NaStyku.pl

Nowe życie parku Błachańca

W ciągu najbliższego roku park miejski im. Andrzeja Błachańca w Zgorzelcu zyska zupełnie nowe oblicze. Ruszyła właśnie rewitalizacja tego zabytkowego kompleksu. Będzie można w nim zarówno odpocząć jak i spędzić aktywnie czas.
Park im. A. Błachańca w Zgorzelcu
Park im. A. Błachańca w Zgorzelcu

To tutaj historia połączy się z nowoczesnością.

Rewitalizacja parku jest prowadzona w ramach projektu „Park Mostów”, który dokładnie rok temu zatwierdzono do dofinansowania podczas lipcowego posiedzenia Komitetu Monitorującego Program Współpracy Interreg Polska – Saksonia 2014-2020. Porozumienie w sprawie jego realizacji burmistrzowie Gronicz i Deinege podpisali 1 maja 2014 r., podczas pikniku z okazji 10. rocznicy polskiej akcesji do grona państw Unii Europejskiej. 25 lipca br. magistrat przekazał plac budowy wyłonionemu podczas przetargu wykonawcy – firmie Pre-Fabrykant.

Wspólny projekt zakłada odnowienie zabytkowych kompleksów parkowych rozciągających się po obu stronach Nysy Łużyckiej. W Zgorzelcu w parku im. Błachańca, a w Görlitz w Parku Pokoju, części Parku Miejskiego oraz Nadbrzeża Nyskiego. Całkowita wartość inwestycji wyniesie 3 624 336,49 euro. Wkład Gminy Miejskiej Zgorzelec i Miasta Görlitz jest równy kwocie 543 650,53 euro. Reszta środków stanowi dofinansowanie z Unii Europejskiej (z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego).

Po polskiej stronie prace obejmą m.in. uporządkowanie zieleni, odwodnienie i doświetlenie terenu. Miasto planuje również odnowienie skarpy tarasowej znajdującej się we wschodniej części parku (od ul. Powstańców Śląskich) oraz urządzenie polan łąkowych, na których znajdzie się m.in. plac zabaw dla psów. Wykonawca wyremontuje alejki parkowe oraz oczyści stawy. Na jednym z nich powstanie pomost. Basenik przy ul. Konarskiego ponownie zostanie wypełniony wodą, a pobliski plac zabaw zyska nowy wygląd. Według zapowiedzi zniknie również stare boisko do koszykówki położone między parkiem a blokami przy ul. Konarskiego. Zastąpi je plac do gry w boule. W odnowionym parku będzie również ogólnodostępna toaleta.

W Görlitz przewiduje się odnowienie ścieżek parkowych, schodów, ławek oraz nowe nasadzenia krzewów. Zostaną odtworzone pergole, osie i punkty widokowe. W ramach projektu zostanie wykonana instalacja artystyczna wskazująca miejsce przebiegu 15 Południka. Na terenie Parku Pokoju przewiduje się również m.in.: odrestaurowanie pomnika Jakuba Böhme oraz zagospodarowanie jego bezpośredniego otoczenia. Ponadto odnowione zostanie dojście do brzegu rzeki.

Według planu, prace mają zakończyć się 30 listopada 2018 r.

Aktualna ocena: 0,0/5
Oceń zdjęcie:
Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym jeszcze nie napisaliśmy? Pisz na adres e-mail: lub daj znać nam na Facebooku.

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

fot. Organizator

Drugi Marsz Równości przejdzie też przez Zgorzelec

Na granicy
czwartek, 28 września 2023, 11:31
Drugi Marsz Równości (Christopher Street Day) w Görlitz odbędzie się w sobotę 30 września pod hasłem „Hand in Hand – miteinander gehen! Chodźmy razem, trzymając się za ręce!”. W tym roku przejdzie też przez Zgorzelec.
fot. Nasze Zoo

Dynie dla Zoo Görlitz!

Na granicy
wtorek, 26 września 2023, 18:53
Zoo w Görlitz przyjmie dary w postaci dyń, które wielu gości odwiedzających Zoo uprawia w swoich przydomowych ogródkach. Każdą nienaruszoną dynię, niezależnie od jej rozmiaru czy koloru, można przynieść jako darowiznę do kasy Zoo Görlitz do 1 października.

Zobacz również