NaStyku.pl

Czołgi na A4

W pierwszych dniach czerwca kierowcy na dolnośląskich drogach mieli okazję zobaczyć przemieszczające się kolumny pojazdów wojskowych, w tym czołgi. Miało to związek z międzynarodowymi ćwiczeniami wojskowymi Noble Jump 2019.
Przejazd kolumny pojazdów wojskowych / fot. GDDKiA - M. Grzegorczyk, M. Szumiata, M. Ostrowski
Przejazd kolumny pojazdów wojskowych / fot. GDDKiA - M. Grzegorczyk, M. Szumiata, M. Ostrowski

14 czerwca 2019 r. zakończyły się ćwiczenia Noble Jump 2019 (Szlachetny Skok 2019), które miały zweryfikować sposób działania tzw. szpicy, czyli sił natychmiastowego reagowania NATO (Very High Readiness Joint Task Force – VJTF) do szybkiego przerzutu. Elementy VJTF zostały przerzucone na poligon w Żaganiu, gdzie uczestniczyły w ćwiczeniach, których scenariusz zakładał zatrzymanie niebezpiecznego przeciwnika i wprowadzenie kontruderzenia.

Oddziały szpicy miały zaledwie kilkadziesiąt godzin, aby dotrzeć na poligon w Żaganiu. Z baz z Niemiec, Holandii oraz Norwegii przerzucono drogą lądową, morską i powietrzną około 2,5 tys. żołnierzy oraz ponad tysiąc pojazdów.

Przygotowania do ćwiczeń trwały kilka tygodni. Dokonano rekonesansu przejść granicznych, odbyły się przeglądy stanu technicznego dróg na planowanych trasach przemieszczeń kolumn wojskowych. Na obiektach mostowych zastosowano dodatkowe oznaczenia dla kierujących pojazdami wojskowymi – znaki wojskowej klasyfikacji obciążenia (klasy MLC) – informuje Magdalena Szumiata z GDDiKA.

Pierwsze kolumny czołgów Leopard 2A6 oraz bojowych pojazdów piechoty Marder 1A3 pojawiły się nad ranem 1 czerwca 2019 r. na przejściu granicznym w Jędrzychowicach. Kolejne kolumny przejeżdżały 4 czerwca 2019 r. w godzinach nocnych. Do pokonania z Munster do poligonu Świętoszów było prawie 400 km. Na postój kolumn wojskowych wyznaczony został MOP Żarska Wieś Południe przy autostradzie A4.

Postój kolumn wojskowych na MOP Żarska Wieś Południe przy autostradzie A4 / fot. GDDKiA - M. Grzegorczyk, M. Szumiata, M. Ostrowski

Postój kolumn wojskowych na MOP Żarska Wieś Południe przy autostradzie A4 / fot. GDDKiA - M. Grzegorczyk, M. Szumiata, M. Ostrowski

Ćwiczenia pokazały bardzo dobrą współpracę pomiędzy zarządcą dróg krajowych A4, czyli GDDKiA, a Wojskową Komendą Transportu Wrocław ( https://wktrwroclaw.wp.mil.pl )  jak również z pozostałymi zaangażowanymi w przedsięwzięcie służbami: Policją, Państwową Strażą Pożarną, Służbą Celną, Strażą Graniczną oraz Żandarmerią Wojskową.  Wszystkie służby czuwały wiele godzin w terenie. Postawione zadanie zostało zrealizowane na bardzo wysokim poziomie z zachowaniem płynności ruchu, a w szczególności w sposób zapewniający bezpieczeństwo. Przedsięwzięcie zostało przeprowadzone sprawnie i bezkolizyjnie na autostradach A4 i A18 oraz drodze krajowej nr 18 – zaznacza Szumiata.

Przejazd kolumny pojazdów wojskowych / fot. GDDKiA - M. Grzegorczyk, M. Szumiata, M. Ostrowski

Przejazd kolumny pojazdów wojskowych / fot. GDDKiA - M. Grzegorczyk, M. Szumiata, M. Ostrowski

Ćwiczenia Noble Jump to cykliczny test dla Sił Odpowiedzi NATO. Od ogłoszenia alarmu tzw. szpica w sile batalionu ma maksymalnie 48 godzin na przerzut w dowolne miejsce oddalone do 7 tys. km od Brukseli. Cała brygada musi osiągnąć pełną gotowość w maksymalnie 5 dni. Od 1 stycznia 2020 dyżur w Siłach Odpowiedzi NATO obejmą polscy żołnierze z 21. Brygady Strzelców Podhalańskich.

 

Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym jeszcze nie napisaliśmy? Pisz na adres e-mail: lub daj znać nam na Facebooku.

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

Wizyta studyjna delegacji gruzińskiej w Zgorzelcu

Zgorzelec dzieli się doświadczeniem z Gruzją

Na granicy
poniedziałek, 15 lipca 2019, 11:41
Starając się o wejście do UE Gruzini odwiedzają różne europejskie kraje i pytają, jak radzić sobie z gospodarczą i społeczną zapaścią.
Śmieci komunalne z Niemiec i Czech miały trafić na polskie składowiska / fot. KAS

Śmieci z zagranicy miały trafić na polskie składowiska

Na granicy
środa, 10 lipca 2019, 09:54
W lipcu funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej zatrzymali dwa transporty śmieci z zagranicy, które miały trafić na polskie składowiska. Ciężarówki przyjechały do Polski z Niemiec i Czech.

Zobacz również

Wyjazd dzieci na kolonię do Niemiec / materiały prasowe Gminy Sulików
Na granicy
wtorek, 09 lipca 2019, 08:56

Współpraca się opłaca

Dzięki wieloletniej współpracy Wójta Gminy Sulików Roberta Starzyńskiego ze stroną...