Międzynarodowy warsztat muzyczny "Utwory o wojnie i pokoju" skierowany jest do zainteresowanych muzyką młodych ludzi (od 14 lat) z podstawowymi umiejętnościami muzycznymi, którzy otwarci są na pracę z różnymi stylami muzycznymi w chórze. Uczestnicy mogą przywieźć propozycje własnych dzieł do realizacji lub swoje interpretacje muzyczne utworów do tego tematu.
Wydarzenia polityczne, kryzysy oraz nowe początki zawsze wpływają na muzykę. Smutek, nadzieja lub radość wyrażone w utworach skomponowanych w przeszłości można odczuć także dzisiaj. Najważniejszym elementem programu tych międzynarodowych warsztatów jest muzyka, która związana jest z wieloma rocznicami obchodzonymi w roku 2018. Dotyczy to takich wydarzeń jak: Wojna Trzydziestoletnia, I Wojna Światowa, Powstanie Warszawskie czy Praska Wiosna….
Profesjonalni muzycy opracują wspólnie z młodzieżą z Polski i Niemiec koncepcję programu poświęconego różnym rocznicom historycznym. Podczas tego międzykulturowego spotkania uczestnicy pracować będą z wydarzeniami historycznymi, które zostaną poddane krytycznej refleksji i ocenione z perspektywy osobistych przeżyć ich uczestników. Uczestnicy będą zajmować się także tym, jak dzisiaj obchodzimy się z historią. Muzycy podejmą próbę zmierzenia się z tą tematyką poprzez muzykę. Wyniki pracy zostaną zaprezentowane publicznie podczas dwóch koncertów oraz podczas uroczystych obchodów rocznicy Powstania Warszawskiego.
Udział w projekcie jest bezpłatny. W warsztatach może wziąć udział 10 osób z Polski i 10 z Niemiec. Zgłoszenia należy przesyłać telefonicznie bądź mailowo do kierownika projektu Ralfa Ostrowskiego. Zainteresowani uczestnictwem w warsztatach polscy uczestnicy proszeni są o bezpośredni kontakt z Kingą Hartmann – tel.: 609 855 792, e-mail: Kinga_hartmann@wp.pl lub z Jakubem Sochoniem, tel.: 664 417 148, e-mail: jsochon@op.pl.
Warsztaty odbędą się w dniach 14-21 sierpnia 2018 r. w IBZ St. Marienthal, St. Marienthal 10,
02899 Ostritz. Plan:
- 14 sierpnia – przyjazd (do godziny 15:00), poznanie się,
- 15-18 sierpnia – praca w różnych zespołach,
- 19 sierpnia – próba generalna oraz pierwszy koncert w ramach festiwalu "Przychodzenie i odchodzenie" w Centrum Kultury w kościele św. Jana w Löbau,
- 20 sierpnia – występ w Europejskim Centrum Pamięć, Edukacja, Kultura w Zgorzelcu podczas uroczystości upamiętniającej wydarzenia z Powstania Warszawskiego,
- 20 sierpnia – drugi koncert w ramach festiwalu "Przychodzenie i odchodzenie" w Lubaniu,
- 21 sierpnia – pożegnanie i wyjazd (do godziny 12:00)
Zajęcia prowadzić będą:
- Anne Schneider - Stuttgart (sopran, solistka, spectrum jej zainteresowań muzycznych jest bardzo szerokie od muzyki dawnej po utwory Kurta Weilla),
- Annette Rössel – Zittau (gra i naucza gry na skrzypcach oraz zajmuje się wczesną edukacją muzyczną),
- Martin Callenius – Stuttgart (dyrygent chóru oraz big bandu, pracuje z muzyką jazzową i muzyką dawną),
- Jerzy Owczarz – Wrocław (pianista, muzykolog oraz założyciel Dolnośląskiego Salonu Muzycznego).
Międzynarodowe spotkanie młodzieży jest finansowane przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy INTERREG Polska-Saksonia 2014-2020.