Czasowe przepustki na egzaminy
Obowiązkowa 14-dniowa kwarantanna dla osób wjeżdżających do Polski to ogromny problem również dla uczniów z Europamiasta Zgorzelec/Görlitz, którzy mieszkają po jednej stronie granicy, a uczą się po drugiej. Szczególnie teraz, gdy w Saksonii rozpoczęły się matury.
Dziś pięcioro maturzystów z powiatu zgorzeleckiego przystąpiło do pierwszego egzaminu. Ten przeprowadzony został przy zachowaniu wszelkich środków ostrożności – w sali egzaminacyjnej mogło przebywać tylko pięciu zdających, każdy z nich musiał mieć maseczkę, zapewnione były także środki dezynfekujące. Do kolejnych sprawdzianów wiedzy przystąpią 5,7 i 8 maja.
22 maturzystów ze Szczecina i Polic, którzy na co dzień uczą się w szkole w niemieckim Löcknitz, dostali specjalne przepustki od Granicznego Inspektora Sanitarnego. Oznacza to, że mogą przekraczać granicę bez obowiązku kwarantanny. Nie wszyscy mają jednak taką możliwość. W Zgorzelcu całkowitego zwolnienia z kwarantanny nie ma. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny zgodził się na czasowe (tylko na czas egzaminów, konkretny dzień w określonych godzinach) zwolnienie. Po każdym przekroczeniu granicy wraca obowiązek kwarantanny. Tą objęci są też współdomownicy (rodzice, opiekunowie, rodzeństwo itd.).
Co z pozostałymi uczniami?
Niemcy stopniowo otwierają szkoły i problem zamkniętej granicy będzie dotyczył nie tylko maturzystów. 28 kwietnia 2020 r. Saksońskie Ministerstwo Edukacji wydało komunikat dotyczący powrotu kolejnych roczników do szkół. I tak od 6 maja do szkolnej ławy powrócą uczniowie: 11. klas gimnazjum, 4. klas szkół podstawowych, 8. i 9. klas szkół kształcenia ogólnego (w zależności od typu szkoły). W przypadku uczniów Augustum-Annen-Gimnazjum będzie do 10 uczniów klasy 11.
Nauka będzie odbywała się tylko z wybranych przedmiotów, wg specjalnie ustalonego planu lekcji, w grupach nie większych niż 10-12 osób zgodnie z regularnym planem lekcji, tylko wg planów specjalnych. Saksonia planuje też stopniowy powrót do placówek edukacyjnych młodszych roczników, ale nie ma jeszcze rozporządzenia w tej sprawie. Także liczba uczniów muszących przekroczyć granicę będzie znacznie większa. Co z nimi? Będą mieli możliwość dotarcia do szkoły , a później powrotu do domu? Też zostaną czasowo zwolnieni z kwarantanny? Co wtedy z ich rodzicami i opiekunami? Też będą podlegać obowiązkowej kwarantannie? A może zostaną zmuszeni do przeprowadzki do Görlitz, co będzie sporym wyzwaniem… Co z maturzystami i uczniami, którzy mieszkają po niemieckiej stronie, a uczą się po polskiej? Mamy nadzieję, że do tego czasu wszystko się wyjaśni i wypracowane zostaną odpowiednie rozwiązania!
Burmistrz prosi o interwencję poseł Marzenę Machałek
Jutro w Augustum-Annen-Gymnasium w Görlitz rozpoczynają się matury. Przystąpi do nich czworo uczniów ze Zgorzelca i jeden uczeń spoza naszego miasta, ale z naszego powiatu. Życzę im powodzenia i trzymam kciuki martwi mnie jednak, że nawet tej niewielkiej grupie nie został oszczędzony dodatkowy stres związany z kwarantanną dla nich i całej ich rodziny. Tylko dlatego, że mieszkają w Zgorzelcu a nie w Policach. Dla mnie to przejaw dyskryminacji, dlatego poprosiłem o interwencję w ich sprawie reprezentującą nasz region poseł Marzenę Machałek, która jest również wiceministrem edukacji. Wcześniej w sprawie uczniów interweniowałem w Ministerstwie Edukacji Narodowej, a szkoła starała się o pomoc Dolnośląskiego Kuratora Oświaty, który pomimo chęci, okazał się zbyt słaby. Instancja po instancji i zero efektu. Kwarantanna, słowo odmieniane u nas w ostatnim czasie przez wszystkie przypadki, kładzie się ciemnym cieniem na życiu sporej grupy młodych ludzi, którzy zdecydowali się skorzystać z możliwości, jakie niesie ze sobą życie na jednej z wewnętrznych granic zjednoczonej Europy. Nasi maturzyści będą z niej zwalniani, jednak nie tak, jak po niemieckiej stronie granicy - jednorazowo i na cały czas trwania egzaminów, tylko na wniosek, który będą musieli składać do powiatowego inspektora sanitarnego przed każdym egzaminem, czyli co kilka dni. Zupełnie inaczej niż 22 uczniów z Polic uczących się w Löcknitz. Tych ostatnich inspektor sanitarny zwolnił z kwarantanny całkowicie i to nie tylko na egzaminy maturalne, które rozpoczną w maju, ale już teraz, na codzienne dojazdy do szkoły na zajęcia i konsultacje pomagające im się przygotować do tego ważnego egzaminu – napisał w środę na swoim profilu burmistrz Zgorzelca Rafał Gronicz.
List do poseł Marzeny Machałek w sprawie maturzystów i uczniów mieszkających po jednej stronie granicy, a uczących się po drugiej