NaStyku.pl

Współpraca z miastami partnerskimi Zgorzelca

Partnerstwo między Zgorzelcem a niemieckim Goerlitz, francuskim Avion, greckim Naoussa oraz ukraińskim Myrhorodem to coś, czego inne polskie samorządy mogą chyba pozazdrościć naszemu miastu.
Burmistrz Miasta Zgorzelec Rafał Gronicz oraz Burmistrz Miasta Avion Aean-Marc Tellier (materiały prasowe UM Zgorzelec)
Burmistrz Miasta Zgorzelec Rafał Gronicz oraz Burmistrz Miasta Avion Aean-Marc Tellier (materiały prasowe UM Zgorzelec)

Rok 2018 jest dla Zgorzelca rokiem szczególnym. W maju uroczyście obchodziliśmy 20. rocznicę proklamacji Europamiasta Zgorzelec/Goerlitz, ale warto przy tym podkreślić, że w 1998 roku nawiązaliśmy również współpracę z francuskim miastem Avion oraz greckim miastem Naoussa. Kilka lat później, w 2005 roku, grono naszych miast partnerskich powiększyło się o ukraiński Myrhorod.

Zdaniem burmistrza te międzynarodowe związki miast powinny przede wszystkim służyć ludziom. Dzięki wymianie seniorów i wakacyjnej wymianie młodzieży, którą Zgorzelec prowadzi zarówno z Avion, jak  i Naoussą, młodzi i nieco starsi mieszkańcy naszego miasta mają niepowtarzalną okazję  poznać swoich rówieśników z innych krajów, przekonać się jacy są, jak żyją i odpoczywają.

Wymiana to także możliwość poznawania kultury i atrakcji miast, z którymi współpracujemy, rozwijania znajomości języków obcych i promowania Zgorzelca i Polski. Od dwóch lat nasi seniorzy korzystają też z możliwości podreperowania zdrowia w ukraińskich kurortach leczniczych działających w partnerskim Myrhorodzie.

Miasto Zgorzelec

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

Zaginiony do chwili obecnej nie nawiązał kontaktu z rodziną / fot. Policja Brandenburska

Policja poszukuje zaginionego mężczyzny

Na granicy
czwartek, 21 lutego 2019, 09:13
23 października 2018 r. w miejscowości Forst/Łużyce w Niemczech zaginął Marek Słomka. Według informacji Policji Brandenburskiej mężczyzna mógł przebywać na terenie Lubska lub w jego okolicach. Mógł też udać się w kierunku autostrady nr 18 lub 4.

Zobacz również