NaStyku.pl

25 lat polsko-niemieckiej współpracy kobiet

W 1992 r. Angela Schied z Görlitz wysłała list do kobiet w Zgorzelcu z propozycją współpracy. Jak Polki odpowiedziały na zaproszenie? Tego można było się dowiedzieć podczas konferencji inaugurującej 25-lecie Transgranicznego Dialogu Kobiet.
25 lat Transgranicznego Dialogu Kobiet - zdjęcie nr 1
25 lat Transgranicznego Dialogu Kobiet - zdjęcie nr 1

List od nieznajomej

Wszystko wydarzyło się w grudniu 1992 r., kiedy to Hanna Ilnicka otrzymała list od Angeli Schied z Demokratycznego Związku Kobiet Saksonii w Görlitz. Niemka próbowała w ten sposób nawiązać współpracę z kobietami po polskiej stronie Nysy Łużyckiej. Warto wspomnieć, że w tym czasie w Zgorzelcu nie było żadnej kobiecej organizacji. Były natomiast kobiety, które chciały działać. Po rozmowie z Ziutą Zalewską, Ilnicka podjęła wyzwanie i odpowiedziała na zaproszenie do współpracy. Długo nie trzeba było czekać. W styczniu 1993 r. w Miejskim Domu Kultury zorganizowano pierwsze polsko-niemieckie spotkanie, na którym panie podjęły decyzję, że chcą razem poznawać kraje sąsiadów. Tak niepozorny list przyczynił się do utworzenia pierwszej transgranicznej grupy aktywnych kobiet…

Trudne początki

Początki budowy polsko-niemieckiego dialogu były trudne. Obie strony nie znały języków. To czego nie zrozumiały, to pokazywały. Nie wiedziały też, czy o wszystko wypada pytać i jakie tematy mogą poruszać, aby nikogo nie urazić. Wzajemne poznawanie trwało kilka miesięcy, ale jak widać opłaciło się… Kobiety postawiły sobie za cel poznanie kultury, tradycji i położenia socjalnego mieszkańców obu miast i krajów. Postanowiły również rozpocząć wspólną naukę języków: polskiego i niemieckiego. Potem zaczęły się rodzić wspólne pomysły.

Powstanie Stowarzyszenia Interclub Femina w Zgorzelcu

Polki i Niemki spotykały się dwa razy w miesiącu po obu stronach granicy. Tak jest zresztą do dzisiaj! Poznawały się, rozmawiały, wymieniały się doświadczeniami i obmyślały inicjatywy, w które chciałyby się zaangażować. Na realizację pomysłów potrzebne były jednak pieniądze. Aby je zdobyć zgorzelczanki założyły w 1998 r. Stowarzyszenie Interclub Femina. Jego przewodniczącą została Hanna Ilnicka.

Mnóstwo zrealizowanych projektów

Kobiety na pograniczu zrealizowały mnóstwo wspólnych inicjatyw. Zainaugurowały Rok Seniora i Światowy Dzień Wolontariusza. Pomagały w założeniu Klubu Kobiet Po Mastektomii Amazonka i podjęły działania na rzecz profilaktyki raka piersi i raka prostaty. Organizują różnego rodzaju seminaria, spotkania i prelekcje. W 2006 r. stowarzyszenie zorganizowało polsko-niemiecką konferencję, podczas której przedstawicielki 30 instytucji i organizacji z powiatu zgorzeleckiego i Saksonii przyjęły deklarację udziału w "Ponadregionalnym Porozumieniu Kobiet". Obecnie stowarzyszenie podjęło współpracę z nową organizacją z Görlitz "Kolaboracja" oraz Meetingpoint Music Messiaen e.V. Do tej pory kobiety organizują wspólne wyjścia oraz wyjazdy na koncerty, wystawy i przedstawienia teatralne.

Jubileusz 25-lecia istnienia

7 grudnia br. w Miejskim Domu Kultury w Zgorzelcu podczas specjalnej konferencji w wielkim skrócie podsumowano 25 lat Transgranicznego Dialogu Kobiet. Nie obyło się bez gratulacji i życzeń. – 25 lat Waszej współpracy mówi o tym, że Nysa Łużycka nie dzieli a łączy. Oprócz tego łączą wszystkie radości i problemy. Tak jak było widać na prezentacji, bawiłyście się, śpiewałyście i śmiałyście się, ale rozmawiałyście też o trudnych tematach, jak chociażby choroba. Życzę żeby to porozumienie, które już tak fajnie funkcjonuje między polskimi i niemieckimi kobietami trwało na zawsze. Żeby zawsze było o czym rozmawiać i wszystko to, co dzieje się między Wami łączyło, a nigdy dzieliło – mówiła Starostwa Zgorzelecki Urszula Ciupak. Zastępca burmistrza miasta Zgorzelec Radosław Baranowski wręczył Józefie Zalewskiej oraz Hannie Ilnickiej specjalne podziękowania za zasługi w zbliżaniu ludzi różnych nacji, kultur i poglądów, zaangażowanie w tworzeniu impulsów pobudzających do podejmowania działań na rzecz zintegrowania ludzi, za wspieranie działań miasta oraz promowanie jego dobrego imienia w kraju oraz poza jego granicami. Wyróżnienia trafiły także do Angeli Schied, Marianne Christian, Heleny Derbich oraz Jolanty Kuńskiej. Spotkanie zakończyło się pogaduchami przy kawie i cieście.

Galeria zdjęć z uroczystości można obejrzeć tutaj-klik.

Aktualna ocena: 0,0/5
Oceń zdjęcie:
Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym jeszcze nie napisaliśmy? Pisz na adres e-mail: lub daj znać nam na Facebooku.

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Galerie zdjęć

Warto przeczytać

fot. Nasze Zoo

Parada garbów

Na granicy
poniedziałek, 15 lipca 2024, 11:34
Wielbłądzie źrebięta na letnich wakacjach w Naszym Zoo Görlitz-Zgorzelec.

Zobacz również

fot. Nasze Zoo
Na granicy
wtorek, 02 lipca 2024, 09:11

Otwórz oczy na oczy

Wyjątkowe rallye po Naszym Zoo Görlitz-Zgorzelec od 1 lipca do...