NaStyku.pl

30 lat niemieckiej jedności i 30 lat partnerstwa Görlitz-Wiesbaden

W tym roku nasi niemieccy sąsiedzi obchodzą dwa znaczące jubileusze. 3 października Republika Federalna Niemiec obchodzi 30 lat niemieckiej jedności, również 30 lat liczy sobie partnerstwo miast Görlitz i Wiesbaden.
30 lat niemieckiej jedności i 30 lat partnerstwa Görlitz-Wiesbaden
30 lat niemieckiej jedności i 30 lat partnerstwa Görlitz-Wiesbaden

To szczególne niemiecko-niemieckie partnerstwo tworzą przede wszystkim mieszkańcy obu miast poprzez swoje stowarzyszenia i organizacje, ale również liczne kontakty prywatne. W Dniu Niemieckiej Jedności, 3 października, zaplanowane są różne wydarzenia poświęcone tym jubileuszom i wspólnej historii obu miast, jak i ukierunkowane na przyszłość tej współpracy.

Stowarzyszenie partnerstwa

Dla dalszej przyszłości partnerstwa Wiesbaden i Görlitz powstała inicjatywa powołania stowarzyszenia partnerstwa obu miast, które w tym dniu zostanie uroczyście utworzone. Obok gości z Wiesbaden spodziewani są również burmistrzowie najdalej wysuniętych w Niemczech gmin Oberstdorf i Selfkant. Związek Cypli, który tworzą Oberstdorf (gmina najbardziej wysunięta na południe), Selfkant (gmina najbardziej wysunięta na zachód), List auf Sylt (gmina najbardziej wysunięta na północ) i Görlitz jako najbardziej wysunięte na wschód miasto, został założony w 1999 roku z okazji obchodów Dnia Niemieckiej Jedności w Wiesbaden.. Nowe stowarzyszenie stawia sobie za cel zachęcanie ludzi do spotykania się, ale także poszerzanie zaangażowania społecznego i kulturalnego na rzecz miast partnerskich i we współdziałaniu z nimi.

Nadanie nazwy placowi

Kolejnym ważnym wydarzeniem w dniu 3 października będzie uroczyste nadanie nazwy „Plac Pokojowej Rewolucji” części ulicy obok kościoła Najśw. Marii Panny (Frauenkirche) na pamiątkę modlitw o pokój, na których w tym kościele zbierali się mieszkańcy Görlitz jesienią 1989 roku. Z tej okazji o godz. 15:30 nastąpi uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej z okolicznościowym tekstem w trzech językach (niem., pol., ang.).

W drugiej części popołudnia odbędą się działania kulturalne i prezentacja miasta Wiesbaden na Untermarkt/Dolnym Rynku przed ratuszem.

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

Lockdown  / zdjęcie ilustracyjne / Miguel Montejano /pexels.com

4-tygodniowy lockdown w Niemczech. Co musisz wiedzieć?

Na granicy
czwartek, 29 października 2020, 12:35
Od poniedziałku, 2 listopada wchodzi w życie ogólnoniemiecki 4-tygodniowy lockdown. Przedstawiamy informacje, które mogą okazać się przydatne dla osób przekraczających polsko-niemiecką granicę.
COVID-19 / fot. pexels.com

Nowe zarządzenia i zaostrzone kontrole w Görlitz

Na granicy
wtorek, 27 października 2020, 14:22
W związku z dalszym wzrostem liczby zakażeń w powiecie Görlitz Starostwo Powiatowe wydało nowe zarządzenie, które obowiązuje od poniedziałku, 26 października 2020 r.

Zobacz również