NaStyku.pl

Pracodawcy szukali pracowników

Transgraniczne Targi Pracy w Zgorzelcu zgromadziły blisko 80 wystawców i setki odwiedzających. To ogromne przedsięwzięcie ma na celu prezentację mieszkańcom pogranicza możliwości podjęcia pracy u sąsiadów po niemieckiej i czeskiej stronie,a także w Polsce.
XXII Polsko-Czesko-Niemieckie Transgraniczne Targi Pracy w Zgorzelcu.
XXII Polsko-Czesko-Niemieckie Transgraniczne Targi Pracy w Zgorzelcu.

Przez ostatnie kilka lat sytuacja na rynku pracy diametralnie się zmieniła. Zjawisko, kiedy mieliśmy nadwyżki osób chętnych do podjęcia zatrudnienia i niedobór ofert, towarzyszyło nam przez ponad dwie dekady. Dzisiaj większym problemem jest pozyskanie oraz utrzymanie wykwalifikowanej kadry. Niestety nie zanosi się na to, aby sytuacja ta miała się w najbliższym czasie ustabilizować. Rosną bowiem oczekiwania pracowników i pogłębia się bezradność pracodawców. Rąk do pracy brakuje niemal w każdej branży, co potwierdziły XXII Polsko-Czesko-Niemieckie Transgraniczne Targi Pracy organizowane corocznie w Zgorzelcu.

Targi zgromadziły blisko 80 wystawców, którzy mieli okazję zaprezentować przeszło tysiąc aktualnych ofert pracy. Wydarzenie to przyciągnęło przede wszystkim młodzież szkolną oraz osoby chcące bezpośrednio nawiązać kontakt z zagranicznymi pracodawcami. Wystawcy z Niemiec, Czech i Polski szukali rąk do pracy głównie w branży budowlanej, produkcyjnej, usługowej, spożywczej, turystycznej, mechanicznej, elektromechanicznej, hotelarskiej, logistycznej oraz IT.

Wiele osób już wcześniej przejrzało dostępne oferty pracy i odwiedziło konkretnych pracodawców. Izabela Tkaczyk szukała pracy jako opiekunka osób starszych w Niemczech. Zdecydowała się na wyjazd do niemieckiej rodziny, ponieważ za tą samą pracę, którą wykonuje w Polsce, w Niemczech może zarobić co najmniej dwa razy więcej. Przyznała, że podczas targów udało się jej nawiązać kontakt z agencją, dzięki której ma nadzieję rozpocząć wkrótce nową pracę. Natomiast Michał Oleś już od dawna rozważał zatrudnienie po niemieckiej stronie Nysy Łużyckiej. – Praca blisko granicy to nie tylko pensja w euro, ale także możliwość lepszego życia tutaj, w Zgorzelcu. Żeby zwiększyć swoje szanse na rynku pracy rozpocząłem kurs języka niemieckiego. Szukam pracy w zawodzie kierowcy lub elektryka – mówi.

Osoby planujące swoją karierę za granicami naszego kraju mogły także skorzystać z indywidualnych konsultacji z ekspertami rynku pracy z Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej DWUP oraz doradcami EURES, którzy przeprowadzili szereg multimedialnych prezentacji na temat lokalnych warunków życia i pracy.

Aktualna ocena: 0,0/5
Oceń zdjęcie:
Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym jeszcze nie napisaliśmy? Pisz na adres e-mail: lub daj znać nam na Facebooku.

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Galerie zdjęć

Warto przeczytać

fot. NOSG

Zgorzelec: Dziesięciu cudzoziemców zatrzymanych na terenie miasta

Na granicy
wtorek, 16 kwietnia 2024, 09:43
Dziesięciu cudzoziemców po odmowie wjazdu do Niemiec zawróciło do Zgorzelca gdzie zostali zatrzymani przez funkcjonariuszy Straży Granicznej. Wobec zatrzymanych wszczęto postępowania administracyjne w sprawie zobowiązania do powrotu.

Zobacz również