NaStyku.pl

Od soboty całe terytorium Polski jest uznawane przez Niemcy za obszar podwyższonego ryzyka. Co to oznacza?

Uwaga! Od najbliższej soboty (24.10) całe terytorium Polski jest uznawane przez Niemcy za obszar podwyższonego ryzyka. Przy podróży do Niemiec trzeba liczyć się z obowiązkiem wykonania testu na obecność korona wirusa oraz przebywania w kwarantannie.
Przejście graniczne w Zgorzelcu otwarte! - zdjęcie nr 6
Przejście graniczne w Zgorzelcu otwarte! - zdjęcie nr 6

Sprawdź, co musisz wiedzieć o nowych obostrzeniach!

Republika Federalna Niemiec podejmuje działania ograniczające rozprzestrzenianie się koronawirusa na terenie kraju. W ostatnich dniach sytuacja epidemiologiczna w NIemczech ulega pogorszeniu. W wielu miejscach, gdzie liczba zakażeń koronawirusem przekroczyła kolejne progi ostrzegawcze (25/35 i 50 przypadków na 100 tys. mieszkańców w przeciągu 7 dni), wprowadzone zostały dodatkowe obostrzenia np. ograniczenie działalności restauracji w godzinach nocnych, ograniczenia w ilości osób na uroczystościach prywatnych, obowiązek noszenia maseczek na zewnątrz w miejscach, gdzie nie da się zachować odstępów. 

Ogólne ograniczenia związane z rozprzestrzenianiem się koronawirusa:

  • kontakty z innymi osobami powinny być ograniczone do niezbędnego minimum;
  • w przestrzeni publicznej należy zachować odstęp co najmniej 1,5 m;
  • obowiązek zakrywania ust i nosa w miejscach, gdzie nie da się zachować odległości 1,5 m;
  • w miejscach pracy należy przestrzegać zasad higieny – dotyczy to pracowników i osób odwiedzających;
  • również w przypadku prywatnych spotkań należy przestrzegać zasad higieny i zachować odstęp;
  • w niektórych krajach związkowych ograniczona lub zawieszona jest działalność miejsc, w których nie jest możliwe zastosowanie odpowiedniego reżimu sanitarnego;
  • wprowadzono ograniczenia w ilości osób mogących brać udział w zgromadzeniach lub gromadzić się w miejscach publicznych oraz prywatnych (w mieszkaniach);
  • duże wydarzenia są odwołane co najmniej do 31.12.2020 r. Kraje związkowe mają własne regulacje dotyczące mniejszych imprez, w tym uroczystości rodzinnych takich jak wesela lub pogrzeby;
  • wszelkie naruszenia ograniczeń dot. kontaktu są nadzorowane i sankcjonowane przez służby porządkowe i policję; łamanie zakazów może się wiązać z wysokimi mandatami.

W Berlinie w godz. 23.00 - 6.00 sklepy, kawiarnie i restauracje pozostają zamknięte oraz są wprowadzone ograniczenia w zgromadzeniach się. Stacje benzynowe mogą w tym czasie oferować części zamienne do pojazdów silnikowych w zakresie, w jakim jest to niezbędne do utrzymania lub przywrócenia gotowości do jazdy, jak również materiały eksploatacyjne. Apteki mogą w tym okresie wydawać leki i towary powszechnie wydawane w aptekach. Prywatne imprezy i spotkania w zamkniętych pomieszczeniach, w których przebywa więcej niż dziesięć osób, są zabronione.

Obowiązek zakrywania ust i nosa

Wszystkie kraje związkowe wprowadziły obowiązek zakrywania ust i nosa w komunikacji publicznej oraz podczas robienia zakupów. Nakaz może dotyczyć również restauracji, budynków użyteczności publicznych oraz otwartej przestrzeni, gdy nie da się zachować wymaganego odstępu (np. miejskie strefy piesze). Należy stosować się do umieszczanych informacji oraz śledzić ogłoszenia w lokalnych mediach. 

