NaStyku.pl

Wystawa: „950 lat przyszłości Görlitz / Zgorzelec”

W tym roku Görlitz obchodzi jubileusz: 950-lecia powstania miasta. Z tej okazji Muzeum Historii i Kultury w Görlitz (Kulturhistorisches Museum) przygotowało wspaniałą ekspozycję do której obejrzenia zachęcają burmistrzowie Görlitz i Zgorzelca.
Wystawa: „950 lat przyszłości Görlitz / Zgorzelec”
Wystawa: „950 lat przyszłości Görlitz / Zgorzelec”

Wystawa to spacer po 950-letniej historii miasta oraz możliwość nakreślenie nowej wizji Europamiasta Zgorzelec/Görlitz.

Miejskie Zbiory Sztuki w Görlitz prezentują 950 lat historii miast Görlitz i Zgorzelca – począwszy od pierwszej wzmianki Villa Görlitz w roku 1071 przez czasy współczesne aż po wybiegnięcie w przyszłość – z okresami świetności i upadków oraz scenariuszami do 2050 roku.

Odwiedzający mogą nie tylko poznać przełomowe daty i wydarzenia z dziejów miasta, ale również posłuchać świadków historii, rzeczywistych i fikcyjnych, opowiadających o prawdziwych zdarzeniach.  Ich historie o powstaniu miasta, zmarnowanych szansach, wojnach, epidemii i katastrofach oraz nadziei na przyszłość opowiadają współcześni mieszkańcy, którzy wcielili się w te role.

Do najważniejszych, pokazywanych na wystawie eksponatów z historii miasta należy oryginalny dokument darowizny króla Henryka IV z 11 grudnia 1071 roku. Najmłodszym eksponatem są nożyce, którymi burmistrzowie Zgorzelca i Görlitz rozcinali metalowe ogrodzenie zamontowane na Moście Staromiejskim po zamknięciu granic z powodu pandemii koronawirusa wiosną 2020 roku.

Również dzisiaj mieszkańcy Zgorzelca i Görlitz stoją przed wyzwaniami i zmianami, które niesie przyszłość. Jedna z części wystawy poświęcona jest scenariuszom przyszłości, tym pozytywnym, jak i tym czarnym. Odwiedzający mogą również napisać życzenia dla miast i umieścić je na tablicy życzeń. Organizatorzy zaproponowali też kilka tematów do wyboru, o których mieszkańcy chcieliby porozmawiać na forum publicznym.

Wystawa jest opracowana dwujęzycznie, wszystkie informacje są dostępne w j. polskim i niemieckim.

Wystawę wykonała agencja KOCMOC z Lipska na zlecenie Miejskich Zbiorów Sztuki z Görlitz, które zapraszają mieszkańców z obu stron Nysy Łużyckiej do poznania dziejów miasta i stworzenia wizji Europa-Miasta do roku 2050.

Kiedy: od 19 czerwca 2021 do 2 stycznia 2022

Godziny otwarcia:
Poniedziałek: nieczynne
Wtorek: czwartek: 10:00 – 17:00
Piątek: niedziela: 10:00 – 18:00

Gdzie:
Muzeum Historii i Kultury (Kulturhistorisches Museum)
Kaisertrutz
Platz des 17. Juni 1
02826 Görlitz

Wstęp: 6 euro lub 4 euro ze zniżką

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

Casting do filmu: Cometh Girl

Casting do filmu: Cometh Girl

Na granicy
czwartek, 22 lipca 2021, 09:12
Reżyserzy szukają dziewczyny w wieku 14-17 lat, która mówi natywnie po niemiecku i zna polski na podstawowym poziomie (lub lepszym).

Zobacz również