NaStyku.pl

Odbierz Betlejemskie Światło Pokoju

16 grudnia Betlejemskie Światło Pokoju rozpoczęło swoją wędrówkę po kraju, która przebiega pod hasłem "Światło, które łączy". We wtorek będzie można je odebrać tradycyjnie na moście Staromiejskim w Zgorzelcu.
Betlejemskie Światło Pokoju 2018 / fot. UM Zgorzelec
Betlejemskie Światło Pokoju 2018 / fot. UM Zgorzelec

W minioną niedzielę, podczas Mszy Świętej w Svicie, słowaccy skauci przekazali Betlejemskie Światło Pokoju polskim harcerkom i harcerzom, a ci rozwieźli je po całej Polsce. Harcerski patrol zgorzeleckiego hufca przywiózł Światło także do Zgorzelca. We wtorek przekażą je burmistrzowi Zgorzelca , a ten – tradycyjnie już – podzieli się nim z burmistrzem Görlitz, Dziekanem Dekanatu Zgorzeleckiego ks. Janem Kułyną oraz polskimi i niemieckimi parafiami. Wszystkich, którzy chcieliby uczestniczyć w tym wydarzeniu zapraszamy na most Staromiejski, we wtorek (18 grudnia), na godzinę 15.30. Ci, którzy chcieliby zabrać Światło do swoich domów, ale nie będą mogli o 15.30 pojawić się na moście, wzorem lat ubiegłych będą mogli otrzymać je w parafiach św. Jadwigi i św. Bonifacego.    

Związek Harcerstwa Polskiego organizuje Betlejemskie Światło Pokoju od 1991 r. Tradycją stało się, że ZHP otrzymuje Światło od słowackich skautów. Przekazanie Światła odbywa się naprzemiennie raz na Słowacji, raz w Polsce, a każdej wędrówce symbolicznego płomienia towarzyszy przesłanie. W tym roku brzmi ono: "Światło, które łączy". Polska jest jednym z ogniw betlejemskiej sztafety. Harcerki i harcerze przekazują Światło dalej na wschód: do Rosji, Litwy, Ukrainy i Białorusi, na zachód do Niemiec, a także na północ – do Szwecji.

Historia zaczyna się w Betlejem, mieście położonym w Autonomii Palestyńskiej, które przez lata było w centrum napięć politycznych, konfliktów zbrojnych oraz ataków terrorystycznych. Właśnie tam ponad dwa tysiące lat temu narodził się Jezus Chrystus.

W Grocie Narodzenia Pańskiego w Betlejem płonie wieczny ogień. To właśnie od niego co roku odpala się jedną malutką świeczkę, której płomień niesiony przez skautów w wielkiej sztafecie przez kraje i kontynenty obiega świat.

Sam moment odpalania Światła w Betlejem jest wyjątkowy. Dla tej idei ludzie potrafią na chwilę się zatrzymać, powstrzymać złość i gniew. W 29-letniej historii Betlejemskiego Światła Pokoju, w zmieniających się warunkach politycznych, nigdy nie zdarzyło się by Światło nie wyruszyło z Betlejem w swoją drogę. To czyni ze Światła znak pokoju, poświadczenie wzajemnego zrozumienia i symbol pojednania między narodami.

Jak to się zaczęło…

Betlejemskie Światło Pokoju zorganizowano po raz pierwszy w 1986 roku w Linz,  w Austrii, jako część bożonarodzeniowych działań charytatywnych. Akcja nosiła nazwę „Światło w ciemności” i była propagowana przez Austriackie Radio i Telewizję (ORF). Rok później patronat nad akcją objęli skauci austriaccy.

Każdego roku dziewczynka lub chłopiec, wybrani przez ORF odbierają Światło z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem. Następnie Światło transportowane jest do Wiednia za pośrednictwem Austrian Airlines. W Wiedniu ma miejsce ekumeniczna uroczystość, podczas której Płomień jest przekazywany mieszkańcom miasta i przedstawicielom organizacji skautowych z wielu krajów europejskich.

Takim darem skauci z całej Europy, a wśród nich harcerki i harcerze ZHP pragną podzielić się ze wszystkimi. Niosąc lampiony ze Światłem do parafii, szkół, szpitali, urzędów i domów, dzielą się radosną nowiną i krzewią największe uniwersalne wartości braterstwa i pokoju.

Aktualna ocena: 0,0/5
Oceń zdjęcie:
Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym jeszcze nie napisaliśmy? Pisz na adres e-mail: lub daj znać nam na Facebooku.

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

fot. NOSG

Zgorzelec: Dziesięciu cudzoziemców zatrzymanych na terenie miasta

Na granicy
wtorek, 16 kwietnia 2024, 09:43
Dziesięciu cudzoziemców po odmowie wjazdu do Niemiec zawróciło do Zgorzelca gdzie zostali zatrzymani przez funkcjonariuszy Straży Granicznej. Wobec zatrzymanych wszczęto postępowania administracyjne w sprawie zobowiązania do powrotu.

Zobacz również