NaStyku.pl

Czajnik wodę nosił, póki się ucho urwało...

Za podrabianie pieniędzy grozi w Polsce nawet 25 lat więzienia. Czy zgorzeleccy przedsiębiorcy pójdą na ćwierć wieku do ciupy?
Prawie półtora miliona lewych euro wydrukowano w Zgorzelcu
Prawie półtora miliona lewych euro wydrukowano w Zgorzelcu

Prokuratura Okręgowa w Legnicy nadzoruje prowadzone przez Komendę Wojewódzką Policji we Wrocławiu śledztwo w sprawie podrobienia i puszczenia w obieg podrobionych banknotów Euro o różnych nominałach i w łącznej kwocie nie mniejszej niż 1.400.000,00 Euro. (Woow!)
W toku podjętych czynności zatrzymano jednego ze sprawców tego przestępczego procederu, który został tymczasowo aresztowany, natomiast dwaj pozostali współsprawcy poszukiwani są listami gończymi.

Drukarnia lewej kasy
Jak ustalono w toku śledztwa, Tomasz Z. na początku 2018 roku nabył urządzenie, które umieścił w użytkowanym przez siebie obiekcie położonym w Zgorzelcu. Na powyższym urządzeniu drukował podrobione banknoty Euro w celu puszczenia ich w obieg jako autentycznych. W tym przestępczym procederze współdziałał drugi podejrzany w tym śledztwie Adrian Cz., który zlecił i dostarczył Tomaszowi Z. środki do wykonania i wydrukowania falsyfikatów banknotów Euro, a następnie odebrał je w celu wprowadzenia do obiegu.

Półtora miliona w fałszywkach
Podrobione banknoty Euro Adrian Cz. wspólnie i w porozumieniu z trzecim współsprawcą – Grzegorzem Cz., w marcu 2018 roku wprowadzili do obrotu w kantorze wymiany walut przy autostradzie A-4. Podczas transakcji wymiany kwoty niemal półtora miliona Euro na ponad sześć milionów złotych wprowadzili w błąd nabywcę co do autentyczności banknotów, przekazując mu fałszywe pieniądze. Pokrzywdzony, który po otrzymaniu banknotów Euro zorientował się, że są one podrobione, zawiadomił o zdarzeniu Policję. Przeszukanie zarówno kantoru wymiany walut jak i drukarni w Zgorzelcu pozwoliło na zabezpieczenie dowodów przestępstwa. W obiekcie drukarni ujawniono i zabezpieczono także podrobione produkty lecznicze, środki farmaceutyczne oraz linię do ich produkcji.

Nie tylko pieniądze
Po zatrzymaniu, Tomaszowi Z. prokurator przedstawił zarzuty popełnienia dwóch przestępstw :
- podrobienia w okresie od lutego do marca 2018 roku w Zgorzelcu banknotów Euro o różnych nominałach, o łącznej wartości nie mniejszej niż 1.400.000,00 Euro w celu puszczenia ich w obieg jako autentycznych tj. czynu z art. 310 § 1 kodeksu karnego w związku z art.12 kodeksu karnego.
- sprowadzenia niebezpieczeństwa dla życia i zdrowia wielu osób przez wytwarzanie sfałszowanych produktów leczniczych oraz środków farmaceutycznych, w tym leku o nazwie Nodritropin Simple Xx (syntetyczny hormon wzrostu) w celu ich rozprowadzenia innym osobom tj. czynu z art. 124 b ust.1 Ustawy z dnia 6 września 2001 roku Prawo farmaceutyczne oraz art.165 par. 1 pkt.2 kodeksu karnego i innych.

Jeden siedzi, dwóch szukają
Na wniosek prokuratora, Sąd Rejonowy w Legnicy zastosował wobec podejrzanego środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy. Dwaj pozostali współsprawcy tego przestępczego procederu tj. Adrian Cz. i Grzegorz Cz., którzy podejrzani są również o wprowadzenie do obrotu fałszywych banknotów, ukrywają się przed organami ścigania i są poszukiwani przez Prokuraturę Okręgową w Legnicy listami gończymi.

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

To już ostatnie dni, żeby odwiedzić świąteczny jarmark w Görlitz

Ostatnie dni jarmarku

Na granicy
czwartek, 13 grudnia 2018, 11:56
Przedświąteczna bajkowa kraina jeszcze tylko do niedzieli, na lodowisku poślizgamy się do 7 stycznia. A dziś, jak w każdy czwartek, dyskoteka.

Zobacz również

Takich miejsc będzie w sumie 264. Kontrole będą również prowadzone w portach morskich i na lotniskach
Na granicy
poniedziałek, 19 listopada 2018, 09:07

Wracają kontrole graniczne

Od 22 listopada do 16 grudnia granicę z Niemcami, Litwą,...