenie 3,50 zł normalny i 2,00 zł ulgowy

bilety miesięczne w cenie 100zł, każdy z nich ważny na terenie Zgorzelca 

- bilety Euro-Nysa Ticket: całodzienny jednoosobowy w cenie 40 zł, całodzienny dla małych grup (do 5. osób) w cenie 100 zł i całodzienny na psa lub rower w cenie 10 zł, ważne na obszarze związku komunikacyjnego ZVON, w tym także w Gӧrlitz.

Więcej możliwości …

Z biletem Europa-Miasta pojedziesz ze stacji Gӧrlitz do stacji Zgorzelec także pociągami Die Lӓndebahn DLB

Kolejami poruszać się można także z biletem Euro-Nysa-Ticket, który jest honorowany na obszarze związku komunikacyjnego ZVON w Polsce, Czechach i Niemczech. Uprawnia on również do podróży autobusami przewoźników regionalnych i komunikacji miejskich w  Bautzen, Bischofswerdzie, BolesławcuCzeskiej Lipie, Hoyerswerdzie, Jabloncu nad Nisou, Jeleniej Górze, Libercu, Löbau, Weißwasser i Zittau

Więcej na bus.zgorzelec.eu (o uruchomieniu strony powiadomi urządoraz zvon.de i goerlitztakt.deTagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

fot. Nasze Zoo

Parada garbów

Na granicy
poniedziałek, 15 lipca 2024, 11:34
Wielbłądzie źrebięta na letnich wakacjach w Naszym Zoo Görlitz-Zgorzelec.

Zobacz również

fot. Nasze Zoo
Na granicy
wtorek, 02 lipca 2024, 09:11

Otwórz oczy na oczy

Wyjątkowe rallye po Naszym Zoo Görlitz-Zgorzelec od 1 lipca do...