Międzynarodowy Dzień Inwalidy
Święto to zostało ustanowione w 1956 r. przez Międzynarodową Organizację Pracy i jest obchodzone corocznie w trzecią niedzielę marca. Do decyzji o ustanowieniu tego dnia była katastrofa górnicza w kopalni węgla kamiennego w Bois du Cazier w Marcinelle w Belgii, w której zginęły 262 osoby, a kilkadziesiąt zostało poważnie rannych. Prawdopodobnie jest to najstarsze święto poświęcone osobom niepełnosprawnym w wyniku wypadków przy pracy.
Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych
To święto o nieco większym zasięgu. Zostało ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1992 r. i jest obchodzone corocznie 3 grudnia.
Cel
Celem obu inicjatyw jest zarówno kształtowanie świadomości dotyczącej problemów osób niepełnosprawnych, jak i walka z wykluczeniem społecznym i dążenie do równouprawnienia. Integracja społeczna od zawsze była kluczową kwestią dla właściwego funkcjonowania osób niepełnosprawnych. Dzięki międzynarodowym wysiłkom sytuacja ta ulega znacznej poprawie – niepełnosprawność przestaje być czymś wstydliwym i nienaturalnym.
Pod konwencją o prawach osób niepełnosprawnych podpisało się większość państw świata (Polska ratyfikowała w 2012 r.), zobowiązując się tym samym do dołożenia wszelkich starań, by zapewnić osobom niepełnosprawnym pełną dostępność do życia publicznego.
Z uwagi na to, że problemy wynikające z niepełnosprawności są różnej natury, stąd w rehabilitacji muszą być stosowane różne środki (metody). W 1968 r. Światowa Organizacja Zdrowia przyjęła definicję rehabilitacji jako: kompleksowe i skoordynowane stosowanie środków medycznych, pedagogicznych, społecznych i zawodowych w celu usprawnienia osób z naruszoną sprawnością organizmu do możliwie najwyższego poziomu. Takie usprawnienie ma umożliwić osobie niepełnosprawnej samodzielne życie w społeczeństwie.
Niestety wciąż pozostaje wiele do zrobienia, zwłaszcza w krajach rozwijających się. Międzynarodowa Organizacja Zdrowia donosi, że około miliard ludzi żyje z jakąś formą niepełnosprawności, z czego około połowa nie ma dostępu do właściwej opieki medycznej, w tym rehabilitacji – fizjoterapii w wielu przypadkach umożliwiającej względny powrót do zdrowia.
Wraz ze starzejącą się populacją w wielu krajach liczba osób niepełnosprawnych stale rośnie. Dlatego nie mniej ważne od działań ustawodawczych są ludzkie gesty solidarności i troski, czyli bezinteresowna pomoc milionów wolontariuszy na świecie.
Międzynarodowy Dzień Inwalidy w Zgorzelcu
Międzynarodowy Dzień Inwalidy w Zgorzelcu jest obchodzony od 1991 r. Celem tego przedsięwzięcia jest m.in. kształtowanie świadomości społecznej dotyczącej wielorakich problemów osób niepełnosprawnych oraz podnoszenie wiedzy i prezentowanie nowych osiągnięć w medycynie. Głównymi organizatorami obchodów są: WS SP ZOZ w Zgorzelcu oraz Stacjonarny Ośrodek Rehabilitacji – Centrum Fizjoterapii w Zgorzelcu. Współorganizatorami są: Polskie Towarzystwo Fizjoterapii, Polskie Towarzystwo Walki z Kalectwem, Instytut Inżynierii Biomedycznej Uniwersytetu Technicznego w Dreźnie oraz Wydział Lekarski i Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.
Jubileuszowe obchody Międzynarodowego Dnia Inwalidy odbyły się w dniach 29-30 marca w Miejskim Domu Kultury w Zgorzelcu. Jak zawsze uczestniczyło w nich liczne grono naukowców pochodzących z takich państw jak: Anglia, Australia, Egipt, Hiszpania, Holandia, Indie, Kanada, Katar, Liban, Litwa, Malezja, Niemcy, Nowa Zelandia, Szwecja czy Ukraina.
Wydarzenie jest okazją do wymiany doświadczeń zawodowych, a także daje możliwość zapoznania się z najnowszymi osiągnięciami z zakresu medycyny i fizjoterapii. W bogatym programie naukowym, na który złożyło się 225 wystąpień i 6 warsztatów, znalazły się sesje poświęcone: fizjoterapii w nowoczesnej medycynie, leczeniu ruchem w różnych dyscyplinach medycyny, terapii manualnej, osteopatii, chiropraktyki w wieku dojrzałym, osiągnięć współczesnej neurologii i neurochirurgii, fizjoterapii i inżynierii biomedycznej w chorobach naczyniowych. Niezmienne od wielu lat motto naukowych sesji, debat i warsztatów zgorzeleckiej konferencji brzmi "Życie bez bólu". Zawiera się w nim sedno podejmowanych przez fizjoterapeutów starań, służących zwiększaniu komfortu życia osób dotkniętych rozmaitymi chorobami.
Patronat honorowy Prezydenta RP Andrzeja Dudy
Jubileuszowa 25. edycja Międzynarodowych Dni Inwalidy w Zgorzelcu odbyła się pod patronatem honorowym Prezydenta RP Andrzeja Dudy.
Patronat naukowy objęli: Prezes Polskiej Akademii Nauk prof. dr hab. Jerzy Duszyński, Przewodniczący Komitetu Rehabilitacji, Kultury Fizycznej i Integracji Społecznej prof. dr hab. Krzysztof Klukowski, Prezes Polskiego Towarzystwa Lekarskiego i Rektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach prof. dr hab. Przemysław Jałowiecki, Prorektor ds. Medycznych Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach prof. dr hab. Stanisław Głuszek oraz Przewodniczący Komitetu Naukowego prof. zw. Dr hab. n. med. Aleksander Sieroń.
Odznaczenia państwowe
Uroczystość otwarcia obchodów Międzynarodowego Dnia Inwalidy była okazją do uhonorowania oznaczeniami państwowymi zasłużonych w działalności na rzecz osób potrzebujących pomocy oraz wsparcia. W imieniu Prezydenta RP aktu dekoracji dokonał Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Andrzej Dera.
Odznaczeni:
SREBRNYM KRZYŻEM ZASŁUGI
- Jerzy Jakubów
- Marian Szklany
BRĄZOWYM KRZYŻEM ZASŁUGI
- Michał Droń
- Elżbieta Ryglewska
- Zofia Śliwińska
- Magdalena Świderska-Majstrenko