NaStyku.pl

Nowe koronawirusowe rozporządzenie w Saksonii

23 września 2021 r. w Saksonii wchodzi w życie nowe rozporządzenie o ochronie przed koronawirusem. Obowiązuje ono do 20 października 2021 r. W nowym rozporządzeniu rząd Saksonii wprowadził opcjonalny model 2G (szczepienie lub status ozdrowieńca).
Nowe koronawirusowe rozporządzenie w Saksonii
Nowe koronawirusowe rozporządzenie w Saksonii

W następujących obiektach, na imprezach i podczas innych wydarzeń będzie można odstąpić od zasad przestrzegania odstępu i zmniejszonej liczby miejsc oraz obowiązku noszenia maseczek tylko w przypadku, gdy uczestnikami będą wyłącznie osoby zaszczepione lub ozdrowieńcy. Dotyczy to:

 • lokali gastronomicznych wewnątrz,
 • imprez i wydarzeń w pomieszczeniach zamkniętych,
 • sportu w pomieszczeniach zamkniętych,
 • basenów krytych i saun,
 • placówek kultury i obiektów rekreacyjnych wewnątrz,
 • dużych imprez z maksymalną liczbą 5.000 jednocześnie obecnych uczestników,
 • wycieczek turystycznych autokarowych i kolejowych,
 • dyskotek, barów i klubów wewnątrz lokali,
 • szkół artystycznych, muzycznych i tańca wewnątrz budynku.

Wyjątki dotyczą osób, które nie ukończyły 16. roku życia. Mogą one korzystać z tych ofert bez zaświadczenia o szczepieniu lub statusie ozdrowieńca. Pracownicy, którzy nie są zaszczepieni lub nie są ozdrowieńcami, muszą posiadać negatywny wynik testu i nosić maseczkę medyczną.

W przypadku zamiaru skorzystania z opcji 2G konieczne będzie powiadomienie właściwego wydziału zdrowia na trzy dni przed jej wprowadzeniem. Z możliwości wprowadzenia opcji 2G wyłączone są zasadniczo kantyny i stołówki studenckie, wszystkie usługi związane z pielęgnacją ciała, a także baseny, sauny i studia fitness wykorzystywane w celach medycznych lub fizjoterapeutycznych.

W nowym rozporządzeniu obok istniejących wskaźników wprowadzony został dodatkowy wskaźnik hospitalizacji, który podaje liczbę osób przyjętych do szpitala w związku z COVID-19 na 100 tys. mieszkańców w przeciągu 7 dni. W zależności od wartości tego wskaźnika wprowadzone będą stopnie:

 • stopień ostrzegawczy od drugiego dnia, jeśli przez 5 poprzednich dni (7-dniowy wskaźnik hospitalizacji przekroczy wartość 7,00 i zajętych będzie 650 łóżek na oddziałach zwykłych lub 180 łóżek na oddziałach intensywnej opieki medycznej w saksońskich szpitalach)
 • stopień przeciążenia od drugiego dnia, jeśli przez 5 poprzednich dni (7-dniowy wskaźnik hospitalizacji przekroczy wartość 12,00 i zajętych będzie 1300 łóżek na oddziałach zwykłych lub 420 łóżek na oddziałach intensywnej opieki medycznej w saksońskich szpitalach)

Wraz z osiągnięciem stopnia przeciążenia obowiązkowa będzie zasada 2G, czyli posiadanie zaświadczenia o szczepieniu lub statusie ozdrowieńca, jak również noszenie maseczek i ograniczona liczba miejsc.

Uczniowie saksońskich szkół nadal podlegają regularnemu obowiązkowi wykonywania  testów wynikającego z rozporządzenia dla oświaty.

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

Demontaż baraku z czasów II wojny światowej / fot. J. Purej

Görlitz: Demontaż baraku z czasów II wojny światowej

Na granicy
piątek, 22 października 2021, 09:02
Barak z czasów II wojny światowej ma zostać przeniesiony w nowe miejsce – na teren Miejsca Pamięci byłego obozu jenieckiego Stalag VIII A w Zgorzelcu. Wyjątkowe przy tym jest przeniesienie zabytkowego obiektu do sąsiedniego kraju.
Nowe saksońskie rozporządzenie o ochronie przed koronawirusem

Nowe saksońskie rozporządzenie o ochronie przed koronawirusem

Na granicy
środa, 20 października 2021, 14:33
Rząd Saksonii przyjął 19 października 2021 nowe rozporządzenie o ochronie przed koronawirusem, które wejdzie w życie 21 października 2021 r. i będzie obowiązywać do 17 listopada 2021 włącznie.

Zobacz również