NaStyku.pl

Migranci bez prawa pobytu w Polsce zatrzymani przez Straż Graniczną ze Zgorzelca

Jak informuje Nadodrzański Oddział Straży Granicznej, wczoraj funkcjonariusze SG ze Zgorzelca zatrzymali migrantów bez prawa pobytu w Polsce, którzy nielegalnie próbowali przekroczyć granicę by dotrzeć do Niemiec.
fot. Shutterstock/zdjęcie ilustracyjne
fot. Shutterstock/zdjęcie ilustracyjne

Funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Zgorzelcu systematycznie prowadzą intensywne kontrole mające na celu zapobieganie i przeciwdziałanie nielegalnej migracji. Podczas wczorajszych (19.01) kontroli funkcjonariusze zatrzymali obywatela Ukrainy, który udzielał pomocy 3 innym cudzoziemcom w popełnieniu przestępstwa polegającego na niezgodnym z prawem przekroczeniu granicy państwowej.

Do zatrzymania doszło w powiecie zgorzeleckim, na jednaj z dróg prowadzących do granicy z Niemcami. Kierujący autem osobowym 37-letni Ukrainiec przewoził 3 obywateli Syrii, którzy nie posiadali prawa do pobytu w Polsce i deklarowali, że chcą dotrzeć do Niemiec. Jak ustalili funkcjonariusze Straży Granicznej, obywatel Ukrainy, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej zabrał samochodem osobowym 3 cudzoziemców po nielegalnym przekroczeniu przez nich zewnętrznej granicy państwowej UE w miejscu do tego nieprzeznaczonym,  a następnie jadąc tranzytem przez Polskę, udał się w pobliże granicy niemieckiej, aby umożliwić cudzoziemcom dogodne przekroczenie wbrew przepisom granicy państwowej z Polski do Niemiec - informuje mjr SG Joanna Konieczniak, rzecznik prasowy NOSG.

37-latek usłyszał zarzuty, przyznał się do nich i dobrowolnie podał się karze 8 miesięcy pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem wykonania kary na okres próby  wynoszący 2 lata.

Wobec zatrzymanych obywateli Syrii wszczęte zostało postępowanie w sprawie zobowiązania cudzoziemców do wyjazdu z Polski. Syryjczycy nie deklarowali chęci ubiegania się o ochronę międzynarodową w naszym kraju.

Z uwagi na to, iż cudzoziemcy posiadali oryginalne syryjskie paszporty i możliwa była ich identyfikacja, otrzymali postanowienia o zastosowaniu środka alternatywnego polegającego na zdeponowaniu tych dokumentów oraz zgłaszaniu się do wskazanej jednostki straży Granicznej w wyznaczonych okresach czasu.

Zobacz też: 

Zatrzymany w Łagowie mężczyzna jest podejrzany o próbę zabójstwa kobiety i dwójki jej dzieci w Siecieborzycach

Na podwójnym gazie przez Dolny Śląsk. Został zatrzymany w Zgorzelcu

Aktualna ocena: 0,0/5
Oceń zdjęcie:
Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym jeszcze nie napisaliśmy? Pisz na adres e-mail: lub daj znać nam na Facebooku.

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

fot. Organizator

Drugi Marsz Równości przejdzie też przez Zgorzelec

Na granicy
czwartek, 28 września 2023, 11:31
Drugi Marsz Równości (Christopher Street Day) w Görlitz odbędzie się w sobotę 30 września pod hasłem „Hand in Hand – miteinander gehen! Chodźmy razem, trzymając się za ręce!”. W tym roku przejdzie też przez Zgorzelec.
fot. Nasze Zoo

Dynie dla Zoo Görlitz!

Na granicy
wtorek, 26 września 2023, 18:53
Zoo w Görlitz przyjmie dary w postaci dyń, które wielu gości odwiedzających Zoo uprawia w swoich przydomowych ogródkach. Każdą nienaruszoną dynię, niezależnie od jej rozmiaru czy koloru, można przynieść jako darowiznę do kasy Zoo Görlitz do 1 października.

Zobacz również