NaStyku.pl

Rowerem wokół Gór Izerskich, czyli ponad 220 km nowych tras rowerowych na polsko-czeskim pograniczu

Mamy dobrą wiadomość dla miłośników jednośladów. Zaakceptowano ostateczną wersję trasy rowerowej, która powstanie w ramach przedsięwzięcia "Rowerem wokół Gór Izerskich". Projekt otrzymał dofinansowanie, a podpisanie umów nastąpi jeszcze w tym roku.
Przebieg trasy rowerowej
Przebieg trasy rowerowej

- Celem projektu jest stworzenie i promowanie produktu marketingowego – pętla rowerowa wokół Gór Izerskich o długości całkowitej 220,3 km łącząca obszary, obiekty dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego po obu stronach granicy – wyjaśnia Tomasz Śliwa, kierownik Programów Polsko-Czeskich w Euroregionie Nysa. Dokładnie w ramach tego przedsięwzięcia powstanie ponad 90 km nowych tras i ścieżek rowerowych, zrekonstruowanych zostanie blisko 7 km i połączone zostaną ze 122 km istniejących już tras.

Wartość tego polsko-czeskiego projektu opiewa na kwotę 3,4 mln euro, z czego dofinansowanie z Unii Europejskiej wyniosło ponad 2,9 mln euro. Wkład własny samorządów to 0,5 mln euro. Partnerem wiodącym jest Euroregion Nisa (CZ) mający swoją siedzibę w Libercu, a koordynatorem projektu po stronie polskiej jest Powiat Lubański.

Po stronie polskiej zadanie będzie realizowane na terenie powiatów: zgorzeleckiego (gminy: Sulików, Zawidów, Bogatynia), lubańskiego (gminy: Olszyna, Siekierczyn) i lwóweckiego (gminy: Mirsk i Gryfów Śląski).

Gmina Sulików informuje, że w ramach zadania od Mikułowej do Wilki (przebieg trasy wg załączonej mapki) powstanie oznakowana trasa rowerowa, z czego na odcinku od Ksawerowa do Wilki powstanie asfaltowe połączenie trasy rowerowej z Gminą Zawidów. Przy trasie powstaną miejsca odpoczynku dla rowerzystów oraz samoobsługowe stacje napraw jednośladów. – Bardzo się cieszę, że uczestniczymy w tym projekcie i liczę na to, że powstanie trasy rowerowej będzie stanowić zachętę dla mieszkańców Gminy Sulików i nie tylko do korzystania z rowerów w celach turystycznych i rekreacyjnych - mówi Robert Starzyński, Wójt Gminy Sulików.

Obecnie samorządy rozpoczynają realizację przedsięwzięcia. Pierwszym wspólnym działaniem będzie zaprezentowanie nowej trasy rowerowej podczas oficjalnej konferencji otwierającej projekt, którą zaplanowano na 19 czerwca w Libercu.

Prace budowlane powinny zostać zakończone do końca marca 2021 roku.

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

Podpisano porozumienie o realizacji wspólnego projektu przez KWP we Wrocławiu oraz KWP w Libercu (fot.: KWP Wrocław)

Polsko-czeska współpraca policji

Na granicy
poniedziałek, 13 sierpnia 2018, 09:31
Komenda Wojewódzka Policji we Wrocławiu wraz z Komendą Wojewódzką Policji w Libercu starają się o środki unijne na projekt poświęcony zwiększeniu bezpieczeństwa na polsko-czeskim pograniczu. W realizację zadań włączono m.in. zgorzelecką jednostkę.
Görlitz

Powiat Görlitz obchodzi 10. urodziny

Na granicy
czwartek, 09 sierpnia 2018, 10:21
Chcielibyście zobaczyć Starostwo Görlitz i poznać jego pracowników? Czy można się zgubić w budynku starostwa? Jaki jest smak kawy wypijanej w biurach? Czy pracownicy administracyjni potrafią upiec pyszne ciasta? Jesteście ciekawi odpowiedzi?

Zobacz również