NaStyku.pl

Łużyce Górne i Dolny Śląsk rozśpiewane dzięki regionalnym chórom dziecięcym i Europejskiej Akademii Chóralnej Görlitz

EUROPEJSKA AKADEMIA CHÓRALNA GÖRLITZ (ECA) wraz z chórami dziecięcymi z regionu organizuje w dniach 2.11. – 5.11.2018 r. szczególną serię koncertów, które odbędą się w czterech miastach.
EUROPEJSKA AKADEMIA CHÓRALNA GÖRLITZ (ECA)
EUROPEJSKA AKADEMIA CHÓRALNA GÖRLITZ (ECA)

Zgorzelec, Weisswasser, Görlitz i Hoyerswerda rozbrzmiewać będą muzyką, ale emocji dostarczy publiczności także wpleciony w występy element dramaturgiczny. W pierwszej części koncertów starsi i młodsi śpiewacy zaprezentują jazzowy kolaż polskich i czeskich pieśni ludowych kompozytora Wolfa Kerscheka. Druga część poświęcona będzie natomiast niemieckim pieśniom ludowym, również w jazzowej aranżacji Wolfa Kerscheka. Zasłynął on kompozycjami wykonywanymi przez takie sławy jak Helene Fischer czy niemiecka Orkiestra Filmowa Babelsberg.

Byłem niezmiernie rad mając po raz kolejny okazję stworzenia kompozycji dla kierowanej przez prof. Josharda Dausa EUROPEJSKIEJ AKADEMII CHÓRALNEJ, będąc pod olbrzymim wrażeniem poziomu jej wykonawców i radości, jaką czerpią oni z muzykowania – tak o tej współpracy mówi kompozytor z Hamburga.

Zaangażowanie lokalnych chórów dziecięcych uważa on za fantastyczny sposób na popularyzowanie kultury muzycznej w społeczeństwie i utorowanie jej drogi do serc i uszu słuchaczy. Realizację muzyczną swoich utworów Kerschek powierza często "zawodnikowi wagi ciężkiej" w świecie jazzu – Vladyslavowi Sendeckiemu – członkowi big bandu rozgłośni radiowej NDR, towarzyszącemu jako pianista m.in. Tillowi Brönnerowi i Bobbiemu McFerrinowi. Także podczas festiwalu Europejskiej Fantazji Chóralnej 2018 aranżacjom Kerscheka akompaniować będzie Sendecki i Ensemble.

Europejska Fantazja Chóralna 2018 osnuta jest na kanwie tzw. "elementu dramaturgicznego", wplecionego w dwie kantaty, autorstwa pochodzącego z Görlitz pisarza i dramaturga Sebastiana Rippricha. Jest to historia dwóch uczniów, którzy opracowując prezentację na wydawałoby się banalny temat, jakim jest "Niemiecka pieśń ludowa", napotykają na nieoczekiwane trudności. Prof.

Joshard Daus, sprawujący patronat artystyczny nad ECA podsumowuje: Nasz projekt Europejska Fantazja Chóralna zapoczątkowuje powstanie nowego ruchu. Chcemy zaszczepić dzieciom, młodzieży i dorosłym z obszaru kulturowego Łużyce Górne - Dolny Śląsk zamiłowanie do muzyki chóralnej i zintegrować ich za pośrednictwem EUROPEJSKIEJ AKADEMII CHÓRALNEJ GÖRLITZ.

Profesor ujawnia także plany dotyczące kolejnych przedsięwzięć Akademii:

W roku 2019 w naszym repertuarze znajdzie się adresowana do dzieci i młodzieży historia Liczyrzepy. Poza tym zamierzamy zaprosić utalentowanych i pełnych zapału śpiewaków-amatorów z okolic Görlitz do współpracy przy naszych produkcjach. Zapewni to w dalszej perspektywie rozwój naszego międzynarodowego centrum muzyki chóralnej we współpracy z halą widowiskową w Görlitz (Via Regia Philharmonie). 

Szczegóły organizacyjne Europejskiej Fantazji Chóralnej 2018: 

  • Piątek, 2.11.2018 Europejskie Centrum Pamięć, Edukacja, Kultura - STALAG VIII A, Zgorzelec, godz. 18.00
  • 4.11.2018, Sala TELUX Weisswasser, godz. 11.00 i Annenkapelle Görlitz, godz. 18.00
  • 5.11.2018, Lausitzhalle Hoyerswerda, godz. 18.00 Prowadzenie

Dyrygent: Joshard Daus EUROPEJSKA AKADEMIA CHÓRALNA GÖRLITZ
Aranżacja: Wolf Kerschek
Fabuła: Aileen Schneider
Fortepian jazzowy: Vladyslav Sendecki
Fortepian: Alessandro Palumbo
Harfa: Sophia Whitson
Organy: Olga Chumikowa
Instrumenty perkusyjne: René Münch 
Chóry dziecięce biorące udział w projekcie: Szkoła Podstawowa nr 5 w Zgorzelcu - prowadzenie: Paweł Serafin; Miejski Chór Dziecięcy Weisswasser - prowadzenie: Lars Deke; Chór Dziecięcy Szkoły Muzycznej Weisswasser - prowadzenie: Viktoria Raputov; Chór Dziecięcy SOS Wioski Dziecięce Worpswede - prowadzenie: Karoline Wlochowitz; Chór dziecięcy: Szkoła Podstawowa im. Augusta Moritza Böttchera w Görlitz - prowadzenie: Paweł Serafin; Chór dziecięcy Gimnazjum im. Lessinga w Hoyerswerdzie - prowadzenie: Kerstin Graumüller. 

Uwaga: Pieśń ludowa – element dramaturgiczny: Sebastian RipprichAktorzy: uczniowie Gimnazjum Augustum-Annen 
Bilety w cenie 15 PLN bilet pojedynczy, 40 PLN bilet rodzinny (3-5 osób)

Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym jeszcze nie napisaliśmy? Pisz na adres e-mail: lub daj znać nam na Facebooku.

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

Zobacz również