NaStyku.pl

Jedna ojczyzna w dwóch krajach: panel dyskusyjny nt. tożsamości granicznych

Stowarzyszenie MEETINGPOINT MUSIC MESSIAEN e.V. i Fundacja Pamięć, Edukacja, Kultura zapraszają do udziału w pierwszym panelu dyskusyjnym na temat tożsamości granicznych.
Görlitz
Görlitz

W 2018 r. mieszkańcy "Europa-Miasta Zgorzelec-Görlitz" świętowali 20. rocznicę jego powstania. Już w 1998 r. mówiono o podwójnym mieście - było to prawie 10 lat po przemianach 1989 r. i jeszcze przed przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej, a co za tym idzie całkowitym otwarciem granic między Polską a Niemcami. Na jakim etapie jesteśmy 20 lat później? Czy wspomniana w tytule "europejskość" jest faktycznie przeżywana? Czy Polacy i Niemcy zbliżyli się do siebie? Co porusza obywateli w ich mieście położonym w "sercu Europy"?

Stowarzyszenie MEETINGPOINT MUSIC MESSIAEN e.V. i Fundacja Pamięć, Edukacja, Kultura nowym formatem spotkań "Europastadttalk – Panel Europamiasta" chcą umożliwić mieszkańcom Euroregionu dyskusję na temat istotnych i aktualnych tematów.

Na 2019 r. zaplanowane są 4 dyskusje panelowe.

Termin pierwszego spotkania:

Inauguracja
14.01.2019 r. | godz. 19:00 | Muzeum Śląskie w Görlitz
"Eine Heimat in zwei Ländern – Jedna Ojczyzna w dwóch krajach
- Dyskusja panelowa na temat tożsamości granicznych"

Dyskusję poprowadzi Dr Annemarie Franke (historyczka i m.in. była referentka ds. kultury w Muzeum Śląskim w Görlitz). Gośćmi panelowymi będą: Kinga Hartmann-Wóycicka (Prezes Zarządu Fundacji Pamięć, Edukacja, Kultura), Christoph Schneider Laris (Przewodniczący stowarzyszenia Musknica e.V. oraz reżyser filmu "Historie Niezapomniane Trzebiel"), Joanna Maria Stolarek (niezależna dziennikarka) oraz Michael Kurzwelly (koordynator projektu Słubfurt).

Wydarzenie będzie tłumaczone na język polski i niemiecki. Wstęp wolny.

Projekt "Europastadttalk - Panel Europamiasta" współfinansoway jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz ze środków budżetu państwa w ramach Funduszu Małych Projektów INTERREG Polska – Saksonia 2014 – 2022.

 

Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym jeszcze nie napisaliśmy? Pisz na adres e-mail: lub daj znać nam na Facebooku.

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

Zobacz również