NaStyku.pl

Neutralne klimatycznie ciepłownictwo miejskie dla całego europejskiego miasta Görlitz/Zgorzelec

Marszałek Województwa Dolnośląskiego Cezary Przybylski i Premier Wolnego Państwa Saksonia Michael Kretschmer podpisali dziś bardzo ważny dla obszaru dolnośląsko-saksońskiego pogranicza dokument który skierowany zostanie do Komisji Europejskiej.
Octavian Ursu, Michael Kretschmer, Cezary Przybylski, Rafał Gronicz / fot. UMWD
Octavian Ursu, Michael Kretschmer, Cezary Przybylski, Rafał Gronicz / fot. UMWD

Od wielu lat wspólnie z Saksonią staramy się dobrze zarządzać naszym wspólnym, granicznym obszarem powiązań. Uważam, że działając wspólnie możemy osiągnąć znacznie więcej. Tematy, którymi się dziś zajmujemy są kluczowe dla wytyczenia nowych kierunków rozwoju naszych regionów i poprawy jakości życia ich mieszkańców – wyjaśnia marszałek Cezary Przybylski z Bezpartyjnych Samorządowców.

Podpisany dziś dokument to wspólny list poparcia obu regionów dla projektu „Neutralne klimatycznie ciepłownictwo miejskie dla całego europejskiego miasta Zgorzelec / Görlitz”. Projekt ma ogromne znaczenie dla mieszkańców Zgorzelca i Görlitz. Stanowi wzór dla przejścia do etapu neutralności klimatycznej w Europie do 2050 r. i wnosi ważny wkład w rozwój strukturalny pogranicza polsko-niemieckiego.

Zachęcone Europejskim Zielonym Ładem jako nową strategią wzrostu UE, Görlitz i Zgorzelec chcą dać dobry przykład. Celem projektu jest zaopatrzenie mieszkańców miasta partnerskiego nad Nysą w neutralne dla klimatu ogrzewanie miejskie po społecznie akceptowalnych cenach, aby znacznie zmniejszyć emisję CO2, a tym samym trwale podnieść jakość życia w regionie przygranicznym Saksonii i Dolnego Śląska.

Podpisanie wspólnego listu poparcia to kolejny kamień milowy na drodze do realizacji tego symbolicznego projektu dla europejskiego miasta Görlitz / Zgorzelec. Saksonia i Dolny Śląsk chcą z powodzeniem zakotwiczyć projekt na poziomie UE i tym samym nadać partnerstwu Saksonii i Dolnego Śląska kolejny akcentmówi Premier Michael Kretschmer.

Podpisując list poparcia dla realizacji wspólnego celu naszych miast, którym jest zapewnienie mieszkańcom Zgorzelca i Görlitz do roku 2030 dostaw ciepła neutralnego klimatycznie za akceptowalną cenę, Premier Saksonii i Marszałek Dolnego Śląska potwierdzają, że projekt ma duże znaczenie dla współpracy naszych regionów i jest kolejnym dobrym przykładem transgranicznej współpracy naszych miast.

List intencyjny w sprawie dostaw ciepła systemowego dla mieszkańców Zgorzelca i Gorlitz burmistrzowie Gronicz i Ursu podpisali niespełna rok temu, 9 lipca 2020r., w elektrociepłowni SWG Königshufen w Görlitz. W obecności przedstawicieli rządu Saksonii oraz szefów polskiej i niemieckiej spółki odpowiedzialnych za dostawy ciepła w obu miastach gospodarze Zgorzelca i Görlitz  zadeklarowali wówczas zamiar budowy ciepłociągu Zgorzelec – Görlitz, którym ciepło wytwarzane w zgorzeleckiej ciepłowni płynęłoby do niemieckich odbiorców. Warunkiem realizacji projektu była modernizacja ZPEC tak, aby ciepło wytwarzane przez spółkę było neutralne klimatycznie, bo tylko takie kupią nasi sąsiedzi.

Już w roku 1998 miasta Görlitz i Zgorzelec proklamowały się jako Europa-Miasto celem wzmocnienia ścisłej, transgranicznej współpracy pomiędzy oboma samorządami dla obopólnej korzyści. Międzynarodowe współdziałanie we wszystkich obszarach tworzy od tamtej pory podstawę dla dalszego wspólnego rozwoju Europa-Miasta, które razem liczący ponad 87 000 mieszkańców i obejmuje obszar o pow. około 100 km2. Dzięki połączeniu swoich sieci ciepłowniczych z obu stron Nysy Europa-Miasto osiągnęłoby następny poziom: dzielenie się wspólną infrastrukturą.

Połączenie dwóch sieci ciepłowniczych nie jest całkowicie nowym pomysłem. Już w 2003 r. ukazało się  opracowanie, w którym uznano i zarekomendowano takie połączenie jako dźwignię umożliwiającą efektywniejsze zarządzanie obiema sieciami. W tamtym czasie projekt nie doszedł do realizacji, ponieważ po stronie niemieckiej wykluczono wytwarzanie ciepła w oparciu o węgiel. Dziś, 17 lat później, Zgorzeleckie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej musi zmodernizować swoje urządzenia i wycofać z eksploatacji 40-letnie kotły węglowe. Z niemieckiego punktu widzenia nie ma więc przeszkód w połączeniu sieci ciepłowniczych. Wręcz przeciwnie: „Chcemy dać dobry przykład i pokazać, jak europejska współpraca i ochrona środowiska mogą odnieść sukces. W tym celu opracowaliśmy wspólną koncepcję, dzięki której do roku 2030 będziemy stopniowo przestawiać wszystkie ciepłownie w Görlitz i Zgorzelcu na odnawialne źródła energii”, wyjaśnia Nadburmistrz Görlitz, Octavian Ursu.

Aktualna ocena: 3,0/5
Oceń zdjęcie:
Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym jeszcze nie napisaliśmy? Pisz na adres e-mail: lub daj znać nam na Facebooku.

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

fot. Nasze Zoo

Juppi I-ah Zoo Görlitz ma nowy plac zabaw!

Na granicy
czwartek, 28 marca 2024, 09:54
Począwszy od lata 2024 roku, goście odwiedzający Zoo Görlitz mogą odkrywać „Osłolandię” - nowy wybieg turyńskich osłów leśnych i zbliżyć się do tej bardzo zagrożonej, starej rasy - podczas karmienia i szczotkowania.

Zobacz również

fot. Nasze Zoo
Na granicy
czwartek, 14 marca 2024, 10:00

Potomstwo owiec pomorskich

Bliźnięta zagrożonej wyginięciem rasy owiec pomorskich kicają na terenie Górnołużyckiej...