​​​​Większość krajów związkowych nie uznaje przyłbic, jako skutecznego zakrycia ust i nosa. W przypadku przebywania w miejscu, gdzie obowiązuje nakaz noszenia maseczki należy liczyć się z mandatem. Kwota mandatu jest zależna od regulacji danego kraju związkowego. 

WAŻNE! Podczas podróży samochodem przez Niemcy kierowca nie powinien mieć nałożonej maseczki. Twarz kierowcy musi być rozpoznawalna. Jeżeli w pojeździe znajdują się osoby z innego gospodarstwa domowego, zaleca się aby pozostałe osoby zakrywały usta i nos. 

Ograniczenia w podróżowaniu po Niemczech 

Niektóre kraje związkowe wprowadziły ograniczenia w podróżach na ich teren z krajowych obszarów podwyższonego ryzyka. Podstawą uznania danego powiatu lub dzielnicy miasta za krajowy obszar podwyższonego ryzyka jest wskaźnik przekraczający 50 zakażeń na 100 tys. osób w przeciągu 7 dni. Informacje na temat powiatów o najwyższych wskaźnikach są dostępne w codziennych raportach sytuacyjnych Instytutu Roberta Kocha. Raporty są dostępne po niemiecku i angielsku.

W niektórych krajach związkowych, osoby przyjeżdżające z krajowych obszarów podwyższonego ryzyka i chcące skorzystać z noclegu w hotelu lub innym miejscu noclegowym, muszą posiadać negatywny wynik testu, który został wykonany 48 godzin przed wjazdem do danego kraju związkowego. Jeżeli mieszkają Państwo w Niemczech w powiecie, który został uznany za krajowy obszar podwyższonego ryzyka to przed planowaną podróżą należy skontaktować się z miejscem noclegowym lub lokalnym urzędem ds. zdrowia właściwym dla celu Państwa podróży. Uzyskają tam Państwo informację o aktualnie obowiązujących ograniczeniach. 

Kontrole graniczne, zasady wjazdu i tranzytu 

Władze niemieckie nie prowadzą regularnych kontroli granicznych z krajami strefy Schengen.

Testy i kwarantanna w Niemczech

Władze niemieckie zastrzegają sobie prawo do wprowadzenia obowiązkowej kwarantanny dla osób wjeżdżających z obszarów, na których współczynnik zachorowań wynosi ponad 50 przypadków na 100 tys. mieszkańców w przeciągu 7 dni. Decyzja o uznaniu danego terytorium jako obszar podwyższonego ryzyka jest podejmowana po wspólnej analizie Instytutu Roberta Kocha z Federalnym Ministerstwem Zdrowia, Federalnym Ministerstwem Spraw Zagranicznych oraz Federalnym Ministerstwem Spraw Wewnętrznych, Budownictwa i Ojczyzny.  Obszary podwyższonego ryzyka są aktualizowane na bieżąco na stronie Instytutu Roberta Kocha

Pytania i odpowiedzi

Mieszkam w województwie, które jeszcze NIE zostało uznane za obszar podwyższonego ryzyka i planuje podróż do Niemiec przed sobotą, 24.10.2020 r. godz. 0:00. Czy muszę wykonać test i obowiązuje mnie kwarantanna?

Nie.

Mieszkam w obszarze podwyższonego ryzyka. Chcę przyjechać do Niemiec turystycznie (np. odwiedzić rodzinę) i nie posiadam negatywnego wyniku testu z Polski. Czy mogę to zrobić?

Tak. Obowiązek wykonania testu oraz kwarantanny nie oznacza zakazu wjazdu do Niemiec dla osób z obszarów podwyższonego ryzyka. Należy wykonać test po wjeździe do Niemiec oraz udać się na kwarantannę. 

