NaStyku.pl

Blisko 110 osób z zarzutami organizowania lub pomocnictwa w nielegalnym przekraczaniu granicy

Funkcjonariusze ze Wspólnej Polsko-Niemieckiej Placówki w Ludwigsdorfie zatrzymali 25 cudzoziemców, którzy usiłowali niezgodnie z prawem przekroczyć granicę państwową . Razem z migrantami zatrzymano 2 kurierów – Polaka i Łotysza.
fot. NOSG
fot. NOSG

Funkcjonariusze ze Wspólnej Polsko-Niemieckiej Placówki w Ludwigsdorfie zatrzymali 25 cudzoziemców 8 obywateli Iraku, 7 obywateli Syrii, 8 cudzoziemców podających się za obywateli Afganistanu oraz 2 podających się na Tadżyków. Cudzoziemcy,  przy pomocy kurierów 20-letniego obtywatela Łotwy oraz 29-lerniego Polaka usiłowali niezgodnie z prawem przekroczyć granicę państwową . 

Pilotował trasę luksusowym BMW 730

W czwartek 27 października funkcjonariusze ze Wspólnej Polsko-Niemieckiej Placówki w Ludwigsdorfie zatrzymali 20-letniego obywatela Łotwy, który był kierowcą BMW 730. Okazało się, że jest to dobrze opłacony kurier, który doprowadził 10 migrantów w dogodne do przekroczenia polsko-niemieckiej granicy miejsce, obserwował czy w pobliżu nie ma patroli Straży Granicznej i wskazywał im drogę. Tego dnia zatrzymano migrantów, z których dwóch podawało się za obywateli Tadżykistanu, natomiast 8 kolejnych twierdziło że są obywatelami Afganistanu.

Wszyscy cudzoziemcy zostali zatrzymani. Obywatel Łotwy za pomocnictwo w niezgodnym z prawem przekroczeniu granicy państwowej, natomiast pozostali mężczyźni za niezgodne z prawem przekroczenie granicy z Białorusi na Litwę, usiłowanie niezgodnego z prawem przekroczenia granicy państwowej z Polski do Niemiec oraz za nielegalny pobyt w Polsce. 

Dodatkowo podczas przeszukania Łotysza funkcjonariusze Straży Granicznej ujawniali przy nim marihuanę.

Łotysz stracił pieniądze pochodzące z przestępstwa

Obywatel Łotwy usłyszał zarzuty, iż działając z chęci osiągnięcia korzyści majątkowej, współdziałając z innymi osobami udzielił pomocy w przekroczeniu wbrew przepisom granicy państwowej RP grupie cudzoziemców, w ten sposób, że część z nich przewiózł tranzytem z granicy z Litwą przez terytorium Polski do granicy z Niemcami. Cudzoziemcowi zarzucono także pilotowanie innego pojazdu wiozącego migrantów z Litwy pod niemiecką granicę. Łotysz za przestępczą działalność otrzymał od cudzoziemców 900 euro zapłaty. 20 –latek przyznał się do zarzucanego mu czynu i złożył wniosek o dobrowolne poddanie się karze, którą ustali prokurator. Dodatkowo prokurator zadecydował przepadku korzyści majątkowej osiągniętej z przestępstwa w kwocie 900 euro. Funkcjonariusze zabezpieczyli także 6 tysięcy na poczet przyszłej kary.

Kolejna grupa zatrzymana w aucie służącym do przeprowadzek 

Następnego dnia funkcjonariusze ze Wspólnej Polsko-Niemieckiej Placówki w Ludwigsdorfie, na jednej z mniej uczęszczanych dróg w powiecie zgorzeleckim prowadzącej do granicy z Niemcami zatrzymali do kontroli towarowego busa, którego kierowcą był 29-letni mieszkaniec Pomorza. Mężczyzna wewnątrz auta, które do niedawna świadczyło wyłącznie usługi transportowe rzeczy przewoził 15 cudzoziemców 7 obywateli Syrii oraz 8 za obywateli Iraku.

 

Cudzoziemcy posiadali paszporty, a w każdym z nich zamieszczona była wiza rosyjska, która uprawnia do legalnego pobytu na terytorium Rosji. Cała grupa została zatrzymana. Obywatele Syrii za niezgodne z prawem przekroczenie zewnętrznej granicy państw strefy Schengen, usiłowanie niezgodnego z prawem przekroczenia granicy państwowej z Polski do Niemiec oraz za nielegalny pobyt w Polsce.

Polak zatrzymany został za pomocnictwo w niezgodnym z prawem przekroczeniu granicy państwowej grupie 15 cudzoziemców.

Z zatrzymanymi cudzoziemcami trwają dalsze czynności z udziałem tłumaczy.

Blisko 110 osób z zarzutami organizowania lub pomocnictwa

Od początku 2022 roku funkcjonariusze Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali blisko 110 osób, którym przedstawiono zarzut organizowania niezgodnego z prawem przekraczania granicy państwowej lub pomocnictwa w popełnieniu przestępstwa polegającego na niezgodnym z prawem przekroczeniu granicy państwowej. Wśród zatrzymanych osób było 8 Polaków, pozostali to cudzoziemcy m.in. obywatele Ukrainy (40), Gruzji (16), Białorusi (8), Iraku (4) oraz Litwy, Armenii, Rosji, Pakistanu.

fot. NOSG (7)

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

fot. Nasze Zoo

Obdarowywanie zwierząt w Zoo Görlitz-Zgorzelec

Na granicy
poniedziałek, 27 listopada 2023, 09:26
W Zoo Görlitz znów robi się przytulnie, tu i ówdzie pojawiły się świąteczne ozdoby, to znaczy, iż ponownie zbliża się czas, kiedy przyjaciele czworonożnych mieszkańców zoo, mogą przynosić dla nich prezenty.

Zobacz również