NaStyku.pl

Hipnoza – wrota do podświadomości. Rozmowa z Danielem Machem

Zapraszamy do przeczytania rozmowy z Danielem Machem – certyfikowanym hipnotyzerem, trenerem mentalnym i coachem. Hipnoza od dawna jest obiektem jego zainteresowań, a od niedawna budzi ciekawość wśród mieszkańców pogranicza.
Fot:. Mariusz Pendzich / źródło. www.daniel-mach.com
Fot:. Mariusz Pendzich / źródło. www.daniel-mach.com

Czy może Pan wytłumaczyć czym właściwie jest hipnoza? Pytam o to dlatego, że niemal każdy wie o jej istnieniu, ale mało kto potrafi wyjaśnić na czym dokładnie polega.

Wbrew ogólnej opinii, która krąży w społeczeństwie i jest wykreowana na coś magicznego, na coś co odbiera nam wolną wolę jest niestety błędne. Hipnoza dla naszego umysłu jest naturalnym stanem, który każdego dnia jest przez nas doświadczany. Jest to stan skupienia się tylko i wyłącznie na jednej rzeczy. Doskonale stan hipnozy przedstawia zdjęcie w formacie macro – nasz wzrok skupia się na centrum obrazu, na jego wyostrzonym szczególe, podczas gdy rozmazane tło jest nam obojętne. Tak właśnie jest w hipnozie, skupiamy się na jednej rzeczy a tło – otoczenie jest nam całkowicie obojętne.

Skąd wzięło się u Pana zainteresowanie tym zjawiskiem?

To długa historia. Choruję od urodzenia na genetyczną chorobę jaką jest mukowiscydoza. 1/3 dzieciństwa spędziłem w szpitalach. Aż pewnego razu, odwiedziłem panią, która była bioenergoterapeutką i powiedziała mi, że wyzdrowieje. Jako 12-letni chłopiec uwierzyłem jej i po jednym seansie czułem zdecydowaną poprawę – myślałem, że to cud. Oczywiście, musiałem opowiedzieć o tym mojemu koledze, który natychmiast sprowadził mnie na ziemię, twierdząc, że to nie cuda a siła sugestii, moc umysłu. Od tamtego momentu, słowo sugestia mnie zaintrygowało a ono zaprowadziło mnie do hipnozy.

Jak został Pan hipnotyzerem?

Ukończyłem szkołę hipnozy w Niemczech, zdobywając tym samym zawód hipnotyzera. Dodatkowo jestem po wielu szkoleniach i seminariach z dziedzin hipnozy i cały czas się rozwijam, aby jak najlepiej móc pomagać moim klientom.

Prowadzi Pan własną praktykę. Czy na polsko-niemieckim pograniczu jest zainteresowanie hipnozą?

Oficjalnie od 2015 roku prowadzę działalność. Na początku było bardzo ciężko, mało zleceń, ludzie byli sceptyczni do tego typu praktyk, ale dziś na brak pracy nie narzekam. Wszystko zaczęło się "rozkręcać" po moim występie w TVP oraz po pokazie hipnozy ze znanym YouTuberem, który specjalnie dla hipnozy przyjechał na pokaz do Zgorzelca, by przekonać się jak hipnoza rzeczywiście działa. Od tamtej pory zainteresowanie hipnozą jest spore i ciągle wzrasta.

 Zostałem zahipnotyzowany! Jak działa hipnoza? – Sprawdzam Jak

Z jakimi problemami/kwestiami zgłaszają się do Pana klienci?

Problemy są różne, czasami trudne do tego stopnia, że wymagają naprawdę wiele pracy i wysiłku a bywają również takie, które po dwóch spotkaniach całkowicie znikają. Jednak najczęściej klienci szukają wsparcia hipnozy przy odchudzaniu, rzuceniu palenia oraz zdobyciu większej motywacji. Zdarza się również, że z moich usług korzystają sportowcy lub drużyny, które chcą poprawić formę oraz koncentrację przed lub w trakcie zawodów.

Jakie konsekwencje może nieść za sobą stosowanie hipnozy przez osoby bez specjalistycznego przygotowania?

Trudno ocenić i przewidzieć skutki hipnozy u hipnotyzera bez doświadczenia oraz specjalistycznego przygotowania. Mogą być one różne: od pogorszenia się samopoczucia i braków efektów sesji aż do pogłębienia się problemów z jakimi przychodzi klient. Dlatego trzeba wiedzieć dokładnie co i jak się sugeruje klientowi, by hipnoza miała zamierzony efekt.

Czy hipnoza może pomóc w pozbyciu się nałogów?

Tak, dla przykładu palenie papierosów można o wiele łatwiej i szybciej rzucić z pomocą hipnozy.

Czy wszyscy są podatni na hipnozę?

Na hipnozę jest podatny każdy, w mniejszym lub większym stopniu.

Czy dzieci można poddawać hipnozie?

