NaStyku.pl

Chcieli przekroczyć granicę z „lewymi dokumentami”

Dwóch mężczyzn różnych narodowości wpadło ostatnio w ręce funkcjonariuszy ze Wspólnej Polsko-Niemieckiej Placówki w Ludwigsdorfie. Posługiwali się cudzymi lub podrobionymi dokumentami. Co im grozi?
Straż Graniczna, zdjęcie ilustracyjne / fot. NOSG
Straż Graniczna, zdjęcie ilustracyjne / fot. NOSG

Ryzyko posługiwania się fałszywką lub cudzym dokumentem po prostu się nie opłaca. Dziwne, że ktokolwiek wciąż łudzi się, że taki numer przejdzie.

Zdradziło go zdjęcie

W miniony weekend funkcjonariusze ze Wspólnej Polsko-Niemieckiej Placówki w Ludwigsdorfie wytypowali do kontroli jadący w kierunku Niemiec samochód osobowy. Kierowca przedstawił pogranicznikom słowackie prawo jazdy. Miał pecha, bo uwagę mundurowych przykuło zdjęcie odbiegające znacznie od wizerunku osoby kontrolowanej. Później okazało się, że dokument widnieje w bazach danych jako utracony. 23-letni Słowak został zatrzymany i przekazany zgorzeleckim policjantom. Grozi mu do 2 lat pozbawienia wolności.

„Zawiasy” za posługiwanie się fałszywką

Drugi z cudzoziemców wpadł podczas kontroli autokaru jadącego do Monachium. Jeden z pasażerów, 25-letni Gruzin, pokazał funkcjonariuszom podrobiony grecki dowód osobisty.

Z uwagi na posłużenie się podczas kontroli podrobionym dokumentem, brakiem tytułu pobytowego pozwalającego na legalny pobyt w Polsce i usiłowaniem przekroczenia granicy państwowej wbrew przepisom mężczyzna został zatrzymany. Poproszony o inny dokument przedstawił funkcjonariuszom swój autentyczny gruziński paszport, na podstawie którego rok temu przyleciał do Polski. W trakcie rozmowy oświadczył, że grecki dokument otrzymał za darmo w Stuttgarcie od obywatela Turcji – informuje mjr SG Joanna Konieczniak, rzecznik prasowy Komendanta Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej.

25-latek usłyszał zarzut posłużenia się podrobionym dokumentem. Przyznał się do winy i dobrowolnie poddał się karze 6 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na 2 lata.

Zgodnie z kodeksem karnym za używanie podrobionego dokumentu sprawcy przestępstwa grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

Aktualna ocena: 5,0/5
Oceń zdjęcie:
Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym jeszcze nie napisaliśmy? Pisz na adres e-mail: lub daj znać nam na Facebooku.

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

Lockdown  / zdjęcie ilustracyjne / Miguel Montejano /pexels.com

4-tygodniowy lockdown w Niemczech. Co musisz wiedzieć?

Na granicy
czwartek, 29 października 2020, 12:35
Od poniedziałku, 2 listopada wchodzi w życie ogólnoniemiecki 4-tygodniowy lockdown. Przedstawiamy informacje, które mogą okazać się przydatne dla osób przekraczających polsko-niemiecką granicę.
COVID-19 / fot. pexels.com

Nowe zarządzenia i zaostrzone kontrole w Görlitz

Na granicy
wtorek, 27 października 2020, 14:22
W związku z dalszym wzrostem liczby zakażeń w powiecie Görlitz Starostwo Powiatowe wydało nowe zarządzenie, które obowiązuje od poniedziałku, 26 października 2020 r.

Zobacz również