NaStyku.pl

Orszak Trzech Króli przejdzie ulicami Zgorzelca i Görlitz

"Bóg dla wszystkich, wszyscy do stajenki" to hasło przewodnie Orszaku Trzech Króli, który 6 stycznia 2018 r. już po raz piąty przejdzie ulicami Zgorzelca i Görlitz. Na czele kolorowego korowodu pójdą Trzej Królowie, symbolizujący trzy kontynenty.
6 stycznia 2018 ulicami Zgorzelca i Görlitz przejdzie Orszak Trzech Króli | materiały prasowe
6 stycznia 2018 ulicami Zgorzelca i Görlitz przejdzie Orszak Trzech Króli | materiały prasowe

Największe jasełka na świecie

Orszak Trzech Króli to największe jasełka przedstawiane w przestrzeni publicznej, na ulicach wiosek, miast i miasteczek w Polsce oraz zagranicą. Jest to inicjatywa działania wspólnoty lokalnej społeczności. To największe przestawienie tworzą rodziny, szkoły, nauczyciele, sąsiedzi oraz lokalni włodarze. Mimo, że scenariusz imprezy jest wszędzie zbliżony, bo został "napisany" już 2 tys. lat temu, to w poszczególnych miejscowościach nie brakuje lokalnego kolorytu, udowadniającego jakie bogactwo zwyczajów tkwi w polskiej tradycji bożonarodzeniowej.

Wspólne kolędowanie mieszkańców Zgorzelca, Görlitz i okolic urozmaicać będą inspirowane Biblią scenki, układające się w opowieść: od stworzenia świata, przez upadek pierwszych ludzi, po narodziny Dzieciątka Jezus. Podobnie jak w poprzednich latach w orszaku obok mieszkańców, duchownych i samorządowców uczestniczyć będą też zwierzęta z görlitzkiego Naszego Zoo. Wśród nich będzie można zobaczyć wielbłąda, który od dawna stanowi jedną z głównych atrakcji styczniowego wydarzenia. Oprawę muzyczną zapewni Orkiestra Reprezentacyjna KWB Turów.

Orszakowy śpiewnik

Najbliższy Orszak będzie jedną z największych imprez w roku świętowania 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, dlatego orszakowy śpiewnik będzie wyjątkowy. Będzie zawierał 14 polskich kolęd wraz z ich rysem historycznym autorstwa Jacka Kowalskiego - wykładowcy historii sztuki na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, lidera zespołu Monogramista JK, a także autora wielu książek i publikacji. Jest to zaproszenie do wędrówki przez dzieje Polski i ukłon w stronę wolności.

Trzej Królowie będą przedstawicielami trzech kontynentów i trzech pokoleń

Trzej Królowie symbolizują trzy kontynenty: Europę, Azję i Afrykę oraz trzy pokolenia:

  • młodzieniec, który już na początku swojej drogi w dorosłość poszukuje i znajduje swoje powołanie,
  • mężczyzna w sile wieku, żonaty, reprezentujący mężów i ojców rodzin, który poszukuje Jezusa i właściwej drogi dla siebie i swojej rodziny,
  • starzec, który dopiero u schyłku swoich lat, bogaty w wiele doświadczeń, odnajduje drogę do Jezusa.

Trasa Orszaku Trzech Króli

Orszak wyruszy o godzinie 13.00 spod kościoła Trójcy Świętej na Obermarkt w Görlitz. Następnie kolorowy korowód przejdzie przez Brüderstrasse - Neißestrasse - most Staromiejski - Plac Pocztowy – ul. Daszyńskiego – ul. Piłsudskiego – ul. Wolności – Miejski Dom Kultury, gdzie scena Pokłonu Trzech Króli, zakończy obchody święta, a zmarznięci uczestnicy, jak zawsze będą mogli pokrzepić się gorącymi napojami, szczodrakami i domowym ciastem, które będzie można kupić na ustawionych przed MDK stoiskach. Pieniądze ze sprzedaży zasilą fundusz Orszaku i pozwolą uczynić go jeszcze bardziej kolorowym.

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

Zobacz również