NaStyku.pl

Tak było w Zgorzelcu i Görlitz

Było głośno i radośnie. Przez Europa-Miasto Zgorzelec/Görlitz przeszedł barwny Orszak Trzech Króli. Korowód przemierzył drogę z kościoła Trójcy Świętej na Obermarkt do Miejskiego Domu Kultury. Uczestniczyło w nim około 2 tys. mieszkańców pogranicza.
Orszak Trzech Króli 2018 - zdjęcie nr 1
Orszak Trzech Króli 2018 - zdjęcie nr 1

6 stycznia, w dniu Objawienia Pańskiego, ulicami 644 miejscowości w Polsce i 16 poza jej granicami przeszedł dziesiąty Orszak Trzech Króli. W Europa-Mieście Zgorzelec/Görlitz jasełka zostały zorganizowane już po raz piąty. Pod hasłem "Bóg jest dla wszystkich" Trzej Królowie wędrowali do stajenki, by pokłonić się Dzieciątku Jezus. Wraz z nimi do Betlejem wyruszyło około 2 tys. uczestników z obu stron Nysy Łużyckiej. Były całe rodziny, od maluchów po seniorów.

Międzynarodowy korowód rozpoczął się po stronie Niemiec przy kościele Trójcy Świętej. Tam uformował się pochód podzielony na trzy części: zieloną, czerwoną i niebieską, symbolizujące różne części świata: Azję, Europę i Afrykę. Uczestnicy otrzymali korony oraz śpiewniki z kolędami. Po drodze dzieci, młodzież oraz dorośli przedstawiali przeróżne inscenizacje biblijne. Były zapowiadane oraz tłumaczone w dwóch językach: polskim i niemieckim. Oprawę muzyczną zapewniła Orkiestra Reprezentacyjna Elektrowni Turów. W orszaku tradycyjnie pojawiły się zwierzęta z Naszego Zoo Görlitz-Zgorzelec. Szczególną sympatię wzbudził wielbłąd. Kulminacja przemarszu miała miejsce przy Miejskim Domu Kultury, gdzie Trzej Królowie: Melchior, Kacper i Baltazar oddali pokłon przed Świętą Rodziną oraz złożyli dary. Na zakończenie uczestnicy mogli pokrzepić się gorącymi napojami, szczodrakami oraz domowym ciastem. Dochód ze sprzedaży zasilił fundusz orszaku.

Tegoroczny Orszak Trzech Króli wpisał się w obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oraz 20. rocznicy proklamacji utworzenia Europa-Miasta Zgorzelec/Görlitz.

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Galerie zdjęć

Warto przeczytać

Zobacz również