Od 15 do 20 maja widzowie będą mieli okazję obejrzenia filmów z Polski, Niemiec i Czech oraz kolejnych krajów wschodnioeuropejskich w ponad 20 kinach festiwalowych na polsko-czesko-niemieckim pograniczu.
Bogaty program filmowy składa się z filmów fabularnych, dokumentalnych oraz krótkometrażowych. Program festiwalowy to również koncerty, wystawy oraz dyskusja panelowa w ramach tegorocznego fokusu "1968".
Zapraszamy Państwa serdecznie na otwarcie festiwalu 15 maja na godz. 19:00 do Teatru Gerharta Hauptmanna w Zittau. Ceremonia uroczystego wręczenia nagród festiwalowych odbędzie się 19 maja o godz. 18:00 w Miejskim Domu Kultury w Zgorzelcu.
Więcej informacji i pełen program festiwalu można znaleźć na stronie internetowej: www.neissefilmfestival.de.
W południowo-wschodnim zakątku Republiki Federalnej Niemiec, na czesko-polsko-niemieckim trójstyku powstał we współpracy klubów filmowych z saksońskiego Großhennersdorfu, czeskiego Liberca i polskiej Jeleniej Góry Nyski Festiwal Filmowy mający na celu umożliwienie corocznego wglądu w twórczość filmową trzech sąsiednich państw.
Cechą szczególną Nyskiego Festiwalu Filmowego jest jego ponadgatunkowy, trójnarodowy charakter z transgranicznymi pokazami filmowymi i wydarzeniami odbywającymi się w dwudziestu kinach na trójstyku nad Nysą. To właśnie dzięki obszarowi wiejskiemu organizatorzy, goście i twórcy filmowi zyskują niezwykłe możliwości spotkania i postrzegania. Festiwalowi towarzyszy obszerny program ramowy obejmujący wystawy, spotkania autorskie, koncerty i imprezy organizowany we współpracy z partnerami ze wszystkich trzech krajów. Istotnym aspektem festiwalu jest bowiem stworzenie sieci kin studyjnych w regionie w celu umocnienia ich pozycji i zapewnienia lokalnej publiczności wyjątkowej oferty kulturalnej.
Nazwa festiwalu pochodzi od rzeki granicznej Nysy, ponieważ łączy ona ze sobą wszystkie trzy kraje. Nyskie Ryby (statuetki Nyskiego Festiwalu Filmowego), które pływają w rzece przekraczając granice, są symbolem festiwalu.
Szczególną atrakcję dla branży filmowej i publiczności stanowią konkursy filmowe: Poza trzema polsko-niemiecko-czeskimi konkursami na najlepszy film fabularny, dokumentalny i krótkometrażowy wręczane są również "Nagroda specjalna Saksońskiego Związku Filmowego", "Nagroda za najlepszą kreację aktorską", "Najlepszą scenografię" i dwie "Nagrody publiczności" za film krótko- i pełnometrażowy.
Począwszy od XI Nyskiego Festiwalu Filmowego 2014 wręczana jest Nagroda honorowa dla wyjątkowej osobowości związanej z filmem z Niemiec, Polski lub Czech.