NaStyku.pl

Sześciu cudzoziemców odpowiedziało za naruszenie polskiego prawa

Funkcjonariusze SG zatrzymali poszukiwanego przez sąd Ukraińca, ponadto 5 cudzoziemców nadużyło prawa do swobodnego przemieszczania się wewnątrz strefy Schengen co zakończyło się dla nich decyzjami, na podstawie których wyjechać muszą z Polski.
Straż Graniczna / zdjęcie ilustracyjne / fot. NOSG
Straż Graniczna / zdjęcie ilustracyjne / fot. NOSG

W środę 4 sierpnia funkcjonariusze Straży Granicznej z Poznania-Ławicy zatrzymali 29-letniego obywatela Ukrainy, który przyleciał ze Lwowa. Powodem zatrzymania cudzoziemca był nakaz doprowadzenia cudzoziemca do aresztu śledczego, który wystawił poznański sąd. Mężczyzna poszukiwany był za nieuiszczoną karę grzywny nałożoną za przewłaszczenie cudzego mienia. Cudzoziemiec uiścił zaległą karę grzywny i został zwolniony.

Tego samego dnia funkcjonariusz z Placówki Straży Granicznej we Wrocławiu-Strachowicach kontrolując dokumenty podróżnych, którzy przylecieli z Kutaisi zatrzymali obywatela Gruzji, któremu należało odmówić wjazdu lub pobytu w strefie Schengen. Komendant Placówki Straży Granicznej we Wrocławiu - Strachowicach, zobowiązał już cudzoziemca do wyjazdu z Polski i orzekł zakaz wjazdu na terytorium RP oraz innych państw  Schengen przez okres 3 lat.

Natomiast dzisiaj do kontroli osób odlatujących z Wrocławia do Zaporoża zgłosił się 35-letni obywatel Ukrainy. Jak się okazało podczas kontroli jego dokumentów, cudzoziemiec został skazany prawomocnym wyrokiem sądu za prowadzenie pojazdów mechanicznych w stanie nietrzeźwości i na tej podstawie jego dane umieszczone zostały w wykazie cudzoziemców, których pobyt na terytorium naszego kraju jest niepożądany. Wpis nie zezwala na wjazd cudzoziemca do Polski oraz innych krajów Schengen do połowy 2023 roku. Komendant Placówki Straży Granicznej we Wrocławiu - Strachowicach, wszczął postępowanie zmierzające do wydania cudzoziemcowi zobowiązania do opuszczenia naszego kraju. 

Do kolejnego zatrzymania cudzoziemców nierespektujących przepisów migracyjnych i nadużywających prawa do swobodnego przemieszczania się w ramach strefy Schengen doszło w Jędrzychowicach na Dolnym Śląsku. W czwartek 5 sierpnia patrol ze Wspólnej Polsko-Niemieckiej Placówki w Ludwigsdorfie wylegitymował na stacji paliwo obywatela Gruzji jadącego z Niemiec do Polski. Funkcjonariusze ustalili, że Gruzin do Polski przyleciał kilka godzin wcześniej na lotnisko we Wrocławiu-Strachowicach w celu podjęcia pracy w Polsce, dodatkowo objęty został 10-dniową kwarantanna. Jednak pomimo możliwości podjęcia legalnej pracy w Polsce oraz nałożonych obostrzeń sanitarnych od razu po przylocie udał się do Niemiec, gdzie został zatrzymany przez niemiecką policję i zawrócony do Polski.

Z uwagi na naruszenie przez Gruzina warunków wjazdu i pobytu cudzoziemiec otrzyma decyzję Komendanta PSG w Zgorzelcu, na podstawie której wyjedzie z Polski.

Decyzje o zobowiązaniu do powrotu otrzymało także dwóch kolejnych Gruzinów w wieku 34 i 36 lat, którzy przekazani zostali w środę z Niemiec funkcjonariuszom z Placówki Straży Granicznej w Zgorzelcu. Jak ustalono, cudzoziemcy kilka godzin wcześniej przekroczyli granicę z Polski do Niemiec niezgodnie z przepisami  podróżując jako pasażerowie samochodu osobowego.

Po przekroczeniu granicy zatrzymani zostali przez niemiecką policję z uwagi na niezgodny z prawem pobyt na terenie Niemiec. W wyniku dalszych sprawdzeń funkcjonariusze SG ustalili, że cudzoziemcy deklarowali turystyczny cel podróży lądując kilka miesięcy wcześniej na lotnisku w Berlinie. W dniu przylotu udali się od razu do Polski i złożyli wniosek do Wojewody Łódzkiego o udzielenie  zezwolenia na pobyt czasowy i pracę na terenie naszego państwa.  Z uwagi na stwierdzone podczas kontroli legalności pobytu naruszenie przepisów dotyczących warunków pobytu oraz niezgodne z przepisami przekroczenie granicy państwowej z Polski do Niemiec cudzoziemcom zostały wydane decyzje, na podstawie których muszą opuścić nasz kraj.

W pierwszej połowie 2021 r. funkcjonariusze Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej ujawnili 1069 cudzoziemców, którzy naruszyli przepisy dot. wjazdu i pobytu na terytorium RP. Największą grupę stanowili obywatele Ukrainy (634), następnie Gruzji (120) oraz Mołdawii (92).

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

fot. NOSG

Zgorzelec: Dziesięciu cudzoziemców zatrzymanych na terenie miasta

Na granicy
wtorek, 16 kwietnia 2024, 09:43
Dziesięciu cudzoziemców po odmowie wjazdu do Niemiec zawróciło do Zgorzelca gdzie zostali zatrzymani przez funkcjonariuszy Straży Granicznej. Wobec zatrzymanych wszczęto postępowania administracyjne w sprawie zobowiązania do powrotu.

Zobacz również