NaStyku.pl

Daniel Libeskind laureatem Międzynarodowej Nagrody Mostu 2018

Architekt Daniel Libeskind jest laureatem Międzynarodowej Nagrody Mostu Europa-Miasta Zgorzelec/Görlitz 2018, którą odbierze 26 października w Teatrze im. Gerharta Hauptmanna w Görlitz.
Architekt Daniel Libeskind (fot.: Stefan Ruiz)
Architekt Daniel Libeskind (fot.: Stefan Ruiz)

Kapituła Nagrody Mostu przyznała to wyróżnienie za jego architektoniczną i artystyczną twórczość, w której często podejmuje tematy katastrofalnych w skutkach wydarzeń w historii świata XX i XXI wieku, po to aby przypominać i przestrzegać przed powtarzaniem błędów z przeszłości. 

Do dzieł Libeskinda na świecie należą m.in.  projekty muzeów - Muzeum Żydowskiego w Berlinie, Muzeum Historii Militarnej Bundeswehry w Dreźnie, Imperial War Museum North w Trafford czy Royal Ontario Museum w Toronto. Jest również autorem powstałego niedawno w Warszawie apartamentowca przy ulicy Złotej 44, będącego wyrazem uznania dla historii miasta i jego odrodzenia się. 

Towarzystwo Nagrody Mostu  podkreśla, że jego twórczość poszukuje "konstruktywnej wymiany ponad granicami" i skłania odbiorcę do otwarcia się na kulturową, etniczną, religijną i polityczną różnorodność. W tym sensie architekt, jego dzieło i oddziaływanie tego dzieła tworzą most między ludźmi.

Daniel Libeskind

Urodził się w 1946 roku w Łodzi, w żydowskiej rodzinie, która dzięki zesłaniu w głąb ZSRR przetrwała II wojnę światową. Polskę opuścił jako dziecko i choć do dziś podkreśla swoje polskie korzenie a nawet mówi i czyta po polsku, to jednak dorastał na emigracji, w Ameryce. W młodości interesował się sztuką, a spośród wielu jej dziedzin najbardziej cenił... muzykę. Uczył się grać na akordeonie, wykazując spore zdolności, którym zawdzięcza występy telewizyjne i nagrody. Miał kilkanaście lat, kiedy rodzina zdecydowała o wyjeździe do Izraela. Kontynuował tam z powodzeniem naukę gry na instrumentach, jednak matka namówiła go, żeby poświęcił się architekturze.

Obecnie mieszka w Stanach Zjednoczonych, jednak jako architekt zarejestrowany jest w Niemczech. Zaprojektowane przez niego budowle, które często bardziej przypominają rzeźby niż budynki, stoją na kilku kontynentach. Inspiracje do swoich dekonstruktywistycznych form czerpie z kontekstu w jakim osadzony jest konkretny projekt, czego świetnym przykładem jest berlińskie Muzeum Żydowskie, chyba najbardziej znany ze wszystkich budynków Liebeskinda. Ta nasycona symboliką i ukrytymi w zimnej, ponurej bryle znaczeniami budowla jest opowieścią o żydowskich losach, którą można czytać niemal jak książkę. Forma tego muzeum-pomnika jest jakby wydobyta z kontekstu historycznego i ściśle z nim związana.

Dziś architekt najmocniej kojarzony jest z obiektami muzealnymi. Imperial War Museum North w Trafford, które opowiada o wpływie współczesnych konfliktów zbrojnych na ludność i społeczeństwo, Muzeum Felixa Nussbauma w Osnabrück w Niemczech, niezwykłe założenie mieszczące obrazy niemieckiego malarza żydowskiego pochodzenia, czy śmiały projekt rozbudowy Royal Ontario Museum w Toronto to znane przykłady muzealnych projektów wybrane z bogatego portfolio architekta, w którym jednak nie brakuje także przykładów architektury o zupełnie innej skali czy funkcji.

Jeden z nich powstał niedawno w Warszawie, szybko stając się popularną nową ikoną stolicy. To apartamentowiec przy ulicy Złotej 44. Swoistym wyrazem uznania dla miasta jest niezwykła bryła budynku, poprzez którą architekt nawiązał do niesamowitej historii Warszawy – miasta, które odrodziło się z wojennych zniszczeń i dzisiaj pewnie kroczy w przyszłość. To uniesione skrzydło orła, ptaka symbolicznie wpisującego się w polską tożsamość narodową.

W lipcu tego roku, w przededniu rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, na wniosek powstańców, uhonorowano go Nagrodą Miasta Stołecznego Warszawy.

Spotkanie z mieszkańcami

Na otwarte spotkanie laureata z mieszkańcami zapraszamy w sobotę, 27 października o godz. 10:30 do Miejskiego Domu Kultury w Zgorzelcu. Zainteresowanych wejściówką umożliwiającą udział w piątkowej uroczystości prosimy o śledzenie informacji na stronie urzędu miasta: www.zgorzelec.eu.

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

fot. NOSG

Zgorzelec: Dziesięciu cudzoziemców zatrzymanych na terenie miasta

Na granicy
wtorek, 16 kwietnia 2024, 09:43
Dziesięciu cudzoziemców po odmowie wjazdu do Niemiec zawróciło do Zgorzelca gdzie zostali zatrzymani przez funkcjonariuszy Straży Granicznej. Wobec zatrzymanych wszczęto postępowania administracyjne w sprawie zobowiązania do powrotu.

Zobacz również