NaStyku.pl

Burmistrz Zgorzelca Rafał Gronicz i przedsiębiorczyni Elżbieta Lech – Gotthardt wśród nagrodzonych przez Stowarzyszenie Górnych

Burmistrz Zgorzelca Rafał Gronicz i przedsiębiorczyni Elżbieta Lech – Gotthardt wśród nagrodzonych przez Stowarzyszenie Górnych Łużyc za działalność na rzecz regionu. Wręczenie nagród odbyło się w Görlitz.
fot. Miasto Zgorzelec
fot. Miasto Zgorzelec

Okazją do uroczystego wręczenia nagród był Dzień Górnych Łużyc, ustanowiony w 2014 roku dla upamiętnienia powstania Związku Sześciu Miast i obchodzony 21 sierpnia oraz 120. rocznica oddania do użytku Górnołużyckiej Hali Chwały, czyli dzisiejszego Miejskiego Domu Kultury w Zgorzelcu. Oprócz zgorzeleckiego burmistrza, wyróżnionego za konsekwentną opiekę nad najokazalszą budowlą Zgorzelca i Elżbiety Lech-Gotthardt, uhonorowanej za wieloletnie zaangażowanie w ratowanie unikalnej architektury regionu Górnych Łużyc, nagrody – porcelanowe patery z wizerunkiem Górnołużyckiej Hali Chwały – otrzymali także:

  • Hans Klecker, niemiecki poeta tworzący w gwarze górnołużyckiej, konferansjer oraz badacz i znawca górnołużyckich obyczajów,
  • istniejący od 150. lat górnołużycki zespół ludowy „Thalia Volksspielkunst Jonsdorf”, podtrzymujący oryginalne tradycje i kulturę ludową regionu,
  • Heiko Kosel, serbołużycki prawnik od lat wspierający i reprezentujący przede wszystkim serbołużycką mniejszość zamieszkującą Łużyce. Prowadzi też w Lubaniu Biuro bezpłatnych porad prawnych dla Polaków pracujących w Niemczech,
  • lubańskie Stowarzyszenie Miłośników Górnych Łużyc, które od lat upowszechnia i popularyzuje historię i tradycję Górnych Łużyc w Polsce

Co wspólnego mają z sobą Cesarz Karol IV i urodzinowa niespodzianka?
Gościem specjalnym popołudniowego spotkania była grupa rekonstrukcyjna „Orszak Cesarski”, działająca w ramach Lokalnego Stowarzyszenia Historycznego Lückendorf – Oybin. Orszak powstał w listopadzie 1994 roku i był… niespodzianką zaimprowizowaną na 40. urodziny Bernda Hausera, byłego Kapitana załogi na Zamku Oybin, przez jego dwudziestu znajomych. Znając jego zamiłowanie do średniowiecza, przebrali się w kostiumy wypożyczone z teatru miejskiego w Zittau i o umówionej godzinie zjawili się całym orszakiem na górze Oybin, gdzie odegrali scenkę z historycznej wizyty cesarza. Zaskoczony i wzruszony do łez kapitan oraz zachwycona przypadkowa publiczność namawiali aktorów, by powtórzyli spektakl w przyszłości. I tak, w 1994 roku, czyli 625 lat po tym, jak cesarz Karol IV (RAMKA) odwiedził Oybin w święta Bożego Narodzenia 1369 roku, grupa „Orszak Cesarski” po raz pierwszy odegrała „Cesarskie Boże Narodzenie” dla publiczności. Od tamtej pory Cesarska Gwiazdka, jako jedna z atrakcji świątecznych Oybina, przyciąga coraz więcej turystów. „Cesarski Orszak” wystawia ją zawsze 25 grudnia o godzinie 14.00.

Karol IV (patron słynnego praskiego mostu), syn króla Czech Jana Luksemburskiego i jego żony Elżbiety, przyszedł na świat w 1316 r. w Pradze. Na czeskim tronie zasiadł w 1347 r. Miał wówczas 31. lat. Osiem lat później, we Włoszech koronowano go na Cesarza Świętego Cesarstwa Rzymskiego Narodu Niemieckiego. Zmarł w Pradze, w 1378 r., osiągnąwszy wiek 62. lat. Imperium, które pozostawił swoim następcom, było skonsolidowane, choć niestety wciąż jeszcze targały nim stare konflikty, których nie był w stanie rozwiązać.
To właśnie za panowania Karola IV, w 1364 roku, powstała i otrzymała liczne przywileje słynna Liga Sześciu Miast. Związek z jednej strony wzmacniał politycznie i ekonomicznie zrzeszone w nim miasta, z drugiej – zapewniał Czechom, do których należały wówczas Górne Łużyce, bezpieczeństwo na północy kraju. W 1348 r. król Karol zdobył owiany złą sławą zamek Oybin i przekazał go zakonowi kölestyńskiemu, który wybudował na górze zespół klasztorny. W późniejszych latach powstała przy nim wieś Oybin. Mimo, że Karol IV bezpośrednio nie uczestniczył w jej powstaniu, uważa się go za jednego z „ojców Oybina”. Władca bez wątpienia jest postacią bardzo ważną dla Górnych Łużyc i zasłużoną dla cesarstwa.

Aktualna ocena: 0,0/5
Oceń zdjęcie:
Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym jeszcze nie napisaliśmy? Pisz na adres e-mail: lub daj znać nam na Facebooku.

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

fot. NOSG

Zgorzelec: Dziesięciu cudzoziemców zatrzymanych na terenie miasta

Na granicy
wtorek, 16 kwietnia 2024, 09:43
Dziesięciu cudzoziemców po odmowie wjazdu do Niemiec zawróciło do Zgorzelca gdzie zostali zatrzymani przez funkcjonariuszy Straży Granicznej. Wobec zatrzymanych wszczęto postępowania administracyjne w sprawie zobowiązania do powrotu.

Zobacz również