NaStyku.pl

Pociągiem wokół Trójstyku. Niecodzienny postój na PKP w Zawidowie

We wtorek, 9 kwietnia zawidowski dworzec PKP na 15 minut przeniósł się do lat 30. XX wieku za sprawą międzynarodowego projektu pn. "Pociągiem wokół Trójstyku".
Pociągiem wokół Trójstyku / fot. Gmina Miejska Zawidów
Pociągiem wokół Trójstyku / fot. Gmina Miejska Zawidów

Pociąg osobowy relacji Liberec - Frýdlant – Görlitz to jednorazowy przejazd, który miał za zadnie sprawdzić jakość i czas podróżowania koleją w regionie przygranicznym. Pokazowy przejazd zorganizowali samorządowcy z Kraju Libereckiego, Województwa Dolnośląskiego i Wolnego Państwa Saksonia, i jak uzasadniali na konferencji prasowej, zamierzają walczyć o to by, połączyć trójstyk z kręgosłupem europejskich linii kolejowych.

W trakcie jednej podróży przez terytorium Czech, Polski i Niemiec pociąg przekraczał granicę osiem razy. W niektórych miejscach, ze względu na zły stan torów, jego prędkość nie przekroczyła 40 km/h (odcinek między stacją Sulików do stacji Jerzmanki).

Każde regularne połączenie pociągów pasażerskich z Liberca do Görlitz powinno trwać maksymalnie 1:15 minut, co wymaga naprawy linii do prędkości około 70 km/h - podkreślał dyrektor Pavel Blažek zarządzający KORID LK, koordynator transportu w regionie libereckim.

Przed samorządowcami teraz niełatwe zadanie tj. muszą zainteresować tematem władze centralne i zdobyć pieniądze na modernizację przestarzałej infrastruktury kolejowej...

fot. Gmina Miejska Zawidów

Pokazowy przejazd odbył się w ramach projektu Trans-Borders i miał formę eventu, który odbył się na pokładzie nowoczesnego pociągu pasażerskiego. Na pokład wsiedli przedstawiciele resortów transportu i infrastruktury, kierownicy projektu, przedstawiciele Dolnego Śląska, Saksonii, powiatu Görlitz, burmistrzowie gmin polskich i czeskich oraz dziennikarze.

W rozkładzie jazdy zaplanowano 15 minutowy postój na dworcu w Zawidowie, gdzie ruch pasażerski nie istnieje już od dawna... Ale od czego jest ludzka wyobraźnia? Na prośbę gospodarza miasta pracownicy urzędu oraz Ośrodka Kultury w Zawidowie stworzyli plan, który przewidywał powrót do przeszłości... głębokiej przeszłości, bo do lat 30. XX wieku... Każdy jednak plan, aby zadziałał, musi być rozpisany na nuty, a jak nuty, muzyka i sztuka to tylko Małgorzata Grabowska, niegdyś pracownik OK w Zawidowie od spraw teatralnych. Małgorzata do współpracy namówiła także muzykujące małżeństwo z Zawidowa, Anię i Michała Buczków. Spod ręki Grabowskiej wyszedł scenariusz minispektaklu, w którym młoda Rosjanka przybywa na dworzec w mieście Seidenberg i oczekuje na pociąg do Paryża. Tam ma zrobić oszałamiającą karierę, co solennie zresztą przyrzekła ojcu. Wdaje się jednak w niewinny flirt z kawiarnianym kelnerem, wyśpiewuje mu swoje marzenia, pociąg odjeżdża a ona przegapia swoją szansę na sukces.

fot. Gmina Miejska Zawidów

Zawidowski spektakl zachwycił gości z pociągu Trans -Borders i okazał się największą atrakcją na trasie, o czym informujemy z niekłamaną dumą! Burmistrz Miasta oraz cała ekipa, która pracowała przy wydarzeniu, serdecznie dziękuje pracownikom PKP za ciepłe i życzliwe przyjęcie,  mieszkańcom ul. Kolejowej za miłe słowa i szczere zainteresowanie oraz wszystkim osobom, które bezinteresownie użyczyły ekipie prywatne rekwizyty do scenografii.

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

Zmodernizowane drogi wojewódzkie w powiecie zgorzeleckim / fot. UMWD

Dwie wojewódzkie drogi wyremontowane

Na granicy
piątek, 13 września 2019, 16:28
Zakończył się projekt modernizacji dwóch dróg wojewódzkich w powiecie zgorzeleckim. Warta w sumie ponad 10 milionów euro inwestycja ma usprawnić ruch graniczny w okolicy.

Zobacz również