Miejscem tegorocznych obrad była Synagoga w Görlitz przy Otto-Müller-Straße. Zgodnie z przyjętym zwyczajem poprzedziło je spotkanie radnych i burmistrzów, które tym razem odbyło się na Moście Staromiejskim. Podkreśleniem partnerskiego kontekstu sesji był przypadający na ten rok jubileusz dwudziestolecia proklamacji Europa-Miasta Zgorzelec/Görlitz. Przypomnijmy, że 5 maja 1998 roku Zgorzelec i Görlitz podpisały proklamację o współpracy, by podkreślić łączące oba miasta więzi oraz wspólne dążenia. Celem porozumienia było pogłębienie współpracy i wzajemne zbliżenie do siebie mieszkańców bliźniaczych miast, a co za tym idzie wspieranie procesu integracji europejskiej. Teraz, po 20 latach, włodarze miast pokusili się o bilans i podsumowanie rozwoju społeczności przygranicznych miejscowości.
Inicjatywa powołania do życia Europa-Miasta miała ogromny wpływ na funkcjonowanie obu miast, co nie raz podkreślano podczas sesji. Zgorzelec i Görlitz stało się miejscem, gdzie organizowano spotkania rządowe, międzynarodowe konferencje, a wielu studentów badało polityczne, historyczne i społeczne konteksty w swoich pracach dyplomowych i doktorskich. Na wszelkiego rodzaju inicjatywy "budowania mostów" pozyskiwano środki z funduszy unijnych, federalnych i krajowych. Bardzo ważna, co zaznaczyły obie strony, była odbudowa zniszczonego w 1945 roku Mostu Staromiejskiego, który ostatecznie został oddany do użytku w 2004 roku. Wydarzenia takie jak przystąpienie Polski do Unii Europejskiej 1 maja 2004 roku oraz zniesienie kontroli granicznych na podstawie układu z Schengen z 21 grudnia 2007 roku były obchodzone tutaj w atmosferze święta. Współpraca Europa-Miasta rozwijała się w kierunku jednego miasta dwóch narodów. Istotną rolę w procesie wypracowywania nowej wspólnoty odegrała również wspólna aplikacja o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2010, w ramach której Europa-Miasto chciało zaprezentować się jako laboratorium pokojowego współistnienia w Europie z wykorzystaniem sztuki, kultury oraz edukacji. W swoich wystąpieniach goście podkreślali, że przez ostatnie 20 lat wiele zmieniło się na lepsze, wiele stało się oczywiste, ale i wiele pozostaje jeszcze do zrobienia…
Międzynarodowa sesja była również okazją do przyznania tytułu honorowego "Zasłużony dla Europa-Miasta Zgorzelec/Görlitz", które w tym roku otrzymali: Stowarzyszenie Promocji Miasta i Kultury Görlitz-Zgorzelec oraz Transgraniczny Uniwersytet Trzeciego Wieku.
Tytuł ten jest formą uznania zasług dla Europa-Miasta Zgorzelec/Görlitz, jego rozwoju, popularyzacji kultury, wiedzy oraz historii, a także działań na rzecz integracji społeczności obu miast. Rady Miast przyznają ten tytuł uchwałą podjętą na wniosek ustawowych lub statutowych organów władzy samorządowej, organizacji społecznych, instytucji lub stowarzyszeń działających po obu stronach Nysy Łużyckiej.
Sesję zakończył quiz wiedzy o Europa-Mieście.