NaStyku.pl

Festiwal Łużycki

Łużyce szukają pomysłu na ożywienie regionu. Mają w tym pomóc kulturalne wydarzenia, które przyciągną nie tylko mieszkańców, ale i turystów. Cel: kulturą i sztuką wzbudzić zainteresowanie regionem, w tym także polsko-niemieckim pograniczem, w Europie.
Benedikt M. Hummel i Maria Schulz / fot. Paweł Sosnowski
Benedikt M. Hummel i Maria Schulz / fot. Paweł Sosnowski

Na nowy projekt niemieckie Ministerstwo ds. Kultury i Mediów przeznaczyło w tym roku 4 mln euro. Międzynarodowy festiwal o charakterze performatywnym ma się odbywać co roku. Partnerami mają być Polacy i Czesi.

Szefem artystycznym festiwalu jest Daniel Kühnel z Hamburga, który jest cieszącym się popularnością w Niemczech szefem muzycznych festiwali. Natomiast organizatorem jest spółka miejska Kulturservice Görlitz.

Pierwsze koncerty są już za nami. Publiczność miała okazję zobaczyć na początku kwietnia m.in. sławną orkiestrę symfoniczną z Hamburga w Cunewalde, oddalonym o 40 km od granicy. Koncert odbył się w największym wiejskim kościele w Niemczech. W sumie od 29 marca do 2 kwietnia odbyło się pięć koncertów muzyki klasycznej.

Do tej pory koszty wyniosły 700 tys. euro – mowi Maria Schulz, szefowa Kulturservice w Görlitz.       

 

Przed nami jeszsze dużo pracy. Jestśmy na etapie tworzenia struktury organizacyjnej festiwalu. Rozmawiamy z pracownikami kultury z regionu, zbieramy interesujące pomysły – dodaje Benedikt M. Hummel, który razem z Schulz kieruje spółką Kulturservice.

Na poczatku czerwca odbędzie się konferencja prasowa dotyczaca nowego projektu na terenie Górnych i Dolnych Łużyc.

Koncepcja

Festiwal Łużycki – to nowy projekt kulturalny, który od 2019 roku ma się odbywać regularnie, raz w roku na terenie Łużyc. Finansowany przez niemieckie Ministerstwo ds. Kultury i Mediów.

Region Dolnych i Górnych Łużyc jako centrum Europy, ma dla odwiedzających z całego świata i mieszkańców stać się miejscem przeżycia sztuki i kultury. W procesie tworzenia Festiwalu Łużyckiego leży ogromna szansa na emocjonalne połączenie europejskiej historii z przyszłością. A dzięki mieszance międzynarodowej i lokalnej sztuki otworzą się drzwi z nowymi możliwościami.    

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

fot. NOSG

Zgorzelec: Dziesięciu cudzoziemców zatrzymanych na terenie miasta

Na granicy
wtorek, 16 kwietnia 2024, 09:43
Dziesięciu cudzoziemców po odmowie wjazdu do Niemiec zawróciło do Zgorzelca gdzie zostali zatrzymani przez funkcjonariuszy Straży Granicznej. Wobec zatrzymanych wszczęto postępowania administracyjne w sprawie zobowiązania do powrotu.

Zobacz również