NaStyku.pl

Europastadt Görlitz/Zgorzelec stawia na polskich specjalistów

Przy pomocy wielojęzycznej platformy informacyjnej www.welcome-goerlitz-zgorzelec.com Europa-Miasto Görlitz/Zgorzelec zwraca się bezpośrednio do zagranicznych wykwalifikowanych pracowników,by zmotywować ich do przeprowadzki, jak i w celach informacyjnych.
Konferencja prasowa rozpoczynająca kampanię / fot. Europastadt Görlitz/Zgorzelec GmbH
Konferencja prasowa rozpoczynająca kampanię / fot. Europastadt Görlitz/Zgorzelec GmbH

Chcemy trwale ustabilizować struktury gospodarcze, życie miasta i krajobraz kulturowy w naszym mieście oraz poszerzyć je w przyszłości – to uda się tylko dzięki zaangażowanym i wykwalifikowanym mieszkańcom - tak podsumowuje cel kampanii nadburmistrz Görlitz Octavian Ursu. W centrum zainteresowania znajdują się polscy specjaliści, aktualnie mieszkający w Wielkiej Brytanii.

Jako niemiecko-polskie Europa-Miasto, Görlitz i Zgorzelec rozwijają się aktywnie od wielu lat, zapewniając niepowtarzalną europejską atmosferę i styl życia.

Tym możemy mocno zapunktować, a oprócz miejsc pracy oferujemy także wyjątkową jakość życia w porównaniu z dużymi miastami i regionami metropolitalnymi”. Już teraz mieszkańcy obu stron Nysy korzystają z zalet Europa-Miasta i jego położenia na trójstyku granic – podkreśla burmistrz Zgorzelca Rafał Gronicz.

Wszystko to, czego potencjalni nowi obywatele mogą spodziewać się w niemiecko-polskim mieście pokazuje strona internetowa www.welcome-goerlitz-zgorzelec.com. Oprócz obszernych informacji na temat pracy i życia w Görlitz/Zgorzelec odpowiada ona na wiele bardzo praktycznych pytań związanych z przeprowadzką do Niemiec, przedstawia przydatne linki, a także portretuje nowych mieszkańców Görlitz. Strona internetowa startuje w języku niemieckim i angielskim; wersja w języku polskim pojawi się już wkrótce.

Zauważamy, że zainteresowanie tymi informacjami jest bardzo duże. Dzięki naszemu krótkiemu wprowadzeniu i historiom pełnych emocji, chcemy zaprosić międzynarodowych specjalistów do znalezienia i wykorzystania swoich zawodowych i prywatnych szans na przyszłość w naszym Europa-Mieście - wyjaśnia Andrea Behr, dyrektor zarządzająca Europastadt GörlitzZgorzelec GmbH, spółki komunalnej odpowiedzialnej za wsparcie inwestycyjne, marketing miejski i rozwój turystyki miasta. Odpowiada ona również za koncepcję i realizację kampanii. Strona jest ściśle powiązana z kanałami mediów społecznościowych.

Jest ona również powiązana z kampanią Wolnego Państwa Saksonii i angażuje wielu innych uczestników w Görlitz, Zgorzelcu i powiecie Görlitz.

Facebook: fb.me/welcome.goerlitz.zgorzelec/

Instagram: instagram.com/welcome_goerlitz_zgorzelec/

Aktualna sytuacja: Gospodarka i rynek pracy w Görlitz i w regionie

Na gospodarkę miasta i regionu największy wpływ mają średnie przedsiębiorstwa. Najwięksi pracodawcy to Birkenstock, Miejska Klinika w Görlitz oraz Siemens. Do najważniejszych branż zaliczają się budowa maszyn i pojazdów, usługi IT, opieka zdrowotna i turystyka. Oprócz firm z długoletnim stażem, które ugruntowały swoją pozycję na rynku, przybyło też wiele nowych przedsiębiorstw. Na znaczeniu zyskują w szczególności badania naukowe i rozwój.

https://www.goerlitz-miasto.pl/Wirtschaft.html

https://www.kreis-goerlitz.de/city_info/webaccessibility/index.cfm?item_id=852597&waid=395

 

Mimo, że w ostatnich latach miasto skutecznie przeciwdziałało spadkowi liczby ludności, wciąż bardzo wyraźnie odczuwalne są konsekwencje  masowych wyjazdów w latach 90-tych oraz zmiany demograficzne z tym związane. Zapewnienie wykwalifikowanych pracowników staje się coraz ważniejsze. Już teraz powraca coraz więcej Niemców (byli mieszkańcy Görlitz, którzy powracają do ojczyzny), ale zapotrzebowanie jest wciąż bardzo duże.

https://www.goerlitz-miasto.pl/Qualifizierte_Arbeitskraefte.html

https://unbezahlbar.land/

 

Görlitz cierpi od wielu lat na bezrobocie strukturalne. Długotrwałe bezrobocie, jak i wiek osób dotkniętych bezrobociem, utrudniają zakwalifikowanie ich do spełnienia wysokich wymagań panujących na dzisiejszym rynku pracy. W powiecie Görlitz dostępnych jest obecnie więcej niż 1300 miejsc pracy. Do roku 2030 sytuacja zaostrzy się. Do tego czasu jedna trzecia pracowników przejdzie na emeryturę. To 26 000 osób.

Firmy w wielu branżach nie byłyby dziś w stanie działać bez zagranicznych pracowników. Już w pierwszej fazie podejmowania decyzji o miejscu osiedlenia się firm i rozbudowy zakładów już istniejących jako pierwsze pojawia się pytanie, czy jest wystarczająco dużo siły roboczej na danym rynku pracy. W Polsce sytuacja jest podobna.

Bez wykwalifikowanych pracowników z zewnątrz (czy to z innych regionów, czy z innych krajów) utrzymanie status quo i dodatkowy rozwój nie będą możliwe. https://www.goerlitz.de/Statistische_Zahlen.html

 

 

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

Funkcjonariusze straży granicznej patrolujący "zieloną granicę" / fot. NOSG

Nielegalnie przez zieloną granicę

Na granicy
piątek, 29 maja 2020, 12:39
Funkcjonariusze straży granicznej zatrzymali 33 obywateli Ukrainy, którzy nielegalnie próbowali przekroczyć granicę z Czechami.

Zobacz również