NaStyku.pl

Młodzi filmowcy czekają na Wasze historie…

Jak żyje się na polsko-niemieckim pograniczu? Jacy są jego mieszkańcy? Czy więcej nas dzieli, czy łączy? Prawdziwe historie, anegdoty, doświadczenia, obserwacje. Opowiedzmy je studentom filmówek w Łodzi i Babelsbergu, a oni zrobią o tym film.
Fot.: Cine-Bus_Marienplatz/autor EGZ
Fot.: Cine-Bus_Marienplatz/autor EGZ

Przesłuchania dla osób, które chciałyby opowiedzieć o swoich doświadczeniach i historiach związanych z życiem na polsko-niemieckim pograniczu odbędą się w sobotę, 4 sierpnia, w godzinach od 16.00 do 20.00 w Miejskim Domu Kultury w Zgorzelcu.

Młodych filmowców, uczestników międzynarodowych letnich warsztatów filmowych, interesują relacje międzyludzkie, podobieństwa i różnice światopoglądowe ludzi żyjących obok siebie, ale jednak należących do dwóch różnych kręgów kulturowych. Poszukują prawdziwych historii wyjętych z polsko-niemieckiej codzienności, opowiedzianych przez zwykłych ludzi, którzy przekraczając prawdziwe i umowne granice, podzielą się swymi obserwacjami i uwagami. Ich efektem będzie film o pograniczu, jego mieszkańcach i ich życiu obok sąsiadów i razem z sąsiadami. Aby osiągnąć cel, zapraszają osoby w różnym wieku i o różnych doświadczeniach do podzielenia się swoimi historiami. Na bohaterów swoich filmów czekają w sobotę, w Miejskim Domu Kultury.  

Przesłuchania mają związek z letnimi warsztatami filmowymi dla studentów Uniwersytetu Filmu i Telewizji im. Konrada Wolfa w poczdamskim Babelsbergu oraz Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej "Leona Schillera" w Łodzi, które w poniedziałek, 30 lipca, rozpoczęły się w Europa-Mieście Zgorzelec/Görlitz. Podczas kilkudniowego pobytu w naszym mieście młodzi filmowcy będą zbierać historie, anegdoty, przeżycia i opowieści mieszkańców polsko-niemieckiego pogranicza, które następnie, pod okiem legendarnego polskiego operatora filmowego Sławomira Idziaka, w stworzonym przez niego unikatowym, mobilnym studio montażowym Cine-Bus, przetworzą w krótkometrażowe filmy traktujące o przekraczaniu granic.

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

fot. Nasze Zoo

Parada garbów

Na granicy
poniedziałek, 15 lipca 2024, 11:34
Wielbłądzie źrebięta na letnich wakacjach w Naszym Zoo Görlitz-Zgorzelec.

Zobacz również

fot. Nasze Zoo
Na granicy
wtorek, 02 lipca 2024, 09:11

Otwórz oczy na oczy

Wyjątkowe rallye po Naszym Zoo Görlitz-Zgorzelec od 1 lipca do...