List od nieznajomej
Wszystko wydarzyło się w grudniu 1992 r., kiedy to Hanna Ilnicka otrzymała list od Angeli Schied z Demokratycznego Związku Kobiet Saksonii w Görlitz. Niemka próbowała w ten sposób nawiązać współpracę z kobietami po polskiej stronie Nysy Łużyckiej. Warto wspomnieć, że w tym czasie w Zgorzelcu nie było żadnej kobiecej organizacji. Były natomiast kobiety, które chciały działać. Po rozmowie z Ziutą Zalewską, Ilnicka podjęła wyzwanie i odpowiedziała na zaproszenie do współpracy. Długo nie trzeba było czekać. W styczniu 1993 r. w Miejskim Domu Kultury zorganizowano pierwsze polsko-niemieckie spotkanie, na którym panie podjęły decyzję, że chcą razem poznawać kraje sąsiadów. Tak niepozorny list przyczynił się do utworzenia pierwszej transgranicznej grupy aktywnych kobiet…
Trudne początki
Początki budowy polsko-niemieckiego dialogu były trudne. Obie strony nie znały języków. To czego nie zrozumiały, to pokazywały. Nie wiedziały też, czy o wszystko wypada pytać i jakie tematy mogą poruszać, aby nikogo nie urazić. Wzajemne poznawanie trwało kilka miesięcy, ale jak widać opłaciło się… Kobiety postawiły sobie za cel poznanie kultury, tradycji i położenia socjalnego mieszkańców obu miast i krajów. Postanowiły również rozpocząć wspólną naukę języków: polskiego i niemieckiego. Potem zaczęły się rodzić wspólne pomysły.
Powstanie Stowarzyszenia Interclub Femina w Zgorzelcu
Polki i Niemki spotykały się dwa razy w miesiącu po obu stronach granicy. Tak jest zresztą do dzisiaj! Poznawały się, rozmawiały, wymieniały się doświadczeniami i obmyślały inicjatywy, w które chciałyby się zaangażować. Na realizację pomysłów potrzebne były jednak pieniądze. Aby je zdobyć zgorzelczanki założyły w 1998 r. Stowarzyszenie Interclub Femina. Jego przewodniczącą została Hanna Ilnicka.
Mnóstwo zrealizowanych projektów
Kobiety na pograniczu zrealizowały mnóstwo wspólnych inicjatyw. Zainaugurowały Rok Seniora i Światowy Dzień Wolontariusza. Pomagały w założeniu Klubu Kobiet Po Mastektomii Amazonka i podjęły działania na rzecz profilaktyki raka piersi i raka prostaty. Organizują różnego rodzaju seminaria, spotkania i prelekcje. W 2006 r. stowarzyszenie zorganizowało polsko-niemiecką konferencję, podczas której przedstawicielki 30 instytucji i organizacji z powiatu zgorzeleckiego i Saksonii przyjęły deklarację udziału w "Ponadregionalnym Porozumieniu Kobiet". Obecnie stowarzyszenie podjęło współpracę z nową organizacją z Görlitz "Kolaboracja" oraz Meetingpoint Music Messiaen e.V. Do tej pory kobiety organizują wspólne wyjścia oraz wyjazdy na koncerty, wystawy i przedstawienia teatralne.
Jubileusz 25-lecia istnienia
7 grudnia br. w Miejskim Domu Kultury w Zgorzelcu podczas specjalnej konferencji w wielkim skrócie podsumowano 25 lat Transgranicznego Dialogu Kobiet. Nie obyło się bez gratulacji i życzeń. – 25 lat Waszej współpracy mówi o tym, że Nysa Łużycka nie dzieli a łączy. Oprócz tego łączą wszystkie radości i problemy. Tak jak było widać na prezentacji, bawiłyście się, śpiewałyście i śmiałyście się, ale rozmawiałyście też o trudnych tematach, jak chociażby choroba. Życzę żeby to porozumienie, które już tak fajnie funkcjonuje między polskimi i niemieckimi kobietami trwało na zawsze. Żeby zawsze było o czym rozmawiać i wszystko to, co dzieje się między Wami łączyło, a nigdy dzieliło – mówiła Starostwa Zgorzelecki Urszula Ciupak. Zastępca burmistrza miasta Zgorzelec Radosław Baranowski wręczył Józefie Zalewskiej oraz Hannie Ilnickiej specjalne podziękowania za zasługi w zbliżaniu ludzi różnych nacji, kultur i poglądów, zaangażowanie w tworzeniu impulsów pobudzających do podejmowania działań na rzecz zintegrowania ludzi, za wspieranie działań miasta oraz promowanie jego dobrego imienia w kraju oraz poza jego granicami. Wyróżnienia trafiły także do Angeli Schied, Marianne Christian, Heleny Derbich oraz Jolanty Kuńskiej. Spotkanie zakończyło się pogaduchami przy kawie i cieście.
Galeria zdjęć z uroczystości można obejrzeć tutaj-klik.