NaStyku.pl

Jubileuszowa majówka w Europa-Mieście

W Zgorzelcu maj obfituje w najprzeróżniejsze wydarzenia. W tym roku będzie ich sporo, bo nasze miasto świętuje jubileusz 25-lecia proklamacji Europa-Miasta.
fot. Miasto Zgorzelec
fot. Miasto Zgorzelec

Obchody jubileuszowe zaplanowane zostały na sobotę 13 maja, a ich dokładny program zainteresowani znajdą na miejskiej stronie www.zgorzelec.eu

Festyn - Świętujemy 25 lat Europa - Miasta

Obchody jubileuszu odbywać się będą pod nazwą Świętujemy 25 lat Europa – Miasta i będą miały formę Festynu rodzinnego na terenie wokół mostu Staromiejskiego i na samym moście, którego odbudowa stała się materialnym symbolem Europa-Miasta. Festyn rozpocznie się o godz. 13.00, występem grupy Cyrkus w sklepie/Cyrkus im Laden i potrwa do ok. 20.00, a wypełnią go głównie występy i muzyka w wykonaniu lokalnych artystów, a wśród nich Nikolaosa Rusketosa wokalisty i lidera Greckiej Grupy „Orfeusz”, Vanessy Busse młodej wokalistki ze Zgorzelca, grupy Inna Show, wokalisty i gitarzysty Jakoba z Gӧrlitz oraz keyboardzisty Jonasa oraz folkową grupę The Wistlin’ Cat Music. Zaprezentują się też szkoły muzyczne i orkiestra swingowa Zbigniewa Palamara. Będzie też okazja popróbować lokalnych i regionalnych smaków, posłuchać rozmów o przeszłości i przyszłości oraz wziąć udział w warsztatach dla młodszych i starszych. Na obszarze wokół mostu Staromiejskiego po polskiej i niemieckiej stronie zaprezentują się też stowarzyszenia i organizacje z Europa-Miasta, które od lat współpracują ze sobą i są tym, z czego po ćwierćwieczu współpracy jesteśmy dumni najbardziej, bo to po prostu są realne, codzienne kontakty mieszkańców Zgorzelca i Gӧrlitz, którzy dzielą swoje pasje i zainteresowania, działają razem, lubią się a często przyjaźnią. To przede wszystkim stworzenie przestrzeni dla takich oddolnych inicjatyw było impulsem dla Ulfa Grossmana, człowieka którego wizji zawdzięczamy proklamację sprzed 25 lat.

Wydarzenia towarzyszące

Jubileuszowy weekend uatrakcyjnią wydarzenia towarzyszące: o godzinie 9.00 poranny bieg ParkRunn w parku Nadnyskim, od 14.00 do 18.00 – oglądanie panoramy Europa-Miasta ze zgorzeleckiej Wieży Ciśnień, którą specjalnie z okazji jubileuszu PWiK udostępni zwiedzającym. O 15.00 w Amfiteatrze miejskim przy miejskim domu kultury coroczny barwny i imponująco profesjonalny pokaz młodszych i starszych artystów i akrobatów, którzy przez cały rok, w ramach polsko-niemieckich zajęć Cyrkus w sklepie/Cyrkus im Laden rozwijają swoje talenty cyrkowe, akrobatyczne i muzyczne dobrze się przy tym bawiąc. To świetna okazja dla rodziców poszukujących ciekawych zajęć popołudniowych dla swoich pociech. W piątek 12 maja o 16.00 i w sobotę 13 maja, o 15.00 w miejskim amfiteatrze można podziwiać efekty pracy dzieci i instruktorów.  

Noc Muzeów

Ciekawych miasta i jego atrakcji zapraszamy do udziału w odbywającej się w tym samym czasie Nocy Muzeów. Zgorzeleckie Muzeum Łużyckie zaprasza przy tej okazji do podróży w czasie – a konkretnie do lat 20-tych XX wieku. W cofnięciu się do czasów sprzed 100. lat pomoże specjalnie przygotowana scenografia, zabytkowe pojazdy i historyczne postaci. Dzięki nim Muzeum Łużyckie ożywi przeszłość. Początek o 14.00warsztatami dla dzieci. O 15.00 oprowadzenie po zabytkach Zgorzelca i Gorlitz a o 21.30 mroczny seans filmowy

Aktualna ocena: 0,0/5
Oceń zdjęcie:
Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym jeszcze nie napisaliśmy? Pisz na adres e-mail: lub daj znać nam na Facebooku.

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

fot. NOSG

Zgorzelec: Dziesięciu cudzoziemców zatrzymanych na terenie miasta

Na granicy
wtorek, 16 kwietnia 2024, 09:43
Dziesięciu cudzoziemców po odmowie wjazdu do Niemiec zawróciło do Zgorzelca gdzie zostali zatrzymani przez funkcjonariuszy Straży Granicznej. Wobec zatrzymanych wszczęto postępowania administracyjne w sprawie zobowiązania do powrotu.

Zobacz również