NaStyku.pl

Współpraca z miastami partnerskimi Zgorzelca

Partnerstwo między Zgorzelcem a niemieckim Goerlitz, francuskim Avion, greckim Naoussa oraz ukraińskim Myrhorodem to coś, czego inne polskie samorządy mogą chyba pozazdrościć naszemu miastu.
Burmistrz Miasta Zgorzelec Rafał Gronicz oraz Burmistrz Miasta Avion Aean-Marc Tellier (materiały prasowe UM Zgorzelec)
Burmistrz Miasta Zgorzelec Rafał Gronicz oraz Burmistrz Miasta Avion Aean-Marc Tellier (materiały prasowe UM Zgorzelec)

Rok 2018 jest dla Zgorzelca rokiem szczególnym. W maju uroczyście obchodziliśmy 20. rocznicę proklamacji Europamiasta Zgorzelec/Goerlitz, ale warto przy tym podkreślić, że w 1998 roku nawiązaliśmy również współpracę z francuskim miastem Avion oraz greckim miastem Naoussa. Kilka lat później, w 2005 roku, grono naszych miast partnerskich powiększyło się o ukraiński Myrhorod.

Zdaniem burmistrza te międzynarodowe związki miast powinny przede wszystkim służyć ludziom. Dzięki wymianie seniorów i wakacyjnej wymianie młodzieży, którą Zgorzelec prowadzi zarówno z Avion, jak  i Naoussą, młodzi i nieco starsi mieszkańcy naszego miasta mają niepowtarzalną okazję  poznać swoich rówieśników z innych krajów, przekonać się jacy są, jak żyją i odpoczywają.

Wymiana to także możliwość poznawania kultury i atrakcji miast, z którymi współpracujemy, rozwijania znajomości języków obcych i promowania Zgorzelca i Polski. Od dwóch lat nasi seniorzy korzystają też z możliwości podreperowania zdrowia w ukraińskich kurortach leczniczych działających w partnerskim Myrhorodzie.

Miasto Zgorzelec

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

To już ostatnie dni, żeby odwiedzić świąteczny jarmark w Görlitz

Ostatnie dni jarmarku

Na granicy
czwartek, 13 grudnia 2018, 11:56
Przedświąteczna bajkowa kraina jeszcze tylko do niedzieli, na lodowisku poślizgamy się do 7 stycznia. A dziś, jak w każdy czwartek, dyskoteka.

Zobacz również

Takich miejsc będzie w sumie 264. Kontrole będą również prowadzone w portach morskich i na lotniskach
Na granicy
poniedziałek, 19 listopada 2018, 09:07

Wracają kontrole graniczne

Od 22 listopada do 16 grudnia granicę z Niemcami, Litwą,...