W przypadku podróży pociągiem/autobusem/samolotem, wypełnij dostarczoną przez przewoźnika kartę lokalizacji podróżnego i skorzystaj z możliwości wykonania testu bezpośrednio po przyjeździe w centrach testowych (np. na lotniskach, głównych dworcach kolejowych/autobusowych). Karty lokalizacji podróżnych są przekazywane przez przewoźników do odpowiednich urzędów ds. zdrowia. Następnie zgłoś swój przyjazd do urzędu ds. zdrowia, udaj się na kwarantannę i oczekuj na wynik testu. W większości landów negatywny wynik testu oznacza koniec kwarantanny. W niektórych landach test należy powtórzyć po 5-7 dniach od pierwszego testu. 

W przypadku podróży samochodem, zgłoś swój przyjazd do urzędu ds. zdrowia i umów się na wykonanie testu (np. w lokalnym centrum testowym/praktyce lekarskiej). Udaj się na kwarantannę i oczekuj na wynik testu. W większości landów negatywny wynik testu oznacza koniec kwarantanny. W niektórych landach test należy powtórzyć po 5-7 dniach od pierwszego testu. 

Mieszkam w Niemczech, ale planuję podróż do obszaru podwyższonego ryzyka. Czy po powrocie do Niemiec obowiązuje mnie kwarantanna?

Tak. Obowiązek wykonania testu i kwarantanny obowiązuje od ogłoszenia danego terytorium za obszar podwyższonego ryzyka. W niektórych landach osoby podróżujące służbowo do obszarów podwyższonego ryzyka są po powrocie zwolnione z obowiązku wykonania testu i kwarantanny po powrocie. Skontaktuj się z właściwym dla miejsca zamieszkania w Niemczech urzędem ds. zdrowia. 

Mieszkam w obszarze podwyższonego ryzyka. Jeżdżę codziennie (raz w tygodniu/co kilka dni) do pracy w Niemczech. Czy muszę mieć jakieś zaświadczenie od pracodawcy, żeby nie podlegać kwarantannie?

W niektórych landach pracownicy przekraczający granicę i dojeżdżający do pracy są zwolnieni z obowiązku wykonywania testu i z kwarantanny. Skontaktuj się ze swoim pracodawcą i ustal z nim, czy regulacje kraju związkowego zwalniają z obowiązku wykonywania testu i kwarantanny oraz czy potrzebujesz ewentualne zaświadczenie od pracodawcy. W przypadku wątpliwości skontaktuj się z właściwym urzędem ds. zdrowia. 

Mieszkam w obszarze podwyższonego ryzyka. Jestem kierowcą zawowodowym i pracuję w Niemczech. Czy muszę wykonać test i udać się na kwarantannę? 

Prawie we wszystkich krajach związkowych istnieją przepisy, które zwalniają osoby pracujące w przedsiębiorstwach transportowych z obowiązku wykonywania testu i z kwarantanny. Skontaktuj się ze swoim pracodawcą i ustal z nim, czy regulacje kraju związkowego zwalniają z obowiązku wykonywania testu i kwarantanny oraz czy potrzebujesz ewentualne zaświadczenie od pracodawcy. W przypadku wątpliwości skontaktuj się z właściwym urzędem ds. zdrowia. 

Czy jest możliwość, aby uzyskać zwolnienie z obowiązku wykonywania testu i kwarantanny po wjeździe do Niemiec z obszaru podwyższonego ryzyka? 

Jeżeli nie podlegasz pod żadną z grup osób wyłączonych z obowiązku testu i kwarantanny zgodnie z odpowiednimi przepisami landowymi, to takie zwolnienie możesz jedynie uzyskać we właściwym urzędze ds. zdrowia dla miejsca pobytu w Niemczech.

Przyjeżdżam do Niemiec z rodziną z obszaru podwyższonego ryzyka. Czy wystarczy, że tylko jedna osoba wykona test? 

Nie. Obowiązek testowania i kwarantanny dotyczy wszystkich osób. 

Przyjeżdżam do Niemiec z obszaru podwyższonego ryzyka i chcę wykonać test w Niemczech. Ile będę czekał na wynik testu przeprowadzonego w Niemczech? 

