Muzeum Historii Kultury w Görlitz
Również w tym roku Miejskie Zbiory Görlitz prezentują w Domu Barokowym przy Neißstraße 30 duży dom dla lalek pana Kurt-Frankena i kuchnię dla lalek pani Zurbonsen. Wystawę dopełniają historyczne zabawki i zestawy klocków Anker będące klasykiem zabawek dziecięcych z Rudolstadt w Turyngii.
Z okazji Dni Babci i Dziadka Miejskie Zbiory zapraszają serdecznie babcie i dziadków z wnukami na godz. 15:00 również do Domu Barokowego na przedstawienie teatrzyku cieni. Przy pomocy światła i cieni zostanie wystawiona jedna z najpopularniejszych bajek braci Grimm „Jaś i Małgosia”.
W Domu Barokowym można odkryć jeszcze więcej ciekawych miejsc, na przykład Gabinet Fizykalny Adolfa Traugotta von Gersdorfa czy niezwykłą historyczną salę biblioteczną Górnołużyckiego Towarzystwa Nauk. W barbakanie Kaisertrutz odwiedzający mogą udać się w podróż w czasie przez 14 tysięcy lat historii kultury miasta i regionu oraz obejrzeć dzieła sztuki XX i XXI wieku w Galerii Współczesności.
Muzeum Przyrodnicze Senckenberga na Marienplatz
Muzeum Przyrodnicze na Marienplatz zachęca do zwiedzenia szczególnie niezwykłej wystawy. To, co człowiek i zwierzęta wydalają przez odbyt, jest głównym tematem wystawy o znaczeniu odchodów dla ekologii, gospodarki i badań naukowych. Na co dzień uważane za brzydkie wyrażenie i wstydliwy temat tabu, w nauce i badaniach naukowych odchody stanowią pożądany przedmiot badań. Dlaczego bocian robi kupę na swoje nogi, a świnki morskie zjadają swoje bobki, jaka jest różnica między roślinożercami a wszystkożercami i wiele innych, niekiedy zadziwiających rzeczy na ten popularny wśród dzieci temat mogą dowiedzieć się babcie i dziadkowie z wnukami.
Inna czasowa wystawa „Saksonia wydobywa swoje skarby” przedstawia historię górnictwa w Saksonii i przybliża geologię w dotykalny sposób: przechodząc przez sztolnię odwiedzający mogą poczuć się jak pod ziemią. Liczne eksponaty pokazują, jaką rolę geologia odgrywa w życiu codziennym i jak może być wykorzystana do wytwarzania energii.
Kto jeszcze nie będzie miał dosyć wiedzy i wrażeń, może również rozejrzeć się po całym muzeum, obejrzeć zwierzęta i roślinność Górnych Łużyc, wyruszyć na wyprawę po lasach deszczowych lub odwiedzić w wiwarium ryby pokolcowate, pytona królewskiego & pająka ptasznika.
Muzeum Śląskie w Görlitz
Muzeum Śląskie przygotowało program w ramach wystawy czasowej „Orzeł i reszka. Historia pieniądza na Śląsku”. O godz. 11:00 i 15:00 spotkać można czarodziejkę Kathrin. Potrafi ona przy pomocy magii pomnożyć pieniądze lub sprawić, by zniknęły. Czy spełni ona życzenie tych, dla których wszystko obraca się wokół pieniądza? Oczywiście można zwiedzić pozostałe sale wystawowe prezentujące historię Śląska i poświęcić się sztuce na wystawie „Awangarda we Wrocławiu”.
Prosimy zwrócić uwagę na różne godziny otwarcia placówek:
- Muzeum Historii Kultury (Dom Barokowy Neißstraße 30, barbakan Kaisertrutz, Platz des 17. Juni 1,) godz. 10:00 – 16:00,
- Muzeum Śląskie w Görlitz, Brüderstraße 8 (kamienica Schönhof) godz. 10:00 – 17:00,
- Muzeum Przyrodnicze Senckenberga Am Museum 1 (Marienplatz) godz. 10:00 – 18:00 .