NaStyku.pl

Dzień Pamięci Ofiar

W poniedziałek, 27 stycznia, obchodzić będziemy Międzynarodowy Dzień Pamięci Ofiar Holocaustu. Zgorzelecki samorząd uczci pamięć ofiar obozów koncentracyjnych złożeniem kwiatów i zapaleniem zniczy pod pomnikami w Görlitz i Zgorzelcu.
Pomnik w Görlitz od 1948 roku upamiętnia ofiary narodowego socjalizmu
Pomnik w Görlitz od 1948 roku upamiętnia ofiary narodowego socjalizmu

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu (ang. International Day of Commemoration in Memory of the Victims of the Holocaust) uchwalone 1 listopada 2005 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ, dla uczczenia pamięci żydowskich ofiar zbrodniczej eksterminacji, której w okresie II wojny światowej dokonały nazistowskie Niemcy. Datę obchodów wyznaczono na 27 stycznia, ponieważ właśnie tego dnia w 1945 roku 100. Lwowska Dywizja Piechoty pod dowództwem generała majora Fiodora Krasawina wyzwoliła obóz koncentracyjny Auschwitz – Birkenau.

Rok wcześniej, 22 listopada 2004 roku, Zgromadzenie Ogólne ONZ ustanowiło dni 8 i 9 maja czasem pamięci i jedności o wszystkich, którzy stracili życie podczas II wojny światowej.

Przy okazji styczniowych i majowych obchodów pamiętajmy o miejscach poświęconych pamięci ofiar zbrodniczej II wojny światowej. Prochy ofiar spoczywają w tej samej ziemi i żadna siła nie zdoła ich od siebie od dzielić. Jednym głosem przestrzegają nas przed powtórką z historii i wołają o naszą pamięć.  

Pomnik Ofiar Hitlerowskich Obozów Koncentracyjnych w Zgorzelcu

Pomnik Ofiar Hitlerowskich Obozów Koncentracyjnych w Zgorzelcu

Zgorzelecki Pomnik Ofiar Hitlerowskich Obozów Koncentracyjnych powstał w 2006 roku z inicjatorem jego budowy był były więzień Auschwitz, Stanisław Hantz, „Staszek”, ówczesny prezes Koła Polskiego Związku Byłych Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych w Zgorzelcu. Pomnik ma formę muru z granitowych kamieni, nawiązującą do wyglądu zapamiętanej przez Hantza „ściany śmierci” w KL Auschwitz. W pomnik wmurowano urny z ziemią przywiezioną z sześciu obozów koncentracyjnych w Auschwitz, Bełżcu, Dachau, Sobiborze, Treblince i na Majdanku. W 2009 roku, rok po śmierci Stanisława Hantza, w pomniku umieszczono kolejne urny z ziemią z obozów Mauthausen Gusen, Ravensbrück, Sachsenhausen, Flosenburg. Do Zgorzelca przywieźli je młodzi niemieccy antyfaszyści z Berlina, Kassel, Hamburga i Bielefeld.

Pomnik, który w Görlitz od 1948 roku upamiętnia ofiary narodowego socjalizmu, znajduje się w centrum miasta, na placu Wilhelma (Wilhelmsplatz). Umieszczony na nim napis „Zmarli wzywają żywych” i złowrogi Winkiel, trójkąt oznaczający kategorię więźnia, który wraz z numerem obozowym naszywano na pasiaku, przypomina zbrodnie popełnione przez Niemców w imię chorej wizji narodu i państwa. Dla nas, współczesnych powinna to być przestroga.  

 

„Staszek” był przyjacielem MDSM, wielokrotnie podkreślał, że MDSM to jego „drugi Dom”. Tu spotykał się z młodzieżą z Polski i Niemiec i przekazywał swoje doświadczenia związane z wojną i pobytem w KL Auschwitz. Przez wiele lat towarzyszył grupom odbywającym podróże studyjne do Oświęcimia, które organizowane były przez Stowarzyszenie im. Stanisława Hantza z Kassel oraz związki zawodowe IG Metall z Wolfsburga.

Stanisław Hantz urodził się 22 stycznia 1923 r. we Władywostoku. Został aresztowany w 1940 r. podczas jednej z łapanek ulicznych w Warszawie i deportowany do KL Auschwitz. Miał wówczas 17 lat. Początkowo przebywał w obozie macierzystym Auschwitz I, kolejno w obozie męskim na odcinku BII w Birkenau. Został zatrudniony w komandzie cieśli. Z Auschwitz został ewakuowany do Gross-Rosen, Hersbruck (podobóz KL Flossenbürg) i Dachau, gdzie został wyzwolony. Po wojnie powrócił do Polski, do Oświęcimia, gdzie zaangażował się w proces tworzenia stałej wystawy w Muzeum Auschwitz. Bliskość Auschwitz okazała się dla niego zbyt wielkim ciężarem, psychicznym i fizycznym, dlatego też zdecydował się opuścić Oświęcim. Wyjechał do Zgorzelca, gdzie żył i pracował do momentu swojej śmierci w dniu 17 lipca 2008 r. W 1998 r. ukazała się książka pt. Zitronen aus Kanada. Das Leben mit Auschwitz des Stanisław Hantz, której wydanie zainicjowało Stowarzyszenie im. Stanisława Hantza z Kassel. Ostatnim przedsięwzięciem Stanisława Hantza była budowa pomnika ofiar obozów koncentracyjnych i zagłady w Zgorzelcu. Uroczystego aktu zasadzenia w ogrodzie Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu symbolicznego drzewka jabłoni na znak pamięci i uznania dzieła Stanisława Hantza dokonali gospodarze i goście uroczystości: Florian Ross, reprezentujący Stowarzyszenie im. Stanisława Hantza, Joachim Fährmann, przedstawiciel związków zawodowych IG Metall z Wolfsburga i dyrektor MDSM Leszek Szuster. Kolejno głos zabrała córka Stanisława Hantza, Krystyna Jaros oraz zaproszeni na tę wyjątkową uroczystość uczennice i uczniowie z gimnazjum i liceum ogólnokształcącego w Zgorzelcu. Wszyscy uczestnicy udali się następnie na oprowadzanie po miejscach związanych z biografią i doświadczeniami obozowymi „Staszka”. Pierwszym odwiedzonym miejscem był barak ciesielni na terenie byłego obozu macierzystego Auschwitz I, kolejno kantyna SS i piekarnia, następnie ruiny krematorium IV i barak nr 5 obozu męskiego na terenie byłego obozu Birkenau.

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

fot. Nasze Zoo

Juppi I-ah Zoo Görlitz ma nowy plac zabaw!

Na granicy
czwartek, 28 marca 2024, 09:54
Począwszy od lata 2024 roku, goście odwiedzający Zoo Görlitz mogą odkrywać „Osłolandię” - nowy wybieg turyńskich osłów leśnych i zbliżyć się do tej bardzo zagrożonej, starej rasy - podczas karmienia i szczotkowania.

Zobacz również

fot. Nasze Zoo
Na granicy
czwartek, 14 marca 2024, 10:00

Potomstwo owiec pomorskich

Bliźnięta zagrożonej wyginięciem rasy owiec pomorskich kicają na terenie Górnołużyckiej...