Ideę tego przedsięwzięcia przybliża rzeczniczka Zgorzeleckiego Klastra Rozwoju Odnawialnych Źródeł Energii i Efektywności Energetycznej Agnieszka Spirydowicz.
Czym właściwie jest Zgorzelecki Klaster Energii?
Zgorzelecki Klaster Energii jest umową pomiędzy lokalnymi producentami energii, konsumentami energii oraz innymi podmiotami zaangażowanymi w budowę i obsługę lokalnego rynku energii. Kluczowe jest tu słowo „lokalny”, ponieważ wszystko odbywa się w obrębie pojedynczego powiatu – w naszym przypadku oczywiście powiatu zgorzeleckiego.
Jakie korzyści dla mieszkańców i przedsiębiorców płyną z obecności ZKE?
Naszym celem jest wykreowanie regionu jako otwartego na rozwój czystych technologii istotnie ograniczających obciążenia i skutki środowiskowe, generowane przez sektor energetyki tradycyjnej, co istotnie wpłynie na poprawę zdrowia i życia lokalnych mieszkańców. W praktyce sprowadza się to do zaspokojenia maksymalnie dużej części zapotrzebowania mieszkańców i przedsiębiorców na energię z wykorzystaniem zainstalowanych na terenie powiatu źródeł energii odnawialnej. Dzięki temu uzyskają dostęp do czystej, a jednocześnie tańszej energii.
Jakie inwestycje zostaną zrealizowane na terenie powiatu zgorzeleckiego w ramach ZKE?
Już teraz ruszamy z projektem, w ramach którego rozpoczęliśmy budowę inteligentnej sieci pomiaru jakości powietrza. Sieć zostanie zbudowana z bezprzewodowych stacji pomiarowych, które będą zbierały dane dotyczące stężenia pyłów i szkodliwych substancji.
W Klastrze zrzeszonych jest kilkadziesiąt podmiotów, w tym właściciele projektów z zakresu wytwarzania energii w OZE. Już teraz 19 projektów posiada pozwolenie na budowę, a 6 z nich wygrało pierwszą aukcję zorganizowaną przez URE, podczas której wybrano firmy mające zagwarantowany odbiór energii z OZE w okresie najbliższych 15 lat. A to dopiero początek, kolejne projekty są już „w drodze”.
Na terenie powiatu zgorzeleckiego poruszają się pierwsze samochody o napędzie elektrycznym. Czy jest szansa na powstanie w naszym regionie wypożyczalni takich pojazdów oraz stworzenia stacji do ładowania?
Jesteśmy w trakcje negocjacji z dostawcami takich stacji. Pierwsze powinny powstać jeszcze w tym roku. Kolejnym krokiem będzie poszerzenie naszej działalności do wypożyczania aut elektrycznych.
W jaki sposób obecnie są „tankowane” pojazdy?
Obecnie podłączamy je do prądu za pomocą gniazdek w domu czy warsztacie. Budowa naszych aut pozwala na ładowanie nie tylko za pomocą specjalistycznych stacji ładowania.
Jakie są koszty związane użytkowaniem takiego auta?
Koszt to 4-5 zł na 100 km. Tyle kosztuje prąd. Warto również pamiętać, że nie mamy tu oleju, sprzęgła czy skrzyni biegów, a więc oszczędzamy również na kosztach eksploatacji i obsługi serwisowej.
Jakie dostrzegacie zalety i wady użytkowania elektrycznych samochodów?
Zaletą z pewnością jest koszt przejazdu , a także fakt, że przy wykorzystaniu energii pozyskiwanej ze źródeł OZE – np. paneli fotowoltaicznych nie tylko jeszcze bardziej spada koszt przejazdu, ale także auto jest jeszcze bardziej ekologiczne.
Wada jest w zasadzie jedna – nasze auta mają zasięg nieco ponad 100 km na jednym ładowaniu. Nad morze nie dojadą. Za to są idealne do ruchu w mieście. Nie dość, że nie wytwarzają szkodliwych spalin, które są problemem miast, ale dodatkowo poruszamy się bardzo tanio. Jeśli chcemy dojeżdżać do pracy, to nie ma lepszego rozwiązania.
Jaki jest koszt zakupu takiego pojazdu?
Koszt zakupu samochodu elektrycznego ciągle przewyższa tradycyjne auta spalinowe. Jednak ta różnica będzie się zmniejszać, co ma miejsce w przypadku każdej nowej technologii. Najpierw jest bardzo droga, a później coraz szybciej tanieje. Biorąc pod uwagę koszty eksploatacji serwisu, a przy tym kilkukrotnie tańsze „tankowanie”, już teraz przy większych przebiegach, np. jako auto firmowe, elektryczny samochód może się opłacać.
Jeden z samochodów jest udostępniany mieszkańcom Zgorzelca i okolic podczas różnego rodzaju imprez, teraz obecny był na Jakubach, wcześniej podczas Jagodowego Lata w Ruszowie. Gdzie teraz mieszkańcy będą Meli możliwość przejechania się samochodem oraz uzyskania informacji nt. funkcjonowania ZKE?
Mieszkańcy mogli przekonać się jak jeździ się samochodem elektrycznym chociażby na ostatnim święcie „Jakuby” w Zgorzelcu, gdzie nasze auta służyły jako darmowe taksówki. W najbliższym czasie planujemy konkursy, gdzie nagrodą będzie właśnie wypożyczenie Klastrowego samochodu na weekend.
Dziękuję za rozmowę.
Dziękuję.