NaStyku.pl

Dziesięciu Afgańczyków chciało się dostać do Niemiec. Pomagał im Ukrainiec

unkcjonariusze Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali 10 cudzoziemców, którzy nie posiadali przy sobie dokumentów uprawniających do wjazdu i pobytu w Polsce oraz usiłowali niezgodnie z prawem przekroczyć polsko-niemiecką granicę.
fot. NOSG
fot. NOSG

Funkcjonariusze Straży Granicznej z placówki w Zgorzelcu realizując zadania ukierunkowane na zapobieganie nielegalnej migracji zatrzymali do kontroli drogowej na jednej z dróg prowadzących do granicy z Niemcami (powiat zgorzelecki) samochód osobowy na polskich numerach rejestracyjnych.

Kierowcą pojazdu był 56-letni Ukrainiec, który pomagał  4 obywatelom Afganistanu dostać się z Polski do Niemiec. Z oświadczeń Afgańczyków wynikało, że dotarli do Polski w marcu br. i chcieli od razu przedostać się do Niemiec. Szybki przejazd na tej trasie miał zapewnić im za 1500 dolarów zatrzymany Ukrainiec. Cudzoziemcy posiadali afgańskie paszporty, jednak nie posiadali dokumentów uprawniających ich do wjazdu i pobytu na terytorium Polski oraz do przekraczania granicy państwowej.

Z uwagi na nielegalny pobyt w naszym kraju, Afgańczycy zostali zatrzymani. Wszczęto postępowanie, którego efektem była decyzja, o zastosowaniu wobec cudzoziemców środków alternatywnych.

Natomiast zatrzymany Ukrainiec, który przyznał się do udzielania pomocy w przekroczeniu wbrew przepisom granicy Polski najmniej 7 cudzoziemcom pochodzenia arabskiego (m. in. 4 Afgańczykom) - dobrowolnie poddał się karze 1 roku pozbawienia wolności  z warunkowym zawieszeniem wykonania kary na okres 3 lat próby. Ponadto otrzymał karę grzywny w wysokości 6 tysięcy złotych oraz przepadek korzyści majątkowej osiągniętej z przestępstwa w kwocie 1500 dolarów.

Funkcjonariusze Straży Granicznej  ze Wspólnej Polsko-Niemieckiej Placówki w Świecku także prowadzą rutynowe kontrole mające na celu przeciwdziałanie nielegalnej migracji. W sobotę 18 marca podczas takiej kontroli na jednej ze słubickich ulic funkcjonariusze zatrzymali samochód osobowy na niemieckich numerach rejestracyjnych, którym kierował 52-letni obywatel Iraku. Jak się okazało, udzielał pomocy 6 Afgańczykom w popełnieniu przestępstwa polegającego na niezgodnym z prawem przekroczeniu granicy państwowej.

Cudzoziemcy posiadali afgańskie paszporty, jednak nie posiadali dokumentów uprawniających ich do wjazdu i pobytu na terytorium Polski oraz do przekraczania granicy państwowej. Afgańczyków zatrzymano  za usiłowanie przekroczenia granicy z Polski do Niemiec bez wymaganych dokumentów. Obcokrajowcy przyznali się do zarzucanego im czynu i skorzystali z prawa do dobrowolnego poddania się karze. Wszyscy Afgańczycy otrzymali kary 3 miesięcy pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem na okres 1 roku.

52-latek, kierowca pojazdu został zatrzymany za udzielenie pomocy 6 migrantom w usiłowaniu przekroczenia wbrew przepisom granicy państwowej z Polski do Niemiec. W chwili obecnej trwają dalsze czynności wobec zatrzymanego obywatela Iraku.

Za pomocnictwo w przekroczeniu granicy państwowej wbrew przepisom we współdziałaniu z innymi osobami, Irakijczykowi grozi kara pozbawienia wolności do lat 3. 

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

fot. Organizator

Festyn Kultur Naszego Świata 2024

Na granicy
wtorek, 11 czerwca 2024, 10:37
Görlitz jest kolorowe, Görlitz jest różnorodne – możesz doświadczyć tego z bliska podczas Festiwalu Kultur Naszego Świata.

Zobacz również