NaStyku.pl

Dwie wojewódzkie drogi wyremontowane

Zakończył się projekt modernizacji dwóch dróg wojewódzkich w powiecie zgorzeleckim. Warta w sumie ponad 10 milionów euro inwestycja ma usprawnić ruch graniczny w okolicy.
Zmodernizowane drogi wojewódzkie w powiecie zgorzeleckim / fot. UMWD
Zmodernizowane drogi wojewódzkie w powiecie zgorzeleckim / fot. UMWD

Dzięki polsko niemieckiej współpracy po stronie polskiej zmodernizowano drogi nr 354 na odcinku Turoszów – Sieniawka i nr 352 Zatonie - Bogatynia, a po stronie niemieckiej Schrammstraβe w Zittau.  Ulica ta jest istotna w lokalnej sieci drogowej ponieważ prowadzi w kierunku przejść granicznych. Inwestycja ma poprawić jakość i standard podróżowania w rejonie nadgranicznym, a także przepustowość samych przejść.

Ten projekt to doskonały przykład dobrej i skutecznej współpracy naszych samorządów i podległych im instytucji. Ponad 12 kilometrów zmodernizowanych dróg z pewnością ucieszy mieszkańców – mówi marszałek Cezary Przybylski.

Inwestycja sfinansowana została ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy INTERREG Polska – Saksonia 2014-2020. Projekt został odebrany już 30 sierpnia tego roku, a całkowity koszt wyniósł ponad 10 mln euro. Wkład DSDiK to nieco ponad 7 mln euro (ok. 43% pochodziła ze środków Unii Europejskiej, a pozostała część z budżetu Województwa Dolnośląskiego), a wkład miasta Zittau to ponad 3 mln euro (85% ze środków Unii Europejskiej i 15% z własnego budżetu). Łączna długość zmodernizowanych dróg po stronie polskiej wynosi 12,31 km, a po stronie niemieckiej 1,64 km. Wykonawcą prac był BUDIMEX S.A.

Realizacja po stronie polskiej objęła m.in.: wymianę i regulację istniejących krawężników, remont  istniejących chodników i zjazdów, umocnienie w niezbędnym zakresie rowów i skarp, regulację wysokościową istniejących elementów uzbrojenia terenu w tym: studzienek ściekowych, studni rewizyjnych, skrzynek wodociągowych, hydrantowych, gazowych itp. 

Cieszę się, że efekty naszej współpracy pomogą poprawić bezpieczeństwo i komfort podróżowania w rejonie granicy polsko – niemieckiej. Takie inwestycje są niezwykle istotne nie tylko dlatego, że ułatwiają ruch turystyczny i transport, ale przede wszystkim dlatego, że istotnie wpływają na codzienne życie mieszkańców - mówi Tymoteusz Myrda, Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego.

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

Polsko-czeskie rozmowy o wodzie / fot. UMiG Bogatynia

Woda z Bogatyni popłynie do Czech?

Na granicy
środa, 09 października 2019, 08:57
W bogatyńskim urzędzie odbyło się spotkanie dotyczące możliwości zaopatrzenia mieszkańców pobliskich czeskich miejscowości w wodę pitną z Bogatyni.
14. Bieg przy Pochodniach Mostami Europa-Miasta Görlitz – Zgorzelec im. Heinza Andersa

14. Bieg przy Pochodniach. Ruszyły zapisy!

Na granicy
poniedziałek, 07 października 2019, 13:07
Zapraszamy na bieg w Parku Mostów | 14. Bieg przy Pochodniach Mostami Europa – Miasta Görlitz – Zgorzelec im. Heinza Andersa, który odbędzie się 25 października 2019r. (piątek).

Zobacz również