Działający od marca 2017 roku zgorzelecki klaster to przedsięwzięcie, które ma służyć m.in. efektywnemu wykorzystaniu lokalnych zasobów energetycznych w odnawialnych źródłach energii, poprawie efektywności energetycznej oraz realizacji projektów badawczo-rozwojowych służących rozwojowi inteligentnych sieci elektrycznych (tzw. smart grids). Jego powołanie umożliwia dostęp do dodatkowych dotacji, w tym krajowych oraz ze środków unijnych. To piąty klaster działający w województwie dolnośląskim obok: Wzgórz Strzelińskich, Ziemi Łużyckiej, Wzgórz Trzebnickich oraz Izerskiego, które jednak zrzeszają przede wszystkim gminy, podczas gdy wśród 39 podmiotów z terenu powiatu zgorzeleckiego, które współtworzą zgorzelecką inicjatywę są m.in. samorządy miasta Zgorzelec i gminy Zgorzelec, lokalni przedsiębiorcy oraz uczelnie wyższe: Politechnika Śląska i Politechnika Wrocławska. W środę, 13 września, przystąpił do niego kolejny członek – KGHM Polska Miedź S.A.
Przystąpienie KGHM Polska Miedź do klastra energetycznego to kolejny krok spółki w kierunku zwiększania bezpieczeństwa energetycznego własnego oraz regionu. Pełnomocnik KGHM Polska Miedź S.A. ds. energetyki, Mirosław Skowron w wypowiedzi dla PAP pokreślił, że KGHM buduje i eksploatuje własne źródła kogeneracyjne, a więc ma doświadczenie i chce je wykorzystać przy budowie regionalnych układów energetycznych. Spółka zamierza także wykorzystać udział w klastrze do wdrażania nowych technologii z zakresu magazynowania energii, technologii fotowoltaicznych czy budowania jednostek wytwórczych.
Środowe spotkanie sygnatariuszy w zgorzeleckim Urzędzie Miasta było także okazją do krótkiego przypomnienia zadań i celów jakie stawia przed sobą Zgorzelecki Klaster Rozwoju Odnawialnych Źródeł Energii i Efektywności Energetycznej. Jednym z nich jest rozwój elektromobilności m.in. poprzez popularyzację pojazdów o napędzie elektrycznym. Pięć takich aut zakupiła już jedna z firm należących do klastra. Mają one stanowić bazę dla wypożyczalni, jaka ma powstać w Zgorzelcu. W ramach klastra, na terenie powiatu zgorzeleckiego ma powstać również instytucja, która będzie skupiać start-upy zajmujące się innowacjami energetycznymi. Kolejnym projektem, o którym warto wspomnieć jest budowa instalacji służących do pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych. Realizacji tego celu ma służyć m.in. planowana na terenie powiatu zgorzeleckiego budowa 21 instalacji fotowoltaicznych. Każda z nich ma mieć moc 1 MW.