Czas oczekiwania zależy od miejsca przeprowadznia testu. W przypadku dużej ilości osób wykonujących test, czas oczekiwania może wynieść nawet kilka dni. 

Przyjeżdżam do Niemiec z obszaru podwyższonego ryzyka, wykonałem test i czekam na wynik. Czy zostanie mi wskazane miejsce gdzie mam odbyć kwarantannę? 

To osoba wjeżdżająca do Niemiec z obszaru podwyższonego ryzyka ma obowiązek zapewnić sobie właściwe miejsce do odbywania kwarantanny. Jeżeli planujesz odbywać kwarantannę w hotelu lub innym miejscu noclegowym, to ustal to wcześniej z miejscem noclegowym. Należy pamiętać, że w zależności od regulacji danego landu, może być konieczne powtórzenie testu, a w przypadku wyniku pozytywnego testu urząd ds. zdrowia może przedłużyć kwarantannę. 

W jaki sposób udowodnić, że byłam/-em w obszarze podwyższonego ryzyka, aby test w Niemczech był bezpłatny?

Za potwierdzenie podróży z obszaru podwyższonego ryzyka może służyć karta pokładowa, bilet kolejowy lub autobusowy, potwierdzenie noclegu w hotelu w obszarze podwyższonego ryzyka. Jeżeli podróżujesz własnym samochodem, często wystarczy oświadczenie, że przyjechałaś/-eś z obszaru podwyższonego ryzyka.

Wynik mojego testu był negatywny, jednak po kilku dniach zauważyłam/-em u siebie objawy COVID-19. Co mam robić?

Skontaktuj się telefonicznie z lekarzem rodzinnym, z infolinią lekarską pod numerem telefonu 116 117 lub właściwym urzędem ds. zdrowia. W takim przypadku, urząd ds. zdrowia może zlecić ponowne wykonanie testu i przedłużyć kwarantannę.

Wynik mojego testu był pozytywny. Jak długo muszę przebywać w kwarantannie?

Laboratorium ma obowiązek przekazania informacji o pozytywnym wyniku testu do właściwego urzędu ds. zdrowia. Podczas kwarantanny należy stosować się do zaleceń urzędu ds. zdrowia. Kwarantanna w takim przypadku może trwać do 14 dni. Należy pamiętać, że urząd ds. zdrowia może zlecić powtórzenie wykonania testu lub przedłużyć kwarantannę.

Po wjeździe z obszaru podwyższonego ryzyka do Niemiec nie wykonałam/-em testu i nie zgłosiłam/-em swojego przyjazdu do urzędu ds. zdrowia. Czy grozi mi kara?

Łamanie przepisów dotyczących obowiązku wykonania testu i kwarantanny może wiązać się z karą administracyjną wynoszącą do 25 000 EUR.

Będę jechać przez Niemcy przejazdem (np. samochodem z Holandii do Polski, ląduję z Hiszpanii na niemieckim lotnisku i jadę dalej autobusem do Polski). Czy muszę wykonać test? 

Nie. We wszystkich krajach związkowych osoby podróżujące w tranzycie (przejazdem), są zwolnione z obowiązku wykonywania testu i związanej z tym kwarantanny. Podróż tranzytowa powinna się odbywać bez zbędnych postojów. W przypadku podróży samolotem, w karcie lokalizacyjnej należy wskazać, że znajdują się Państwo w tranzycie. 

 

Aktualna ocena: 0,0/5
Oceń zdjęcie:
Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym jeszcze nie napisaliśmy? Pisz na adres e-mail: lub daj znać nam na Facebooku.

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

fot. Nasze Zoo

Parada garbów

Na granicy
poniedziałek, 15 lipca 2024, 11:34
Wielbłądzie źrebięta na letnich wakacjach w Naszym Zoo Görlitz-Zgorzelec.

Zobacz również

fot. Nasze Zoo
Na granicy
wtorek, 02 lipca 2024, 09:11

Otwórz oczy na oczy

Wyjątkowe rallye po Naszym Zoo Görlitz-Zgorzelec od 1 lipca do...