NaStyku.pl

KGHM nowym członkiem zgorzeleckiego klastra energii

13 września do Zgorzeleckiego Klastra Rozwoju Odnawialnych Źródeł Energii i Efektywności Energetycznej przystąpiła spółka KGHM Polska Miedź, która planuje rozwijać technologie z zakresu magazynowania energii i technologii fotowoltaicznych.
Zgorzelecki Klaster Rozwoju Odnawialnych Źródeł Energii i Efektywności Energetycznej
Zgorzelecki Klaster Rozwoju Odnawialnych Źródeł Energii i Efektywności Energetycznej

Działający od marca 2017 roku zgorzelecki klaster to przedsięwzięcie, które ma służyć m.in. efektywnemu wykorzystaniu lokalnych zasobów energetycznych w odnawialnych źródłach energii, poprawie efektywności energetycznej oraz realizacji projektów badawczo-rozwojowych służących rozwojowi inteligentnych sieci elektrycznych (tzw. smart grids). Jego powołanie umożliwia dostęp do dodatkowych dotacji, w tym krajowych oraz ze środków unijnych. To piąty klaster działający w województwie dolnośląskim obok: Wzgórz Strzelińskich, Ziemi Łużyckiej, Wzgórz Trzebnickich oraz Izerskiego, które jednak  zrzeszają przede wszystkim gminy, podczas gdy wśród 39 podmiotów z terenu powiatu zgorzeleckiego, które współtworzą zgorzelecką inicjatywę są m.in. samorządy miasta Zgorzelec i gminy Zgorzelec, lokalni przedsiębiorcy oraz uczelnie wyższe: Politechnika Śląska i Politechnika Wrocławska. W środę, 13 września, przystąpił do niego kolejny członek – KGHM Polska Miedź S.A.

Przystąpienie KGHM Polska Miedź do klastra energetycznego to kolejny krok spółki w kierunku zwiększania bezpieczeństwa energetycznego własnego oraz regionu. Pełnomocnik KGHM Polska Miedź S.A. ds. energetyki, Mirosław Skowron w wypowiedzi dla PAP pokreślił, że KGHM buduje i eksploatuje własne źródła kogeneracyjne, a więc ma doświadczenie i chce je wykorzystać przy budowie regionalnych układów energetycznych. Spółka zamierza także wykorzystać udział w klastrze do wdrażania nowych technologii z zakresu magazynowania energii, technologii fotowoltaicznych czy budowania jednostek wytwórczych.

Środowe spotkanie sygnatariuszy w zgorzeleckim Urzędzie Miasta było także okazją do krótkiego przypomnienia zadań i celów jakie stawia przed sobą Zgorzelecki Klaster Rozwoju Odnawialnych Źródeł Energii i Efektywności Energetycznej. Jednym z nich jest rozwój elektromobilności m.in. poprzez popularyzację pojazdów o napędzie elektrycznym. Pięć takich aut zakupiła już jedna z firm należących do klastra. Mają one stanowić bazę dla wypożyczalni, jaka ma powstać w Zgorzelcu. W ramach klastra, na terenie powiatu zgorzeleckiego ma powstać również instytucja, która będzie skupiać start-upy zajmujące się innowacjami energetycznymi. Kolejnym projektem, o którym warto wspomnieć jest budowa instalacji służących do pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych. Realizacji tego celu ma służyć m.in. planowana na terenie powiatu zgorzeleckiego budowa 21 instalacji fotowoltaicznych. Każda z nich ma mieć moc 1 MW.

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

fot. NOSG

Zgorzelec: Dziesięciu cudzoziemców zatrzymanych na terenie miasta

Na granicy
wtorek, 16 kwietnia 2024, 09:43
Dziesięciu cudzoziemców po odmowie wjazdu do Niemiec zawróciło do Zgorzelca gdzie zostali zatrzymani przez funkcjonariuszy Straży Granicznej. Wobec zatrzymanych wszczęto postępowania administracyjne w sprawie zobowiązania do powrotu.

Zobacz również