Bardzo dobre pytanie. Hipnoza z dziećmi to tylko i wyłącznie rozmowa i gra wyobraźni. Zabrzmi to dziwnie, ale dzieci są w hipnozie niemal bez przerwy, ich wyobraźnia nie zna granic. Dla przykładu: chłopiec bierze na dworze pierwszy lepszy kij do rąk i uważa go za miecz świetlny z gwiezdnych wojen i natychmiast wkracza w świat wyobraźni i zaczyna bawić się nią.

W jaki sposób można się bronić przed hipnozą?

Jest to trudne zadanie. Trzeba świadomie zwracać uwagę na oznaki manipulacji. Wtedy jest szansa uchronienia się przed tym. To bardzo długi i złożony temat.

Fot.: Mariusz Pendzich / źródło: www.daniel-mach.com

Jak wygląda sesja hipnotyczna?

Ja oferuję klientom wizyty domowe. Przed każdą pierwszą sesją z klientem przeprowadzany jest wywiad, pomagający mi w jak najlepszy sposób ułożyć całą sesję oraz sugestie, które muszę przekazać klientowi. Następnie proszę klienta by usiadł lub się położył, zamknął oczy i wsłuchał się w moje słowa. Po około jednej lub dwóch godzin pracy z klientem, jego wyobraźnią i podświadomością, w sposób delikatny i łagodny wyprowadzam klienta z hipnozy. Tak w wielkim skrócie wygląda sesja.

Co się dzieje w trakcie hipnozy? Na filmach, osoba hipnotyzowana ma zwieszoną głowę, hipnotyzer sugeruje, że jej ciało staje się coraz cięższe, mięśnie wiotkie i bezwładne, a ona płynie jeszcze głębiej i głębiej…

Hipnoza jest jedną z form relaksu i ma ona miejsce tylko na sesji podczas pracy z klientem sam na sam, gdy skupiamy się nad danym tematem, wtedy dochodzi do bardzo głębokiego stanu rozluźnienia. Lecz to zjawisko nigdy nie występuje podczas hipnozy scenicznej pokazywanej np. w filmach lub programach show.

Jak czują się zahipnotyzowani ludzie?

Przed pierwszą sesją zawsze obserwuję lekkie podekscytowanie u klienta, który chce doświadczyć tego zjawiska, chce zobaczyć, jak to jest być rzeczywiście w hipnozie. Po sesji najczęściej słyszę opinię, o błogim spokoju i bardzo głębokim relaksie. Tak właśnie odczuwa się hipnozę, którą oferuję moim klientom.

Co Pan sądzi o emitowanym przez TVN programie "hipnoza"?

Z mojego punktu widzenia, program nie jest wiarygodny, jeśli chodzi o przedstawienie hipnozy. Dla mnie ten program przedstawia tylko grę aktorską.

Czy sugeruje Pan, że program jest reżyserowany?

Moim skromnym zdaniem tak. Tak jak to oceniłem w filmie na moim kanale YouTube oraz wywiadzie dla WP.PL.

 

Hipnoza TVN – to teatr – 1 odcinek Recenzja Daniel Mach Hipnotyzer

Czy w hipnozie można zrobić coś, czego normalnie byśmy nie zrobili?

Podczas hipnozy jesteśmy świadomi i nie ma możliwości by zrobić coś wbrew naszej woli. Nasza świadomość - umysł jest aktywny i nie pozwoli na wpływ sugestii, które są sprzeczne z naszymi wartościami lub światopoglądem.

Czy hipnoza może być niebezpieczna?

To nie jest łatwe pytanie, ponieważ wszystko zależy od danych sugestii. Z pewnością, jeśli jest przeprowadzona przez profesjonalnego hipnotyzera, jest w 100% bezpieczna.

Dziękuję za rozmowę.

Dziękuję.

Aktualna ocena: 2,3/5
Oceń zdjęcie:
Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym jeszcze nie napisaliśmy? Pisz na adres e-mail: lub daj znać nam na Facebooku.

Tagi

Ludzie

Fot:. Mariusz Pendzich / źródło. www.daniel-mach.com

Daniel Mach

Pasjonata, Przedsiębiorca
Daniel Mach – certyfikowany hipnotyzer, trener mentalny i coach. Hipnoza od dawna jest obiektem jego zainteresowań, a od niedawna budzi ciekawość wśród mieszkańców pogranicza.

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

fot. NOSG

Zgorzelec: Dziesięciu cudzoziemców zatrzymanych na terenie miasta

Na granicy
wtorek, 16 kwietnia 2024, 09:43
Dziesięciu cudzoziemców po odmowie wjazdu do Niemiec zawróciło do Zgorzelca gdzie zostali zatrzymani przez funkcjonariuszy Straży Granicznej. Wobec zatrzymanych wszczęto postępowania administracyjne w sprawie zobowiązania do powrotu.

Zobacz również