NaStyku.pl

Od A jak alpejski koziorożec do Ż jak żółw cuora

Kiedy kończy się stary rok, nowy natychmiast jest w pełnym rozkwicie, a wraz z nim nadchodzi czas na coroczną inwentaryzację zwierząt, podczas której skrupulatnie rejestruje się, ile gatunków żyje obecnie w zoo w Görlitz oraz jakiej są płci.
fot. Nasze Zoo
fot. Nasze Zoo

„Niejasne informacje, takie jak: dziewięć kóz… nie są wystarczające. Prawidłowa liczba to: dwie samice kóz kaszmirskich, dwie samice kóz karłowatych oraz jeden samiec i cztery samice turyńskich kóz leśnych” - wyjaśnia kurator w zoo, Catrin Hammer.

Obecnie w zoo w Görlitz żyją 634 zwierzęta 86 różnych gatunków. To około 90 osobników mniej niż rok temu. Różnica wynika przede wszystkim z wahań liczby ryb akwariowych oraz papużek falistych.

„Ze względu na brak miejsca w Świergolandii, zdecydowaliśmy się chwilowo zaniechać rozmnażania papużek falistych, dlatego nie udało się zrekompensować strat spowodowanych śmiercią naturalną, wyjaśnia Catrin Hammer.

Odejście ostatnich osobników sójkowca naszyjnikowego i 33-letniej samicy koczkodana zielonosiwego „Piny” – przyczyniło się do zakończenia hodowli tych gatunków w Naszym Zoo.

Bardziej tragiczne wydarzenia miały miejsce wśród gwarków: po udanym odchowaniu trzech młodych ptaków w 2023 r. zmiana klimatu uderzyła w postaci pochodzącego z Afryki wirusa Usutu, przenoszonego przez komary: dwa dorosłe i dwa młode ptaki zmarły z powodu infekcji. Ostatni ptak został przeniesiony do innego zoo. To oznaczało koniec hodowli gwarków w Zoo Görlitz.

Naturalnie, są też powody do dumy: a mianowicie ukończenie unikatowego „terrarium dla świń”, które znacznie poprawiło jakość życia świń w Görlitz, które ze względu na oficjalne wymogi dotyczące zapobiegania afrykańskiemu pomorowi świń, objęte są „aresztem domowym”.

Kolejna duża budowa w 2023 roku, która znacznie wpłynęła na atrakcyjność terenu Górnołużyckiej Zagrody Wiejskiej to Osłolandia. Budynek w stylu szachulcowym, wraz z rozległym wybiegiem, na terenie którego zamieszkała nowa rasa zwierząt: dwie klacze zagrożonego gatunku turyńskiego osła leśnego. Pochodzący z Saksonii, Turyngii i Saksonii-Anhalt gatunek osła uosabia typ osła roboczego, który przez wieki odgrywał ważną rolę w Niemczech, następnie wraz ze wzrostem mechanizacji stał się zbyteczny jako zwierzę robocze. Jedna z dorosłych klaczy przybyła do Goerlitz źrebna i w październiku na świat przyszła młoda klacz osła Tamira.

Inne potomstwo, o którym warto wspomnieć, to m.in. sójkowce żółtobrzuche, sójkowce wielkie, jelenie indochińskie, marmozety karłowate, kangury olbrzymie, gazele, góralki zaroślowe, zwierzęta gospodarskie i wiele innych. Większość z wymienionych zwierząt opuściła już miasto nad Nysą, w ramach międzynarodowych programów hodowlanych, w których uczestniczy Zoo Görlitz.

Aktualna ocena: 0,0/5
Oceń zdjęcie:
Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym jeszcze nie napisaliśmy? Pisz na adres e-mail: lub daj znać nam na Facebooku.

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

fot. Nasze Zoo

Parada garbów

Na granicy
poniedziałek, 15 lipca 2024, 11:34
Wielbłądzie źrebięta na letnich wakacjach w Naszym Zoo Görlitz-Zgorzelec.

Zobacz również

fot. Nasze Zoo
Na granicy
wtorek, 02 lipca 2024, 09:11

Otwórz oczy na oczy

Wyjątkowe rallye po Naszym Zoo Görlitz-Zgorzelec od 1 lipca do...