NaStyku.pl

Lockdown w Niemczech przedłużony do 7 marca

Decyzją kanclerz Niemiec i premierów krajów związkowych lockdown w Niemczech został przedłużony do 7 marca. Poszczególne kraje związkowe dostosują swoje przepisy do podjętych ustaleń.
Lockdown w Nieczech
Lockdown w Nieczech

Otwarcie szkół pozostaje w gestii rządów krajów związkowych. Uzgodniono również, że większe poluzowania będą możliwe, jeśli 7-dniowy wskaźnik zachorowania zmniejszy się do poziomu 35 na 100 tys. mieszkańców.

Saksoński parlament uchwalił regulacje, które obowiązują od 15 lutego:

  • wszystkie dotychczasowe ograniczenia kontaktów nadal obowiązują
  • szkoły podstawowe i przedszkola są otwarte od 15 lutego w ograniczonym trybie funkcjonowania
  • szkoły nauki jazdy mogą prowadzić zajęcia dla osób, którym potrzebne jest prawo jazdy z powodu podnoszenia kwalifikacji zawodowych
  • szkoły muzyczne mogą prowadzić zajęcia indywidualne i przygotowujące do studiów.
  • maseczki medyczne są obowiązkowe dla osób podróżujących wspólnie samochodem, które nie mieszkają  razem
  • dozwolony jest odbiór towarów zamówionych online w sklepach w ustalonych godzinach.
  • ograniczenie w przemieszczaniu się do strefy 15 km i w godzinach nocnych może być zniesione w powiatach, w których 7dniowy wskaźnik występowania zakażeń na 100 tys. mieszkańców przez 5 kolejno następujących po sobie dni utrzyma się poniżej 100.
  • od 1 marca będą otwarte zakłady fryzjerskie w ścisłym reżimie sanitarnym

Powiat Görlitz znosi ograniczenia w przemieszczaniu się od 15 lutego

14 lutego był piątym dniem z kolei, w którym wskaźnik występowania zakażeń na 100 tys. mieszkańców w powiecie Görlitz utrzymał się poniżej wartości 100. Z tego powodu powiat Görlitz wydał ogólne zarządzenie o zniesieniu ograniczenia w przemieszczeniu się w celu zaspokajania podstawowych potrzeb bytowych i uprawiania sportu do strefy 15 km oraz o zniesieniu zakazu przemieszczenia się w godz. 22-6 na terenie powiatu. Należy jednak przestrzegać ograniczeń, które mogą obowiązywać w sąsiednich powiatach (np. powiat Bautzen). Zarządzenie weszło w życie w z dniem 15 lutego 2021.

Zmiany w Saksońskim Rozporządzeniu o kwarantannie z związku z koronawirusem

Z powodu rozprzestrzeniających się mutacji koronawirusa w Republice Czeskiej Saksonia zmieniła przepisy dla osób podróżujących z Czech jako obszaru występowania wariantów koronawirusa. Wszystkie osoby wjeżdżające z takiego obszaru na teren Republiki Federalnej Niemiec muszą mieć przy sobie negatywny test na koronawirusa, który musi być wykonany nie wcześniej niż 48 godzin przed wjazdem. Ponadto osoby te muszą niezwłocznie poddać się 14-dniowej kwarantannie. Te ograniczenia dotyczą również czeskich pracowników transgranicznych. Jedynie personel służby zdrowia i domów opieki oraz pracownicy branży hodowli zwierząt mogą przekraczać codziennie granicę pod warunkiem codziennie wykonywanych testów.

W przypadku osób podróżujących z Polski jako obszaru ryzyka obowiązują dotychczasowe zasady.

Rozporządzenie obowiązuje do 7 marca 2021r. włącznie.

 

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

Zobacz również

Jak / fot. www.zoo-goerlitz.de C. Hammer
Na granicy
piątek, 12 lutego 2021, 12:14

Biała jak śnieg

Zgodnie z panującym w pogodzie białym trendem, w Zoo Goerlitz...
Kinderstadt 2018 / fot. Jakub Purej
Na granicy
piątek, 12 lutego 2021, 08:18

Nowości z Miasta Dzieci!

Polsko-niemieckie Miasto Dzieci rozpoczęło swoją działalność w 2004 roku w...