Przesłuchania dla osób, które chciałyby opowiedzieć o swoich doświadczeniach i historiach związanych z życiem na polsko-niemieckim pograniczu odbędą się w sobotę, 4 sierpnia, w godzinach od 16.00 do 20.00 w Miejskim Domu Kultury w Zgorzelcu.
Młodych filmowców, uczestników międzynarodowych letnich warsztatów filmowych, interesują relacje międzyludzkie, podobieństwa i różnice światopoglądowe ludzi żyjących obok siebie, ale jednak należących do dwóch różnych kręgów kulturowych. Poszukują prawdziwych historii wyjętych z polsko-niemieckiej codzienności, opowiedzianych przez zwykłych ludzi, którzy przekraczając prawdziwe i umowne granice, podzielą się swymi obserwacjami i uwagami. Ich efektem będzie film o pograniczu, jego mieszkańcach i ich życiu obok sąsiadów i razem z sąsiadami. Aby osiągnąć cel, zapraszają osoby w różnym wieku i o różnych doświadczeniach do podzielenia się swoimi historiami. Na bohaterów swoich filmów czekają w sobotę, w Miejskim Domu Kultury.
Przesłuchania mają związek z letnimi warsztatami filmowymi dla studentów Uniwersytetu Filmu i Telewizji im. Konrada Wolfa w poczdamskim Babelsbergu oraz Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej "Leona Schillera" w Łodzi, które w poniedziałek, 30 lipca, rozpoczęły się w Europa-Mieście Zgorzelec/Görlitz. Podczas kilkudniowego pobytu w naszym mieście młodzi filmowcy będą zbierać historie, anegdoty, przeżycia i opowieści mieszkańców polsko-niemieckiego pogranicza, które następnie, pod okiem legendarnego polskiego operatora filmowego Sławomira Idziaka, w stworzonym przez niego unikatowym, mobilnym studio montażowym Cine-Bus, przetworzą w krótkometrażowe filmy traktujące o przekraczaniu granic.