NaStyku.pl

Dziś na Moście Staromiejskim nastąpi Przekazanie Betlejemskiego Światła Pokoju

W tym roku Betlejemskiemu Światłu Pokoju towarzyszy hasło „Czyńmy Pokój”.
fot. Organizator
fot. Organizator

Harcerze Zgorzeleckiego Hufca ZHP im.Osadników Wojskowych i burmistrzowie Rafał Gronicz i Octavian Ursu oraz duchowni ze Zgorzelca i Gӧrlitz zapraszają do udziału w przekazaniu Betlejemskiego Światła Pokoju w poniedziałek (11 grudnia) o godzinie 15:00 na Moście Staromiejskim. Przynieście lampiony i zabierzcie światło do swoich domów.

Betlejemskie Światło Pokoju dotrło do Polski w niedzielę, 10 grudnia. Słowaccy skauci przekażą je harcerkom i harcerzom Związku Harcerstwa Polskiego podczas porannej mszy w Narodowym Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Zakopanem. Jeszcze tego samego dnia harcerskie patrole rozpoczną tradycyjną Sztafetę Światła, rozwożąc wieczny ogień z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem, po całej Polsce ale też dzieląc się nim z sąsiadami naszego kraju wszędzie tam, gdzie to możliwe. Od wielu lat jednym z miejsc, gdzie symboliczne światło przekracza granicę Polski jest Zgorzelec. Nasze miasto dzieli się tym wyjątkowym ogniem z sąsiadami podczas spotkania na moście Staromiejskim, w którym oprócz harcerzy i burmistrzów obu miast, uczestniczą także polscy i niemieccy duchowni oraz mieszkańcy. To nasza lokalna tradycja i okazja do złożenia sobie świątecznych życzeń.

W tym roku Betlejemskiemu Światłu Pokoju towarzyszy hasło „Czyńmy Pokój”. W czasach, gdy w Ukrainie, na Bliskim Wschodzie i w wielu innych rejonach  świata toczą się wyniszczające, krwawe walki, gdy ludzi i narody dręczą niepokoje, lęki i obawy akcja Betlejemskiego Światła Pokoju jest kolejną okazją, by pochylić się i poświęcić refleksji nad tym, czym jest pokój oraz by uświadomić sobie jego różne wymiary. Bo pokój to nie tylko brak konfliktów zbrojnych, ale także harmonia wewnętrzna, w której jednostka odnajduje równowagę ze sobą i innymi ludźmi. To szacunek, wrażliwość i tolerancja dla innych oraz niezgoda na zło i krzywdę.

Idea wydarzenia

Historia świetlnej sztafety zaczęła się w Betlejem, szczególnym miejscu, które przez lata było w centrum napięć politycznych, konfliktów zbrojnych oraz ataków terrorystycznych. Właśnie tam, ponad dwa tysiące lat temu, narodził się Jezus Chrystus o czym przypomina płonący w betlejemskiej Grocie Narodzenia Pańskiego wieczny ogień. Od niego co roku odpala się jedną malutką świeczkę, której płomień niesiony przez skautów w wielkiej sztafecie przez kraje i kontynenty obiega świat.

Sam moment odpalania Światła w Betlejem jest wyjątkowy. Dla tej idei ludzie potrafią na chwilę zatrzymać się, powstrzymać złość i gniew. W historii Betlejemskiego Światła Pokoju, ani zmieniające się warunki polityczne, ani pandemia koronawirusa nie zatrzymały tej sztafety. Ono zawsze wyrusza w swoją drogę i wędruje po świecie jako znak pokoju, świadectwo wzajemnego zrozumienia i symbol pojednania między narodami. To dar, którym skauci z całej Europy, a wśród nich harcerki i harcerze ZHP, dzielą się ze wszystkimi. Niosąc lampiony ze Światłem do parafii, szkół, szpitali, urzędów i domów, dzieląc się radosną nowiną, krzewią największe uniwersalne wartości braterstwa i pokoju.

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

fot. NOSG

Zgorzelec: Dziesięciu cudzoziemców zatrzymanych na terenie miasta

Na granicy
wtorek, 16 kwietnia 2024, 09:43
Dziesięciu cudzoziemców po odmowie wjazdu do Niemiec zawróciło do Zgorzelca gdzie zostali zatrzymani przez funkcjonariuszy Straży Granicznej. Wobec zatrzymanych wszczęto postępowania administracyjne w sprawie zobowiązania do powrotu.

Zobacz również