NaStyku.pl

Irańczyk kupił iracki paszport. Wszystko po to, by dotrzeć do Europy

Funkcjonariusze straży granicznej ze Zgorzelca zatrzymali w środę (13 marca) obywatela Iranu, który przyjechał do Polski na podstawie podrobionego irackiego paszportu i wyłudzonej wizy.
Do zatrzymania doszło 13 marca, zaraz  po tym, jak mężczyzna  został przekazany przez niemieckie służby / fot. NOSG
Do zatrzymania doszło 13 marca, zaraz po tym, jak mężczyzna został przekazany przez niemieckie służby / fot. NOSG

Z wyjaśnień 41-letniego obywatela Iranu wynika, że do Polski przybył w październiku 2018 r. Paszport, na podstawie którego przekroczył granicę, kupił w Iraku za 9 tys. dolarów. Podrobionym dokumentem posłużył się także w trakcie aplikowania o wizę w polskim przedstawicielstwie dyplomatycznym w Iraku. Po przyjeździe do Polski udał się od razu do Niemiec i tam złożył wniosek o azyl.

Mężczyzna w dniu przekazania posiadał przy sobie dwa zupełnie inne dokumenty. Oba były wystawione na te same dane, nawet numery tych dokumentów były identyczne. Ponieważ dane cudzoziemca zamieszczone we wniosku o wydanie wizy oraz te, które widniały w okazanych dokumentach różniły się, funkcjonariusze SG podjęli czynności w celu ustalenia prawdziwej tożsamości mężczyzny – informuje mjr SG Joanna Konieczniak, rzecznik prasowy Komendanta Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej.

Cudzoziemiec został zatrzymany, dodatkowo zostaną mu przedstawione zarzuty przekroczenia granicy państwowej wbrew przepisom oraz posłużenia się podrobionym irackim paszportem. Funkcjonariusze Straży Granicznej skierowali dzisiaj wniosek do sądu o umieszczenie obywatela Iranu w strzeżonym ośrodku dla cudzoziemców.

fot. NOSG

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

Przekraczając Granicę Pomagasz

500 km w 10 dni. Dla Michała, dla siebie

Na granicy
wtorek, 21 maja 2019, 09:27
Swoją przygodę i wyzwanie zarazem rozpoczną już w najbliższy czwartek, 23 maja, właśnie tutaj, u styku trzech granic. Tomek, Zbyszek, Arek i Radek - czterech pasjonatów ekstremalnego biegania wyruszy w trasę wzdłuż zachodniej granicy Polski.

Zobacz również